Matka chce urodzić dziecko zmarłej córki - ma zgodę na wykorzystanie jajeczek

Sąd Apelacyjny w Londynie zezwolił 60-letniej Brytyjce na wykorzystanie komórek jajowych jej zmarłej córki.

To nie tylko trudna, ale i dość bezprecedensowa sprawa. Rozprawa odbyła się w czwartek, 30. czerwca br. Wcześniej niekorzystny dla kobiety wyrok wydał sąd pierwszej instancji. Negatywną opinię w tej sprawie wydał również brytyjski Urząd ds. Zapłodnienia i Embriologii (HFEA).

Polecane wideo:

Czy była świadoma zgoda?

Jedyna córka kobiety walczącej o pozwolenie na urodzenie własnego wnuka zmarła w 2011 roku w wieku 28 lat. Chorowała na raka jelita. Przed śmiercią miała ona prosić swoją matkę, by ta podjęła próbę zapłodnienia zamrożonych jajeczek, donosiła ciążę, a następnie urodziła i wychowała dziecko.

Kobieta przed śmiercią wszystko dokładnie zaplanowała. Pobrane od niej komórki jajowe miały zostać zapłodnione spermą pochodzącą od anonimowego dawcy w klinice w Nowym Jorku.

Wcześniej wydane negatywne opinie w tej sprawie opierały się na braku pisemnego oświadczenia zmarłej kobiety. Uznanie roszczeń jej rodziców (znanych jako „pan i pani M.”) było niemożliwe, gdyż nie znaleziono dowodów świadczących o wyrażeniu przez młodą kobietę świadomej zgody na to, by jej matka urodziła swojego wnuka. Te jednak odnalazł sędzia Jenni Richards z londyńskiego Sądu Apelacyjnego.

To dość nieszablonowa sprawa, która rodzi wiele kontrowersji. Z jednej strony mamy bowiem zamrożone komórki jajowe, które by zniszczono, gdyby nie wydano zgody na ich wykorzystanie przez matkę zmarłej kobiety. Z drugiej zaś do rozważenia pozostają kwestie etyczne.

Mrożenie komórek jajowych szansą na późne macierzyństwo

Zabieg mrożenia komórek jajowych jest coraz powszechniejszy. W swojej ofercie ma go wiele klinik na całym świecie. Traktowany jest jako wybór życiowy, bo pozwala na zaplanowanie momentu zajścia w ciążę.

Jest również szansą dla pacjentek w trakcie terapii onkologicznej, które po zakończeniu leczenia będą chciały urodzić dziecko (agresywna terapia stosowana w leczeniu raka może bowiem doprowadzić do trwałej niepłodności).

Przed zabiegiem witryfikacji kobieta poddawana jest terapii hormonalnej. W trakcie zabiegu przeprowadzanym w znieczuleniu miejscowym można jednorazowo pobierać od niej od kilku do kilkunastu komórek jajowych. Zamraża się je następnie w ciekłym azocie.

Zabieg mrożenia komórek jajowych pozwala na zajęcie ciążę w czasie wskazanym przez kobietę. Na witryfikację najczęściej decydują się wykształcone i aktywne zawodowo panie po trzydziestym roku życia.

Specjaliści wskazują jednak, że zabieg mrożenia komórek jajowych nie daje gwarancji na zajęcie w ciążę i jej donoszenie. Rozwój dziecka w łonie matki uzależniony jest bowiem od wielu różnych czynników, m.in. od zdrowia kobiety. Z perspektywy biologii najlepszy czas na powiększenie rodziny to wiek od 18. do 25. lat.

Komentarze

Dyskusje na forum

Ciaza

Jadziagabi • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Prawdopodobieństwo ciąży
Prawdopodobieństwo ciąży

Błędy, które utrudniają zajście w ciążę

Błędy, które utrudniają zajście w ciążę

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Kiedy para marzy o poczęciu dziecka, stara się zrobić wszystko, co mogłoby ułatwić zajście w ciążę. Niestety (...) i rozpoczniesz kosztowne leczenie, sprawdź, czy nie popełniasz któregoś...

Prawdopodobieństwo ciąży

Nadmierna aktywność fizyczna a płodność matki

Nadmierna aktywność fizyczna a płodność matki

Dbasz o siebie, żyjesz aktywnie, a mimo to nie możesz zajść w ciążę? Winna może być zbyt duża dawka aktywności fizycznej i częsty jej skutek (...) uprawiających sport, które mają problem z zajściem w ciążę. Dlaczego...

Prawdopodobieństwo ciąży

Najpopularniejsze mity dotyczące zapłodnienia

Najpopularniejsze mity dotyczące zapłodnienia

Czy stanie na głowie ułatwia zapłodnienie? Czy można zajść w ciążę wycierając się cudzym ręcznikiem, a współżycie podczas okresu uniemożliwia (...) raz Trudno wytłumaczyć, skąd wzięło się fałszywe przekonanie, że pierwszy stosunek seksualny...

Zdrowie kobiety

Mamo, pokochaj swoje ciało po porodzie!

Mamo, pokochaj swoje ciało po porodzie!

jako sposób na poprawę ich nastroju. Zobacz też: Niezwykła sesja w hołdzie dla zmarłej córki Silne i naturalne Kobiety biorące udział w sesji "Pokochaj siebie (...) zdjęciowych jest widok tulącego się do mamy dziecka....