Trwa ładowanie...

Mamy odgrywają istotną rolę w resocjalizacji nastoletnich przestępców

Avatar placeholder
10.01.2017 13:07
Mamy odgrywają istotną rolę w resocjalizacji nastoletnich przestępców
Mamy odgrywają istotną rolę w resocjalizacji nastoletnich przestępców

Zgodnie z nowym studium kierowanym przez wydział kryminologii Uniwersytetu Stanowego Michigan, jest bardziej prawdopodobne, że nastolatki, które stają przed sądem dla nieletnich po raz pierwszy, trafią tam ponownie, jeśli ich matki nie wezmą udziału w procesie prawnym.

Odkrycia ujawniają pilną potrzebę szerszej edukacji prawnej rodziców, aby mogli odgrywać aktywną i wspierającą rolę w tym procesie, co ostatecznie ma utrzymać dzieci z dala od przyszłych ewentualnych kłopotów.

Naukowcy porównują to do sytuacji rodziców wspierających swoje dzieci w szkole, co jest możliwe tylko wtedy, gdy rodzice wiedzą, czego ich dzieci się uczą. I niestety, ponieważ większość matek nie jest szeroko zaznajomionych z wymiarem sprawiedliwości wobec nieletnich, jest mniej prawdopodobne, że będą aktywnie uczestniczyć w procesie.

"Tak jak istnieją sposoby, aby rodzice pomagali w problemach z nauką, istnieją również sposoby, aby rodzice pomagali dzieciom w problemach z prawem, tak aby wiedzieli, co robić" - powiedział lider badań dr Caitlin Cavanagh, adiunkt w Szkole Sądownictwa Karnego na Uniwersytecie Stanowym w Michigan. "Nasze wyniki wskazują na pewne dość wyraźne implikacje, co oznacza, że musimy edukować rodziców o wymiarze sprawiedliwości wobec nieletnich. Na temat ich praw, ról i obowiązków".

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
Matki nastolatków, którzy mają problemy z prawem odgrywają istotną rolę w całym procesie resocjalizacji
Matki nastolatków, którzy mają problemy z prawem odgrywają istotną rolę w całym procesie resocjalizacji (Shutterstock)

Na potrzeby badania Cavanagh i dr Elżbieta Cauffman z Uniwersytetu Kalifornia w Irvine, badali przypadki 324 chłopców w wieku od 13 do 17 lat, którzy zostali oskarżeni po raz pierwszy o mało lub średnio poważne przestępstwa, takie jak wandalizm, kradzieże i napady. Badanie uzupełniano o wywiad nastolatków rok później, aby zobaczyć, czy sytuacja się powtórzyła.

Matki nastoletnich przestępców wypełniły kwestionariusze dotyczące ich wiedzy i uczestnictwa w wymiarze sprawiedliwości wobec nieletnich. Naukowcy wybrali do próby tylko żeńskich opiekunów, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że matki młodocianych przestępców, a nie ojcowie będą obecni w życiu swoich dzieci. Rzeczywiście, prawie 85 proc. młodzieży w badaniu wymieniło matkę jako głównego opiekuna.

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 
5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać?  [6 zdjęć]

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy

zobacz galerię

Wyniki pokazują, że średnio, matki, które wypełniały 44 punktowy kwestionariusz na temat wymiaru sprawiedliwości wobec nieletnich odpowiedziały poprawnie tylko na 66 proc. pytań. Był bezpośredni związek między ignorancją a brakiem uczestnictwa, ponieważ było mniej prawdopodobne, że matki, które miały mniejszą wiedzę o systemie, będą uczestniczyć w procesie prawnym.

Ponadto, nastolatki były znacznie bardziej skłonne do popełnienia innego przestępstwa, jeżeli ich matki nie brały udziału w ich postępowaniu sądowym.

ZOBACZ TAKŻe:

"Pomyślcie o 14-letnim chłopcu, który zostaje aresztowany i oskarżony, a który nie może jechać samodzielnie na wiele przesłuchań i terminów w sądzie, w których musi uczestniczyć. Nie jest również na tyle dorosły, aby mieć pracę, więc nie stać go na opłaty i grzywny, które być może będzie musiał zapłacić" – powiedział Cavanagh.

"Więc ta młodzieży jest dosłownie na utrzymaniu rodziców, nie tylko dla wsparcia emocjonalnego lub wskazówek, które są ważne, ale również, aby spełnić wymagania zawieszenia ich wyroku" – tłumaczy.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek

zobacz galerię

Głównym celem wymiaru sprawiedliwości wobec nieletnich jest resocjalizacja, aby uchronić ich przed powtórnym przestępstwem.

"Młodociani przestępcy są w krytycznym momencie ich życia, gdzie trzeba zakończyć naukę i zacząć myśleć o karierze. Powiedziałbym, że dorastanie, nawet bardziej niż dorosłe życie, to bardzo ważny czas, aby utrzymać ich z dala od zbrodni" - powiedział Cavanagh.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Psychology, Public Policy and Law".

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze