Mit o Tezeuszu i Ariadnie [streszczenie]
Mit o Tezeuszu i Ariadnie to historia opowiadająca o jednym z największych herosów i bohaterze ateńskim. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania: kim byli Tezeusz i Ariadna, co Ariadna dała Tezeuszowi oraz jaka była przyczyna wyprawy Tezeusza do Aten.
1. Mit o Tezeuszu i Ariadnie [cały]
Tezeusz był synem Ajtry, córki Pitteusa, mędrca‑króla Trojzeny. Ojcem herosa mógł być człowiek, Egeusz (Ajgeus), lub Posejdon, bóg mórz. Obaj bowiem byli kochankami Ajtry.
Gdy dorośnie, heros miał wyruszyć do Aten po władzę. Dowodem, że jest na to gotowy miało być podniesienie ogromnego głazu, pod którym zostały ukryte miecz i sandały. Stało się to, gdy Tezeusz miał 16 lat.
W czasie podróży ma miejsce kilka zdarzeń. Tezeusz zabija maczugą zbója Perifetesa, syna Hefajstosa i Antiklei. Pokonał też olbrzyma Sinisa, zwanego Pityokamptesem, który m.in. przywiązywał schwytanych podróżnych do dwóch drzew, a następnie je rozsuwał, by tamci ginęli w męczarniach.
Pokonał też dziką świnię, która zabiła wielu ludzi oraz Skejrona, który zmuszał wędrowców, żeby myli jego nogi. Gdy to robili, kopnięciem strącał ich z urwiska. W dole rozszarpywał ich olbrzymi żółw. Pozbawił też życia siłacza Kerkyona, złoczyńca zwanego Damastesem („Ujarzmicielem”). Wszystkich ich łączyło jedno: byli zbrodniarzami i odbierali życie niewinnym ludziom.
Kiedy Tezeusz dotarł do Aten, szybko rozeszła się wieść o przybyciu do miasta wyjątkowo silnego młodzieńca. Ojciec Tezeusza, Egeusz, po mieczu i sandałach rozpoznał w młodym człowieku swojego syna.
Tezeusz zasłynął z ogromnej siły. Ujarzmił byka, który grasował w okolicach Maratonu, i złożył go w ofierze Appolinowi. Ten czyn pozwolił mu zyskać przychylność ludu.
2. Tezeusz i nić Ariadny
Jak co roku, do Aten przybyli posłowie od króla Minosa z żadaniem haraczu. Była nim ofiara siedmiu dziewcząt i siedmiu chłopców, które trafiały do kreteńskiego potwora o byczej głowie, Minotaura. Tezeusz pragnął go pokonać.
Egeusz poprosił syna, by w przypadku, gdy misja się powiedzie, rozwinął czerwony żagiel. Gdyby jednak Tezeusza spotkała śmierć, jego majtkowie mają wywiesić czarny żagiel.
Gdy Tezeusz przybył na Kretę, spotkał Ariadnę, córkę króla Minosa. Dziewczyna była urzeczona mężczyzną. Dała mu kłębek nici, by ułatwić drogę powrotną z labiryntu, w którym żył potwór.
Tezeuszowi udało się pokonać Minotaura, a dzięki rozwiniętej nici, dotarł do wyjścia. Odpłynął do Aten wraz z Ariadną. Jednak z jakiś przyczyn mężczyzna kazał zostawić śpiącą kochankę na wyspie Naksos.
Kiedy Ariadna się budzi, dociera do niej, że została porzucona. Bardzo rozpacza. Przybywa do niej Dionizos i prosi ją o rękę.
Pamiętacie prośbę ojca Tezeusza, który chciał za pomocą koloru żagli dowiedzieć się o wyniku walki z Minotaurem? Młodzieniec wracał jako zwycięza, żagiel więc powinien być czerwony, jednak Tezeusz o tym zapomniał. Wracał w czarnych barwach. Gdy Egeusz się o tym dowiedział, rzucił się z rozpaczy do morza.
Po jego śmierci władzę objął Tezeusz. Zjednoczył on wszystkie rody i gminy attyckie w jedną całość państwową. Zrzekł się też władzy królewskiej na rzecz ustroju republikańskiego. Podjął się jednak walki z Amazonkami, a kiedy porwał ich królową, Antiope, wplątał swój kraj w długotrwałą wojnę.
3. Tezeusz i nić Ariadny (mit – streszczenie)
By utrwalić wiedzę z dotyczącą mitu o Ariadnie i Tezeuszu, odpowiedz na poniższe pytania:
- Jak oceniasz postępowanie Tezeusza? Czy nazwiesz go bohaterem?
- Streść historię pokonania Minotaura przez Tezeusza.
- Jak myślisz, dlaczego Ariadna pomogła Tezeuszowi?
- Jak rozumiesz związek frazeologiczny „nić Ariadny”?
- Krótko wyjąsnij, na czym polega ponadczasowość historii Tezeusza.
Pytania te wymagają nie tylko wiedzy, ale też wyrażenia swojego zdania. Poproś o pomoc rodziców. Możecie odpowiadać na nie wspólnie lub przygotować sąd, w którym jedno z was będzie bronić postępowania mitycznego bohatera, a drugie oskarżać, m.in. o śmierć jego ojca.