Trwa ładowanie...

Menu na komunię. Co podać na przyjęciu z okazji komunii?

 Ewa Rosiecka
10.05.2021 10:17
Menu na komunię. Co podać na przyjęciu z okazji komunii?
Menu na komunię. Co podać na przyjęciu z okazji komunii? (GettyImages)

Menu na komunię to kwestia, który zaprząta głowy rodziców dziesięciolatków w okolicach maja. Komunia to bardzo ważne wydarzenie w życiu dziecka, dlatego chcemy, aby uroczystość z tej okazji była udana. Menu pełni w tym wszystkim ogromną rolę i powinno być dopracowane. Jak je ułożyć, aby każdy był zadowolony?

spis treści

1. Jak ułożyć menu na komunię?

Dużo zależy od tego, gdzie chcemy zorganizować komunię dla dziecka. Jeśli planujemy zrobić tą uroczystość w domu, najczęściej (choć nie zawsze) decydujemy się na domowe jedzenie, samodzielnie przygotowane. Drugą opcją jest catering, który warto wziąć pod uwagę, jeśli nie chcemy lub nie możemy spędzić wielu godzin w kuchni.

W przypadku organizacji komuni w restauracji jedzenie zapewnia nam wybrany lokal, jednak w dalszym ciągu to od nas zależy, na jakie menu się zdecydujemy. Doświadczeni restauratorzy z pewnością jednak doradzą nam najlepsze propozycje, biorąc pod uwagę ilość gości, ich upodobania oraz nasze zasoby finansowe.

Ile kosztuje przyjęcie komunijne? (WIDEO)
Ile kosztuje przyjęcie komunijne? (WIDEO)

Przyjęcia komunijne to już nie to, co mieliśmy my kiedyś, czyli skromny obiad w gronie najbliższej rodziny

przeczytaj artykuł
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Decydując się na catering mamy niemal pewność, że jedzenie będzie smaczne i przygotowane na czas. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to opcja kosztowna - wystarczy przeliczyć koszty składników i nasz czas, który poświęcimy na przygotowanie posiłków samodzielnie, aby okazało się, że ceny są porównywalne lub wręcz niższe.

Warto zwrócić uwagę na czas dowozu posiłków. Jeśli dotrą do nas dużo wcześniej przed planowanym przyjęciem, powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu specjalnych pojemników zatrzymujących ciepło. Niektóre firmy cateringowe mają je w swojej ofercie, jednak część z nich dowozi jedzenie w plastikowych jednorazówkach.

Warto przed podjęciem decyzji o cateringu zapoznać się z opiniami o firmie, z której usług zamierzamy skorzystać. Doświadczenia innych klientów pozwolą nam wybrać najlepszą dla nas opcję i uniknąć niepotrzebnych wpadek.

Przyjęcie komunijne to święto dziecka? U niektórych butelki na stole
Przyjęcie komunijne to święto dziecka? U niektórych butelki na stole

Sezon komunijny czas zacząć. W szafach czekają już wyprasowane alby szyte na miarę, lokal zarezerwowano

przeczytaj artykuł

Przygotowując menu na komunię, powinniśmy wiedzieć:

  • ilu gości przybędzie na uroczystość;
  • w jakim są wieku (dla dzieci menu zwykle jest nieco inne);
  • czy są wśród nich wegetarianie lub weganie;
  • jakie mają preferencje smakowe;
  • czy wśród nich jest osoba z alergią.

Wybierając dania, przystawki i desery na uroczystość komunijną warto pamiętać, aby wszystkie dania ze sobą współgrały i tworzyły całość. Powinny podkreślać doniosłość wydarzenia, jednak też nie mogą być bardzo wyszukane.

Dobrze jest zdecydować się na potrawy, które nie wymagają wielogodzinnego przygotowywania i można je wykonać dzień lub dwa wcześniej, po czym schować do lodówki. W dzień komunii pozostanie nam już tylko je wyciągnąć, podgrzać i gotowe!

Poniżej podajemy kilka naszych propozycji na dania na komunię.

Co chrzestny może kupić dziecku na komunię?
Co chrzestny może kupić dziecku na komunię?

Pierwsza Komunia Święta to ważny dzień nie tylko w życiu dziecka, ale także wyzwanie dla chrzestnego.

przeczytaj artykuł

3.1. Obiad na komunię

Tradycyjnie obiad zwykle zaczynamy od zupy. Najczęściej jest to rosół lub zupa pomidorowa. Coraz większą popularnością cieszą się także zupy - kremy (np. z brokułów i cukinii lub szparagów). Nie brakuje też fanów flaczków, o czym również warto pamiętać podczas układania menu.

Drugie danie to gwóźdź programu. Tutaj tradycyjnie będzie to kotlet schabowy lub z piersi kurczaka, choć popularność zyskują również m.in. pieczenie z sosem, roladki z kurczaka, łosoś, halibut lub sandacz. W przypadku dzieci, dobrym rozwiązaniem będą nuggetsy z kurczaka.

Jeśli wśród naszych gości znajdą się osoby bezmięsne, możemy zaproponować np. cukinię zapiekaną z mozzarellą lub pieczarki faszerowane na ostro.

Obowiązkowym dodatkiem będzie ziemniaczane purée, ziemniaki zapiekane, ryż lub frytki oraz surówki, lub warzywka ugotowane na parze.

Moda komunijna ostatnich dziesięcioleci
Moda komunijna ostatnich dziesięcioleci [6 zdjęć]

Maj to komunijny miesiąc, który wiąże się z wieloma wydatkami, nie tylko dla rodziców, ale także dla

zobacz galerię

3.2. Deser na komunię

Obowiązkową pozycją w menu na komunię jest tort. Powinien być lekki, biały, śmietanowy, z owocami (np. malinami lub truskawkami).

Oprócz tortu komunijnego, w ramach deseru możemy podać szarlotkę na ciepło z lodami waniliowymi, ciasto 3-Bit czy sernik. Z myślą o najmłodszych można przygotować także lody lub muffinki.

3.3. Przekąski na komunię

Jeśli chodzi o przekąski, możemy zdecydować się na tradycyjny talerz z wędlinami, ogórki, winogrona, oliwki nadziewane papryką, deskę wykwintnych serów czy sałatkę warzywną.

Co najczęściej kupuje się dzieciom na pierwszą komunię świętą?
Co najczęściej kupuje się dzieciom na pierwszą komunię świętą?

Połowa maja już za nami, sezon komunijny w pełni. A jak komunie, to i prezenty, które Polacy masowo

przeczytaj artykuł

3.4. Surówki i sałatki na komunię

Surówki i sałatki to dopełnienie innych dań, warto więc zastanowić się, które będą dobrze z nimi współgrały. Dużą popularnością cieszy się w Polsce tradycyjna sałatka jarzynowa, ale również sałatka grecka lub z grillowanym kurczakiem, rukolą i ananasem. W kwestii surówek najpopularniejszy będzie Colesław, a także surówka z białej lub czerwonej kapusty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze