Świetna wiadomość dla mam - karmienie piersią chroni przed rakiem
Rak piersi to w Polsce, podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, problem coraz poważniejszy. Obecnie choruje na niego co dwunasta Polka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) znalazła jednak remedium na tak dużą liczbę zachorowań. Badania wykazały, że karmienie piersią jest dobre nie tylko dla dziecka, ale także dla mamy – wg WHO to obowiązkowy punkt w profilaktyce raka piersi.
1. Śmiertelne zagrożenie
Co zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi? Przede wszystkim już raz przebyty nowotwór. W takim wypadku szanse na pojawienie się komórek nowotworowych w drugiej piersi wzrastają trzykrotnie. Często decydują czynniki genetyczne - jeśli na raka piersi chorowała mama, siostra czy córka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że choroba się rozwinie.
Ryzyko wzrasta też z wiekiem. Zachorowanie przed 20. rokiem życia jest rzadkością, natomiast intensywny wzrost przypadków nowotworu obserwuje się u kobiet po pięćdziesiątce. Wpływ na jego rozwój mają też czynniki hormonalne.
Teoretycznie większe ryzyko obejmuje kobiety, u których pierwsza miesiączka wystąpiła przed 12. rokiem życia, a menopauza przed osiągnięciem 55 lat. Niebezpieczne może też być przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej, palenie papierosów, promieniowanie jonizujące, nieodpowiednia dieta i spożywanie alkoholu.
2. Karmienie piersią a zdrowy biust
Chociaż karmienie piersią może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania, to nie wiadomo dokładnie, jak długo należy karmić maleństwo, aby rozwój raka nie musiał być naszym problemem. WHO zaleca, aby ten proces trwał nie krócej niż sześć miesięcy. Po tym czasie pokarm mamy powinien być również uwzględniony w diecie dziecka.
Według badań, w których udział wzięło 150 tysięcy kobiet z 30 krajów całego świata, karmienie przez minimum rok obniża ryzyko zachorowania o 5 proc.
Badania te wyjaśniają również, dlaczego kobiety w krajach słabo rozwiniętych rzadziej zapadają na raka piersi niż kobiety z krajów zachodnich. Wynika to z faktu, że rodzą więcej dzieci i dłużej karmią je piersią.
Na Zachodzie rodzi się mniej dzieci, a często mamy od razu rezygnują z naturalnego karmienia. Specjaliści twierdzą, że karmienie piersią to jedna z najlepszych metod zapobiegania nowotworowi piersi. Warto więc pomyśleć o profilaktyce wtedy, gdy nie jest na nią jeszcze za późno.
3. Karmienie piersią a szanse na drugie dziecko
Na tym jednak zalety karmienia piersią dla kobiet się nie kończą. Według australijskich naukowców, matki, które zdecydowały się na naturalne karmienie, są w mniejszym stopniu narażone na rozwój raka jajnika, a co za tym idzie – zwiększają szanse na ponowną ciążę poprzez zachowanie układu rozrodczego w zdrowiu.
Na potwierdzenie tej tezy naukowcy przeprowadzili badania, w których wzięły udział 493 kobiety ze zdiagnozowanym rakiem jajnika. Dane dotyczące ich życia porównano z informacjami o 472 zdrowych kobietach. Okazało się, że te, które karmiły piersią, są o 66 proc. mniej narażone na wystąpienie groźnej choroby.
Naukowcy podjęli się nawet zmierzenia czasu karmienia piersią, który potrzebny jest, aby oddalić groźbę zachorowania. Z ich analiz wynika, że kobiety karmiące troje dzieci przez łączny okres 31 miesięcy są aż o 91 proc. bezpieczniejsze niż pozostałe.
Największym problemem wśród polskich młodych mam jest to, że nie decydują się na karmienie piersią lub od razu wprowadzają do diety dziecka mleko modyfikowane, wierząc reklamom, w których producenci zapewniają, że ich wyrób jest tak samo dobry jak naturalne mleko matki.
To prawda, że dla dziecka ma te same właściwości i pomaga mu równie zdrowo się rozwijać. Dlaczego jednak nie wspomina się o zdrowiu matek i wspaniałych zaletach karmienia piersią dla ich organizmu?