Monika Zamachowska o dziecku chorym na zespół Aspergera. “Mam wyrzuty sumienia z powodu inności Tomka”
Monika Zamachowska ma dwoje dzieci — córkę Zofię i syna Tomka. To owoce drugiego małżeństwa polskiej dziennikarki z pilotem Jamiem Malcolmem. Syn tej pary od urodzenia cierpi na zespół Aspergera, czyli lżejszą odmianę autyzmu. Zamachowska przyznała, że całe życie zmaga się z wyrzutami sumienia z powodu inności Tomka.
W rozmowie z Krystyna Pytlakowską, dziennikarką magazynu “Viva!”, Monika Zamachowska wraz z synem opowiedzieli o zmaganiach z chorobą Aspergera. Celem wspólnie udzielonego wywiadu jest rozbudzenie nadziei w tych, którzy też zmagają się z tym schorzeniem, a także w bliskich im osobach.
1. “Mam wyrzuty sumienia z powodu inności Tomka”
Tomek przyszedł na świat siłami natury. Poród był kleszczowy i trudny. Badanie USG wykazało niedotlenienie mózgu. Momentami chłopiec tracił kontakt z otoczeniem. Rodzice podejrzewali, że cierpi na padaczkę. Konsultowali stan zdrowia dziecka z wieloma specjalistami, zaczynając od neurologa, kończąc na psychologu.
Zgodnie z zaleceniami lekarzy stosowali wiele metod: trening słuchowy Tomatis, biofeedback, indywidualne terapie. Kiedy Tomasz chwilami sztywniał, rozluźniali jego ciało międzymięśniowymi uciskami palców, które były bardzo bolesne i wywoływały płacz dziecka.
Lekarzom udało się postawić diagnozę dopiero wtedy, gdy chłopiec skończył 5 lat. Ustalili, że zmaga się z zespołem Aspergera.
Monika Zamachowska obwinia się o stan zdrowia dziecka. W wywiadzie dla magazynu “Viva!” przyznała: “Mam wyrzuty z powodu Twojej inności. Matki zawsze żyją w poczuciu winy, że to one czegoś nie dopatrzyły. Właściwie całe moje życie to walka z tym poczuciem”.
Zobacz także:
Po ustaleniu przyczyny dolegliwości, z którymi zmagał się chłopiec, Monika wraz z mężem zaczęli walkę o jego zdrowie. Tomek rozpoczął terapię. Dziś jest rezolutnym 16-latkiem. Świetnie radzi sobie z chorobą.
2. Zespół Aspergera
Jest to całościowe zaburzenie rozwojowe, z którym częściej zmagają się chłopcy niż dziewczynki. Należy do spektrum autyzmu, ale chorzy nie wykazują opóźnień w rozwoju mowy. Potrafią logicznie porozumieć się z innymi, choć ich język jest wręcz pedantyczny. Prawdopodobnie przyczyną tej choroby są zaburzenia w życiu płodowym.
Objawem zespołu Aspergera jest ograniczona elastyczność myślenia, problemy w relacjach społecznych oraz z wysyłaniem i odbiorem komunikatów niewerbalnych. Chorzy miewają obsesyjne zainteresowania i powtarzalne zachowania. Nie stwierdza się u nich zaburzeń mowy.