Trwa ładowanie...

Muppet z autyzmem własnie zadebiutował na ekranie

 Anna Krzpiet
12.04.2017 12:54
Julia z autyzmem z Ulicy Sezamkowej
Julia z autyzmem z Ulicy Sezamkowej (YouTube)

Ulica Sezamkowa jest emitowana nieprzerwanie od 1969 roku. Jej głównym celem jest edukacja dzieci. Teraz twórcy wprowadzili nową postać, która zamieszkała na Ulicy Sezamkowej. Jest to Julia, która powstała już w 2015 roku, jednak swój debiut na dużym ekranie miała dopiero 10 kwietnia 2017 roku w odcinku poświęconemu autyzmowi. Co wyróżnia Julię spośród innych Muppetów zamieszkujących Ulicę Sezamkową?

1. Julia i autyzm

Julia i dziecko z autyzmem
Julia i dziecko z autyzmem

Julia posiada rude włosy i żółte futerko. Powstała jako postać, która ma na celu oswajanie dzieci z autyzmem, dzięki czemu będą mogły lepiej zrozumieć i zaakceptować swoich autystycznych rówieśników. W premierowym odcinku zatytułowanym „Poznaj Julię” tytułowa bohaterka szybko zignorowała Wielkiego Ptaka, który chciał się z nią zapoznać.

Przyjaciele Elmo, Abby i Wielkim Ptak wyjaśniają, dlaczego Julia nie zwróciła początkowo na nich uwagi i jak to jest być „innym”. Bohaterzy w jasny i prosty sposób tłumaczą również czym jest autyzm. Objaśniają, dlaczego Julia macha rączkami i skacze, kiedy jest podekscytowana, a dlaczego jest zdenerwowana i czuje niepokój, kiedy słyszy głośny alarm. Odcinek jednak nie skupia się jedynie na ukazywaniu objawów autyzmu, ale także prezentuje, jak wiele talentów posiada Julia. Pokazuje, że to pełna radości postać, z którą przyjaciele mogą mieć dużo zabawy.

Zobacz film: "Rozwój intelektualny dziecka autystycznego"
 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention.

zobacz galerię

I chociaż autyzm Julii jest opisywany tam kilkakrotnie, nigdy nie jest przedstawiany, jak słabość czy niepełnosprawność. Autyzm bardzo często objawia się w indywidualny sposób, dlatego Christine Ferraro, która jest autorką Ulicy Sezamkowej, poprosiła grupę lekarzy i rodziców, aby pomogli jej określić najbardziej charakterystyczne cechy tego zaburzenia.

To musisz wiedzieć"

Dodatkową warto wspomnieć, że postać Julii została stworzona przez Stacey Gordon, której dziecko również ma autyzm. Wcześniej na Ulicy Sezamkowej pojawiła się np. Zari, afgańska dziewczynka z chustą na głowie, która miała uczyć tolerancji dla innej wiary. Muppety na swoim koncie mają już 8 statuetek Grammy i 167 Emmy. Nagrody te podkreślają, że mimo iż Muppety goszczą na ekranach od prawie 50 lat mierzą się z trudnymi tematami i wciąż mądrze edukują dzieci.

Odcinek Muppetów "Poznaj Julię"
Odcinek Muppetów "Poznaj Julię" (YouTube)

2. Autyzm

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, które najczęściej pojawia się we wczesnym dzieciństwie i trwa całe życie. W Polsce dane pokazują, że autyzm występuje u 1 na 300 dzieci. Słowo „autyzm” pochodzi od greckiego „autos” oznaczającego „sam”. Nazwa nawiązuje więc do głównego objawu zaburzenia, jakim jest wycofanie z życia społecznego dziecka, które zazwyczaj najbardziej ujawnia się do 3 roku życia.

Zobacz także:

Diagnozę autyzmu stawia zazwyczaj zespół specjalistów, w którego skład wchodzi logopeda, psycholog i psychiatra dziecięcy. Głównie opiera się na obserwacji i analizie danych dotyczących dziecka. Nie istnieją żadne konkretne badania, które potwierdzają lub wykluczają autyzm. Leczenie polega zaś na systematycznej i długotrwałej terapii, którą prowadzi logopeda, pedagog, psycholog i terapeuta ruchowy, a metoda jest zawsze dostosowana do konkretnego przypadku. Ocenia się, że prawie 20 proc. dzieci z autyzmem normalnie funkcjonuje w dorosłym życiu.

Poniżej można obejrzeć odcinek Ulicy Sezamkowej "Poznaj Julię"↓

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze