Trwa ładowanie...

Najbliższe miesiące mogą być przynieść wzrost zachorowań na odrę. Kolejny efekt pandemii koronawirusa

Eksperci apelują, by nie odkładać szczepień. Ostrzegają przed odrą
Eksperci apelują, by nie odkładać szczepień. Ostrzegają przed odrą (123rf)

Eksperci ostrzegają przed odrą. Ich zdaniem w najbliższych miesiącach może nastąpić znaczny wzrost zachorowań na tę chorobę, bo część rodziców w związku z pandemią świadomie odłożyła szczepienia na kolejne miesiące, część nie mogła się dostać do lekarza, żeby zaszczepić dzieci.

spis treści

1. Ogniska odry mogą wrócić w wielu krajach w 2021 r.

Eksperci przewidują, że w przyszłym roku, oprócz walki z koronawirusem może nas czekać starcie z odrą. Przed nawrotem epidemii ostrzega profesor Kim Mulholland z Murdoch Children's Research Institute, przewodniczący Grupy Roboczej SAGE Światowej Organizacji Zdrowia ds. szczepionek przeciwko odrze i różyczce. Ekspert, analizując zebrane dane zauważył, że sporo dzieci w tym roku nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze. Wprawdzie w 2020 r. zmniejszyła się liczba zachorowań na tę chorobę, ale to też pośredni efekt pandemii koronawirusa: mniejsze skupiska ludzi, zawieszone lekcje, mniej kontaktów społecznych i mniej podróży.

Jednak prof. Mulholland przewiduje, że kolejny rok może nie być już tak korzystny. Jego zdaniem kluczowe znaczenie mogą mieć dwie kwestie. Po pierwsze spadła liczba szczepień przeciwko odrze, po drugie pandemia pogłębiła biedę w wielu krajach, doprowadzając wiele rodzin do skrajnego ubóstwa i niedożywienia. Ekspert ostrzega przed tym, że niedożywienie dzieci może powodować dużo cięższy przebieg choroby i zwiększa również ryzyko powikłań. Odra w przypadku osób z poważnym niedoborem witaminy A wiąże się z ryzykiem wystąpienia ślepoty.

2. Przez koronawirusa opóźniały się rutynowe szczepienia

Zobacz film: "Kiedy dzieci wrócą do szkół? Dr Andrzej Trybusz wyjaśnia (WIDEO)"

Prof. Mulholland ocenia, że największe ryzyko dotyczy krajów najbiedniejszych. Tam najmocniej widać zakłócenia w funkcjonowaniu służby zdrowia i opóźnienia w rutynowych szczepieniach.

Światowa Organizacja Zdrowia wyliczyła, że do listopada 2020 r. zaplanowanych szczepień nie dostało 94 mln dzieci. To m.in. efekt opóźnionych kampanii szczepień.

Drastyczny wzrost zachorowań na odrę stwierdzono ostatnio w 2019 r. Łącznie na świecie potwierdzono 9,8 mln przypadków zachorowań i 207 tys. zgonów. Najwięcej przypadków odnotowano w Afryce i Ameryce Południowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze