Trwa ładowanie...

Najcięższe dziecko na świecie? Nietypowa historia z Meksyku

Gdy się urodził, ważył niecałe 4 kg. To przeciętna waga, z jaką przychodzą na świat dzieci. Teraz Luis Manuel Gonzalez ma 10 miesięcy i jest prawdopodobnie najcięższym dzieckiem na świecie. Waży 28 kg. Rodzice szukają pomocy, a lekarze bezradnie rozkładają ręce.

Zobacz film: "Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem"

1. Waży tyle, co 8-latek

Isabel Pantoja z Meksyku nie martwiła się o wagę swojego młodszego syna. Starszy w chwili narodzin ważył prawie tyle samo i wyrósł na zdrowego kilkulatka. Karmiła więc piersią i patrzyła, jak Luis rośnie. Niepokoić zaczęła się dwa miesiące później, kiedy waga chłopca osiągnęła 11 kg, a ubrania przeznaczone dla dwulatków zaczęły być na niego za małe.

Luis waży 28 kg
Luis waży 28 kg (Screen z youtube.com)

W wieku dziesięciu miesięcy, Luis waży 28 kg. I ciągle tyje. Nie potrafi sam usiąść ani przekręcić się. Przeszkadza mu w tym tusza.

2. Medyczne uzasadnienie

Aby znaleźć powód szybkiego przybierania na wadze, rodzice Luisa postanowili skonsultować się z lekarzami. Ci z lokalnego szpitala byli zaskoczeni kondycją chłopca. I skierowali go do specjalistów. Tamci z kolei polecili rodzicom, by przyjeżdżali z chłopcem do szpitala cztery razy w tygodniu na obserwację.

Sprawdź także:

Lekarze postawili teorię, że 10-miesięczny Luis cierpi na zespół Pradera-Willego. To choroba genetyczna, która sprawia, że dzieci są stale głodne i podatne na tycie. Rodzice chłopca podkreślają jednak, że Luis je normalne posiłki, odpowiednie dla dzieci w jego wieku. Dlatego też zwrócili się o pomoc do Silvii Orozco, chirurga specjalizującego się w żywieniu dzieci.

Lekarka przeprowadziła badania i jest zdania, że otyłość chłopca spowodowana jest problemami z metabolizmem. Mogły one powstać jeszcze w życiu płodowym i pojawić się na skutek braku pewnych składników odżywczych w diecie matki.

Luis ma starszego brata
Luis ma starszego brata (Screen z youtube.com)

Orozco podkreśla, że niedobory mogły wpłynąć na gruczoły, które regulują metabolizm, w tym na tarczycę, wywołując jej niedoczynność. W takim przypadku problem rozwiązałaby seria zastrzyków hormonalnych.

Silvia Orozco wysłała próbki pobrane od chłopca do Stanów Zjednoczonych. Czeka na wyniki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.