Raport o zdrowiu i zachowaniu polskich nastolatków. Jak wypadają na tle innych?

Co trzeci nastolatek w Polsce odczuwa w szkole stres. Prawie 40 proc. odczuwa dolegliwości psychiczne. Niemal co druga dziewczyna bez nadwagi uważa, że jest za gruba – to najnowsze wyniki międzynarodowego badania "Zachowania zdrowotne polskiej młodzieży na tle rówieśników z 42 krajów" Health Behaviour in School-aged Children (HBSC).

Grupa badanych nastolatków

W badaniu brało udział niemal  220 tys. nastolatków z 42 krajów. W Polsce 4,5 tys. uczniów, w wieku 11-15 lat wypełniło anonimowe ankiety. Na ich podstawie, Instytut Matki i Dziecka opracował wyniki. Celem raportu była ocena zdrowia i zachowań zdrowotnych młodzieży szkolnej.

Autorzy sprawdzili jak wygląda aktywność fizyczna młodzieży, czy jedzą posiłki i jakie, czy szkoła ich stresuje, jak ją odbierają. Badacze sprawdzili na jakie choroby cierpią młodzi ludzie, jak oceniają samych siebie. Pod uwagę wzięli także zachowania ryzykowne, palenie tytoniu i picie alkoholu.

Więcej warzyw, mniej przed telewizorem

 Na lepsze zmieniają się nawyki żywieniowe wśród młodych ludzi. Więcej z nich je śniadania. Niemal co piąty nastolatek częściej niż raz dziennie spożywał owoce, a co szósty warzywa. Mniej uczniów ma nadwagę. Dla porównania cztery lata temu 17 proc. badanych, obecnie 14,8 proc. Coraz mniej 11-latków, z dużych miast spędza czas oglądając telewizję.

Stresują się i boli ich głowa

Co trzeci nastolatek odczuwa szkolny stres. W porównaniu z wynikami sprzed czterech lat te wskaźniki wzrosły, z 21,8 proc. do 32,1 proc. w roku 2014. Stres częściej odczuwają starsze dzieci, szczególnie dziewczyny. Prawie 40 proc. nastolatków odczuwa dolegliwości psychiczne lub somatyczne.

Najczęściej młodzi ludzi byli zdenerwowani, rozdrażnieni. Często bolała ich  głowa i czuli się przygnębieni. 28, proc. odczuwało w ostatnich 6 miesiącach więcej niż jedną dolegliwość psychiczną.

Dorastanie nastolatek

Nastolatka coraz bardziej interesuje się swoim ciałem, zwracając jednocześnie dużą uwagę na swój wygląd.

Nie cenią się wysoko i czują się za grubi

Nadwaga i otyłość występują u co siódmego nastolatka. 42 proc. młodzieży uważa, że ich waga jest za duża. Niemal co druga nastolatka bez nadwagi uważa, że jest za gruba.

Zajmujemy piąte miejsce pod względem liczby odchudzających się nastolatków. Nie lepiej wypada młodzież jeśli chodzi o poczucie własnej wartości - mamy ostatnią lokatę.

Zachowania ryzykowne

Mniej nastolatków w wieku 13 lat sięga po papierosa, spadek z 24 do 17 proc. Co piąty w wieku 11-15 lat upił się co najmniej raz w życiu. Alkohol wypiło 43 proc. nastolatków w wieku 11-15 lat, a 6 proc. pije go co najmniej raz w tygodniu. Co dziesiąty nastolatek pierwszy raz upił się w wieku 13 lat.

Pod względem częstości upijania się w tej grupie wiekowej Polska zajmuje dziewiąte miejsce na 42 kraje (według malejących wartości). Niepokoi fakt, że dziewczyny upijają się częściej i w coraz młodszym wieku.

Marihuanę kiedykolwiek w życiu zażywał co czwarty, a w ostatnich 30 dniach – co dziesiąty 15-latek. Od ostatniego badania, zwiększyła się liczba młodych osób, zażywających marihuanę. Z 12 miejsca wskoczyliśmy pod tym względem na czwartą lokatę.

Co szósty 15- latek rozpoczął współżycie, częściej dziewczęta niż chłopcy. Średni wiek inicjacji wynosił 14 lat. W porównaniu z badaniami sprzed czterech lat odsetek młodzieży wcześnie zaczynającej współżycie seksualne zwiększył się o 5 proc. 40 proc nastolatków nie używało prezerwatyw.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 2 dni temu

4
Artykuły Maluch
Maluch

Zioła jakie należy stosować zimą

Zioła jakie należy stosować zimą

Lecznicze działanie ziół Czystek, kwiat lipy, a może rumianek? Jakie zioła zimą należy stosować? Które podać dziecku? Ich lecznicze działanie jest znane od wieków. Działają napotnie, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Pomogą w czasie przeziębienie, wspomogą...

Maluch

Ubranka dla dziewczynek

Ubranka dla dziewczynek

Modny T-shirt dla dziewczynki w niskiej cenie. Każda mała kobietka będzie zachwycona takim ubraniem. Body z wizerunkiem słynnego kotka z pewnością ucieszy dziewczynki. Króliczki, jak większość zwierząt, są także lubiane przez dziewczynki. Bielizna...

Maluch

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skutki uboczne przyjmowania antybiotyków

Skuteczne, ale niebezpieczne Antybiotyki są dla wielu osób ostatnią deską ratunku. Najczęściej sięgamy po nie, gdy skutków w leczeniu nie przynoszą ani domowe sposoby, ani popularne leki dostępne bez recepty. Leczenie antybiotykami, choć zazwyczaj skuteczne...

Maluch

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

5 produktów, które zabierają ci energię po śniadaniu

Czego unikać, by mieć energię? Śniadanie powinno dostarczać energii na cały dzień. Brzmi jak slogan, ale to prawda. Tymczasem wielu z nas jada na śniadanie produkty, które działają wręcz przeciwnie Zabierają energię, siłę do działania, powodują zmęczenie....

Maluch

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Produkty, w których znajdziesz tłuszcze trans

Szodliwe dla zdrowia, ale wszechobecne Oleje utwardzone, nazywane także tłuszczami trans, uznawane są za szkodliwe dla zdrowia. Eksperci zaznaczają, że sprzyjają one występowaniu cukrzycy typu 2) oraz chorobom serca. Mają też negatywny wpływ na płodność....

Maluch

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

Poznaj 6 nawyków zdrowych rodzin

energię na kolejny dzień. Właśnie dlatego należy dbać o odpowiednią jego ilość zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Stwórz maluchom wieczorny

Maluch

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem

Powszechne schorzenie Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe są w Polsce powszechne - diagnozuje się je często. Niestety, większość pacjentów je lekceważy. A to błąd, ponieważ niewydolność...

Maluch

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

15 rzeczy, które zrozumieją tylko rodzice

. Jest to wpisane w naturalny rozwój dziecka. To, że maluch chce wszystkiego dotknąć i posmakować, to nic innego jak metoda poznawcza świata. Brudzenie (...) się dziecko. To stan, o którym całymi dniami marzy większość rodziców. Najczęściej...