Trwa ładowanie...

Matury 2024 – ile wolnego będą mieli uczniowie? Dni wolne od szkoły w czasie egzaminów

 Katarzyna Kurek
11.04.2024 17:08
Dni wolne od zajęć dydaktycznych w czasie trwania matur ustala dyrektor szkoły z tzw. puli dni dyrektorskich.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych w czasie trwania matur ustala dyrektor szkoły z tzw. puli dni dyrektorskich. (Adobe Stock)

Termin matury 2024 zbliża się wielkimi krokami. Na tegoroczny egzamin czekają zarówno maturzyści, jak i pozostali uczniowie szkół średnich, którzy z tej okazji mogą liczyć na kilka dodatkowych dni wolnych. Kiedy dokładnie przypadają egzaminy maturalne i ile będą trwać?

spis treści

1. Terminy matury 2024

Uczniowie ostatnich klas szkół średnich niemal zaraz po zakończeniu majówki rozpoczną sesję egzaminów dojrzałości. Zgodnie z informacjami, które zostały podane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE), egzaminy pisemne w terminie głównym będą odbywać się w dniach 7-24 maja 2024 r. Przeprowadzane będą one w dwóch porach – o godzinie 9:00 oraz 14:00.

Z kolei do egzaminów ustnych w głównym terminie maturzyści przystępować będą 11-16 maja (z wyłączeniem 12 maja) oraz 20-25 maja 2024 r.

Zobacz film: "To działo się na studniówce w III LO w Elblągu. Wideo trafiło do sieci"

Dodatkowa sesja maturalna dla maturzystów zaplanowana została natomiast na 3-17 czerwca (część ustna 10-12 czerwca), a termin poprawkowy na 20 sierpnia w części pisemnej oraz 21 sierpnia 2024 r. w części ustnej.

2. Dni wolne od nauki w trakcie matury 2024

W czasie, gdy maturzyści będą przystępować do pisemnych egzaminów obowiązkowych – z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki – pozostali uczniowie szkół średnich będą mogli liczyć na co najmniej trzy dni wolne od zajęć dydaktycznych.

Zgodnie z ustalonym harmonogramem w tym roku dni wolne od zajęć dla uczniów nieprzystępujących do matury wyznaczono 7, 8 i 9 maja (wtorek, środa, czwartek).

Dni wolne od zajęć dydaktycznych w czasie trwania matur ustala dyrektor szkoły z tzw. puli dni dyrektorskich. Dyrektorzy liceów ogólnokształcących, profilowanych, uzupełniających, a także techników i techników uzupełniających mają do dyspozycji aż 10 takich dni w roku szkolnym.

Dlatego też w niektórych szkołach dni wolnych w maju może być nieco więcej. Dyrektorzy mogą zdecydować bowiem o dodatkowym dniu wolnym, np. 6 lub 13 maja. W takich sytuacjach dyrektorzy szkół średnich muszą jednak zadbać o to, by informacja o wolnym odpowiednio wcześnie została przekazana uczniom i rodzicom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze