Trwa ładowanie...

Najciekawsze pomysły na gwiazdkowe prezenty dla dzieci. Czym się kierować przy wyborze zabawek?

Układanki logiczne, klocki, interaktywne maskotki – w sklepach nie brakuje pięknych i kolorowych zabawek dla najmłodszych. Wybierając prezent pod choinkę, warto jednak szukać takiego, który nie znudzi się dziecku po kilku dniach. Nie masz jeszcze pomysłu? Pozwól się zainspirować!

Partneram treści jest Fisher-Price

Jeszcze nie tak dawno sami ochoczo otwieraliśmy pudełka, w którym były cudowne lalki z wystawy czy wymarzone samochody wyścigowe. Dziś to my obdarowujemy nasze pociechy zaskakującymi prezentami. Mogłoby się wydawać, że nasze dzieci mają już niemal wszystko. Mimo to chcemy sprawiać im radość, wiedząc jednocześnie, że zabawie towarzyszy także rozwój motoryczny, poznawczy itd. Co roku mamy wśród świątecznych propozycji wiele bestsellerów, ale i zupełnych nowości. Najważniejsze jest to, żeby zabawki były zawsze odpowiednio dopasowane do wieku dziecka. W tym artykule podpowiadamy, co i dlaczego warto kupić dzieciom pod choinkę. Mówimy też, jakie cechy powinna mieć dobra zabawka i na czym polega jej aspekt edukacyjny.

Zabawki, które uczą poznawać świat

Pierwszy rok życia to czas, kiedy dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Rozglądając się za prezentem gwiazdkowym, warto zwracać uwagę na wiek nie tylko z podziałem na lata, ale również miesiące, np. 0–6 i 6–12 miesięcy. Dlaczego? Otóż półroczne niemowlę może być zainteresowane już czyś zupełnie innym niż noworodek. Szkrabom, które poznają świat, warto kupić coś, co pobudzi ich wyobraźnię i zachęci do działania. Jeśli chodzi o zabawki pełniące rolę edukacyjną, w tej kwestii liderem od lat jest marka Fisher-Price, która ma w swojej ofercie mnóstwo fantastycznych propozycji. Wśród nich jest Eko Zestaw prezentowy Pierwsze klocki malucha i Piramidka z kółek, który pomaga rozwijać zręczność, koordynację ręka-oko i umiejętność rozwiązywania problemów. W trakcie zabawy klockami maluch uczy się sortować, układać i wkładać kolorowe elementy do pojemnika przez otwory w wieczku. Piramidka także uczy zdolności logicznych – ma bowiem podstawę, którą można rozbujać, a także nakładać kółka w odpowiedniej kolejności.

Wśród propozycji dla dzieci powyżej 9 miesiąca życia nie brak też angażujących zabawek z funkcjami interaktywnymi, takich jak Interaktywny Pingwin z serii Linkimals – ten muzyczny towarzysz macha skrzydełkami i buja się z boku na bok, a edukacyjne wypowiedzi i piosenki wprowadzają najmłodszych w świat literek, przeciwieństw, liczenia i kształtów. Pingwin łączy się z pozostałymi interaktywnymi przyjaciółmi z linii Linkimals™ - zabawki te reagują na siebie, świecąc, mówiąc i wspólnie śpiewając!

Ciekawą zabawką, która rośnie wraz z dzieckiem jest Edukacyjna Gigaksiążka, która przekształca się z dużej płaskiej książeczki w stojące centrum zabaw z wieloma funkcjami do odkrycia. W centrum zabaw jest 8 aktywizujących elementów, w tym klocki do sortowania, kręciołek czy suwaczek.

Kultowymi wręcz zabawkami są oczywiście Szczeniaczek Uczniaczek oraz Siostrzyczka Szczeniaczka – to pluszowe rodzeństwo pomaga zapamiętywać słówka za pomocą wesołych piosenek i wypowiedzi. Wystarczy nacisnąć np. ucho lub łapkę, a po chwili poznajemy nazwy kolorów, kształtów i różnych części ciała. Dla malucha, który poznaje świat, będzie to idealny prezent. A jeśli kupujecie prezent dla starszego malucha, od 18 miesiąca życia, idealnie sprawdzi się nowy Wielki Szczeniaczek Uczniaczek i jego Wielka Siostrzyczka Szczeniaczka. Oprócz edukacyjnych treści, zabawki te zachęcają dzieci do aktywności fizycznej.

Zabawki imitujące przedmioty dorosłych

Zanim ruszymy do sklepu w poszukiwaniu upominków dla dzieci, sprawdźmy, czym się aktualnie interesują i bawią. W tym roku św. Mikołaj może przynieść pod choinkę kolorowe zabawki edukacyjne inspirowane latami 80. i 90. W serii retro od Fisher-Price znajdziemy Radiomagnetofon Szczeniaczka, czyli zabawkowy zestaw stereo z licznymi elementami aktywizującymi, światełkami, muzyką i dźwiękami. Dzięki edukacyjnym wypowiedziom i piosenkom magnetofon pomaga w nauce literek, liczenia, kolorów i nie tylko.

Uzupełnieniem muzycznego zestawu będzie Retro Kaseta Szczeniaczka, która uczy piosenek i wypowiedzi. Nasz mały meloman może wyciągnąć miękką taśmę i przewijać ją za pomocą kółeczka, podobnie jak robiliśmy to my, kiedy nie było jeszcze płyt CD ani cyfrowych odtwarzaczy muzyki.

A jeśli maluch interesuje się grami, wybieramy Retro Konsolę Szczeniaczka, która wygląda jak prawdziwa – ma podświetlany ekran, pad kierunkowy, przyciski A i B oraz "kartridż". Gdy dziecko naciśnie dany przycisk podczas "gry", usłyszy wesołą muzykę, dźwięki i wypowiedzi, które uczą kierunków, kolorów, cyferek oraz kształtów.

Jeśli widzimy, że pociecha naśladuje nas i chce bawić się np. naszym telefonem, warto sprezentować jej własny gadżet taki jak Uczący smartfonik szczeniaczka. Ma dźwięki jak w prawdziwym telefonie, a do tego cztery interaktywne "apki", kolorowe światełka i osiem różnych emotikonek, które pomagają rozumieć emocje. W trakcie zabawy maluch może odtwarzać muzyczną playlistę, a do tego nagrywać i odtwarzać wiadomości z "poczty głosowej".

Świetnym prezentem pod choinkę będzie również Tablet malucha, który wygląda jak prawdziwy, a przy okazji pomaga w nauce alfabetu i nazw przedmiotów. Idąc z duchem czasu, wśród gwiazdkowych nowości znajdziemy Smartwatch szczeniaczka – podobnie jak tablet, ma podświetlany ekran i wiele edukacyjnych elementów.

A co powiecie na Uczącego Przyjaciela Robota 4 w 1? Dzieci będą zachwycone, mogąc naciskać antenę, przekręcać uszko, odwracać klapkę czy wprawiać w ruch podstawę z kolorowymi kuleczkami w środku. Najlepsze jest jednak to, że gadżet ten składa się z trzech mniejszych robocików, które można rozkładać i łączyć wciąż na nowo. Chyba nie ma bardziej oryginalnego pomysłu na prezent pod choinkę. Ten inteligentny wynalazek zrobi furorę nie tylko wśród maluchów, ale i zaproszonych biesiadników!

Partneram treści jest Fisher-Price

Polecane dla Ciebie