Trwa ładowanie...

Myślał, że to tylko skutek imprezowania. Okazało się, że nastolatek ma raka

 Katarzyna Prus
13.08.2022 12:17
Tom Hunt zachęca, żeby w razie niepokojących objawów zbadać się jak najszybciej
Tom Hunt zachęca, żeby w razie niepokojących objawów zbadać się jak najszybciej (Facebook)

Tom Hunt miał 18 lat, kiedy wybrał się z przyjaciółmi w podróż po Europie. W trakcie wyjazdu nastolatek był coraz bardziej zmęczony. Najpierw myślał, że to skutek imprezowania, ale w końcu zaczęło go to niepokoić. Diagnoza, którą usłyszał tydzień później, była druzgocąca.

spis treści
Mężczyzna przeszedł chemioterpię i kilka transfuzji
Mężczyzna przeszedł chemioterpię i kilka transfuzji

1. "Spałem 18 godzin"

Nastolatek zaczął odczuwać zmęcznie jeszcze przed wyjazdem. Zlekceważył jednak objawy, myśląc, że to skutek nauki do matury. Po egzaminie, nie podejrzewając niczego poważniejszego, wybrał się z przyjaciółmi w podróż po Europie. Zmęczenie zaczęło się jednak stopniowo nasilać.

"Zwykle śpię około siedmiu lub ośmiu godzin, a spałem 18 godzin. Wiedziałem, że coś jest nie tak" - opowiadał Tom w rozmowie z Manchester Evening News.

Oprócz cilnego zmęczenia nastolatka zaniepokoiły też powiększone węzły chłonne i ból gardła. Postanowił wrócić wcześniej do domu i poszedł do lekarza. Usłyszał, że to infekcja i dostał antybiotyki.

Pojawił się jednak masywny guz, więc Tom skontaktkował się z chirurgiem. Ten zlecił badania krwi. Wyniki wskazywały na gorączkę gruczołową. Lekarz podejrzewał jednak coś poważniejszego i skierował nastolatka do szpitala.

2. Druzgocąca diagnoza

Diagnoza, którą usłyszał, była szokująca. Okazało się, że ma ostrą białaczkę limfoblastyczną. Rzadki typ tego nowotworu, który co roku w Wielkiej Brytanii diagnozuje się u ok. 790 osób.

Powoduje, że szpik kostny uwalnia białe krwinki, zanim dojrzeją. To sprawia, że chory jest bardziej podatny na infekcje, które nawracają. Liczba czerwonych krwinek i płytek krwi może spaść w odpowiedzi na dodatkowe białe krwinki, co prowadzi do zmęczenia, bladej skóry, krwawienia z nosa, gorączki, nocnych potów, podatności na powstawanie siniaków i purpurowej wysypki.

Tom przeszedł intensywne leczenie, w tym chemioterapię i szereg transfuzji płytek krwi. Obecnie choroba jest w remisji. 22-letni dzisiaj Tom wybiera się w tym roku na studia. Zachęca też innych ludzi do jak najszybszej wizyty u lekarza, jeśli zauważą niepokojące objawy. Wczesna diagnoza jest w chorobie nowotworowej kluczowa.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze