Trwa ładowanie...

Miał nie dożyć 25 lat. Jego przypadek to fenomen na światową skalę

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 02.10.2024 12:30
Ma 31 lat i tylko 76 cm wzrostu. To wynik rzadkiej choroby genetycznej
Ma 31 lat i tylko 76 cm wzrostu. To wynik rzadkiej choroby genetycznej (YouTube)

Nick Smith pochodzi z rodziny wysokich osób, a jego bracia mają po 195 cm wzrostu. Sam jednak cierpi na rzadką odmianę niskorosłości. Mimo to, przekroczył już czas, który początkowo dawali mu lekarze i świętuje właśnie 31. urodziny.

spis treści

1. Ma tylko 76 cm wzrostu

Nick i Levi Smith pochodzą z Commerce w stanie Georgia. Mimo że dzielą ich tylko trzy lata różnicy wieku, różnica wzrostu między nimi jest ogromna – Levi, młodszy brat, mierzy 195 cm, a Nick zaledwie 76 cm. Ta różnica wynika z rzadkiej choroby genetycznej, na którą cierpi Nick – pierwotnej niskorosłości osteodysplastycznej mikrocefalicznej typu 2 (MOPD). Choroba ta nie tylko wpływa na jego wzrost, ale także sprawia, że Nick jest podatny na choroby zwykle związane z podeszłym wiekiem.

Codzienność Nicka to nieustanna walka z problemami zdrowotnymi. Jego mama martwi się o przyszłość syna i o to, że nawet zwykłe przeziębienie może doprowadzić do poważniejszych komplikacji. Levi oraz drugi brat Travis, mierzący również 195 cm, wspólnie z rodziną obchodzą każdy kolejny rok życia Nicka z wielką wdzięcznością.

2. Wsparcie i popularność

Zobacz film: "Nietypowy poród. Przypadek 1 na 100 000"

Nick nie tylko inspiruje swoją rodzinę, ale również tysiące ludzi na całym świecie. Jego życie śledzi ponad 25 tysięcy subskrybentów na YouTube. Jego mama Shelly żartuje, że Bóg miał poczucie humoru, kiedy stworzył ich rodzinę, w której większość członków jest wyjątkowo wysoka, a Nick wyróżnia się swoim niskim wzrostem. Jednak mimo tej różnicy, Nick jest "pięknym dzieckiem, które Shelly zawsze będzie chronić".

Choć w filmach opublikowanych kilka lat temu na YouTube kobieta podkreślała, że lekarze dawali jej dziecku niskie szanse na dożycie 25. roku życia, obecnie Nick ma już 31 lat.

3. Czym jest MOPD?

Mikrocefalityczna pierwotna karłowatość osteodysplastyczna typu 2 (MOPD) to rzadkie zaburzenie genetyczne, które występuje u mniej niż 200 tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych. Choroba ta charakteryzuje się niskim wzrostem, który można zauważyć jeszcze przed urodzeniem, a także skróconą długością życia – osoby dotknięte MOPD często nie dożywają 30. roku życia.

MOPD wiąże się z szeregiem objawów, w tym bardzo małą głową (mikrocefalią), dysplazją stawów biodrowych, skoliozą oraz charakterystycznymi rysami twarzy – wypukłym nosem, wysokimi kośćmi policzkowymi i małą żuchwą. Osoby z tym schorzeniem są również narażone na choroby typowe dla osób starszych, co dodatkowo utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Przykładem znanej postaci z MOPD była Lucía Zárate, artystka cyrkowa z XIX wieku, która zyskała sławę jako najlżejsza dorosła osoba w historii, ważąc zaledwie 2,1 kg w wieku 17 lat.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze