Trwa ładowanie...

Rodzicielskie spory o szczepienie. Co zrobić, gdy jedno z rodziców się nie zgadza?

 Anna Klimczyk
04.01.2022 15:04
Małżeńskie spory. Co robić gdy jeden rodzic chce szczepić dziecko, a drugi nie?
Małżeńskie spory. Co robić gdy jeden rodzic chce szczepić dziecko, a drugi nie? (East News)

16 grudnia ruszyły szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19, a dzieci od 12. roku życia mogą być szczepione już od czerwca. Co w sytuacji, gdy wśród rodziców nie ma zgody co do konieczności zaszczepienia malucha? Posłowie Polski 2050 postanowili zbadać sprawę.

spis treści

1. Gdy rodzice nie mogą dojść do porozumienia

Czasami zdarza się, że współmałżonkowie mają w kwestii szczepień odmienne zdanie. Co robić w sytuacji, gdy np. mama chce zaszczepić dziecko, a tata zgłasza sprzeciw? Posłowie Polski 2050 uznali, że sytuacja jest na tyle istotna, że wymaga zajęcia stanowiska przez Adama Niedzielskiego - ministra zdrowia oraz Michała Dworczyka, odpowiedzialnego za Narodowy Program Szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

Co robić, gdy jeden rodzic chce szczepić dziecko, a drugi nie?
Co robić, gdy jeden rodzic chce szczepić dziecko, a drugi nie? (East News)
Zobacz film: "COVID-19 u dzieci. Jakie badania wykonać?"

- Postulujemy, żeby osoby powyżej 16. roku życia mogły same decydować o poddaniu się szczepieniu - mówi "Rzeczpospolitej" posłanka Joanna Mucha z Polski 2050, która również wystąpiła do Biura Analiz Sejmowych o informację, jak ta kwestia jest rozwiązana w innych krajach.

Jak wskazują posłowie w interpelacji:

"Prawnicy, lekarze, a także rodzice starają się obecnie przed sądami wyjaśnić, czy do szczepienia dziecka np. przeciw COVID-19 jest konieczna zgoda obojga opiekunów/rodziców".

Posłowie zwracają uwagę na to, że kodeks rodzinny i opiekuńczy, a dokładniej (art. 97, § 2) wskazuje, że: "o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy".

Posłowie zauważają, że prawo nie definiuje pojęcia "istotnych spraw" (jest orzecznictwo), więc "trudno jednoznacznie wskazać katalog zabiegów i procedur medycznych wymagających obopólnej zgody rodziców".

Posłowie pytają więc ministra i szefa KPRM, czy szczepienie przeciw COVID-19 jest "istotną sprawą dziecka" i wymaga zgody obojga rodziców lub opiekunów prawnych, a także czy resort posiada dane, ile toczy się spraw sądowych w związku z brakiem zgody jednego z rodziców na szczepienie dziecka.

2. Jak rozstrzygnąć spór rodziców o szczepienie?

Interpelacja powstała na kanwie jednej z indywidualnych spraw, która wpłynęła do biura poselskiego:

13-letni chłopiec w czerwcu przyjął pierwszą dawkę szczepionki. Był zapisany na drugą, której już nie otrzymał. Mama chłopca udała się do punktu szczepień, gdzie jasno zaznaczyła, że nie wyraża zgody na szczepienie syna i podanie mu drugiej dawki.

13-latek twierdził, że sam chciał przyjąć pierwszą dawkę szczepionki, natomiast co do drugiej miał pewne wątpliwości. Sąd uznał, że skoro matka i chłopiec nie chcą szczepienia, to dziecko nie może zostać zaszczepione. Według słów ojca chłopca w słownym uzasadnieniu sędzia stwierdziła, że szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest obowiązkowe, a opinia dziecka w tej sprawie jest ważna. Sędzia miała też powiedzieć, że dziecko jest na tyle dojrzałe, że wie, co jest dla niego dobre.

Co robić, gdy jeden rodzic chce szczepić dziecko, a drugi nie?
Co robić, gdy jeden rodzic chce szczepić dziecko, a drugi nie? (East News)

- Życie dopisało smutny scenariusz. Mój syn, który nie przyjął drugiej dawki, zachorował na COVID-19. Zakaził też swoją matkę i dwuletniego braciszka - mówi Tomasz Czajkowski, ojciec chłopca, który napisał już apelację od tego wyroku.

Podobna sprawa była rozstrzygana w Mediolanie, tam jednak zapadł inny wyrok. Sąd rodzinny w Mediolanie przyznał matce dwunastolatka prawo do zaszczepienia go przeciwko COVID-19 mimo braku zgody ojca.

12-letni chłopak tak miał zeznawać przed sądem:

- Byłem trochę niezdecydowany w sprawie szczepienia, bo moi rodzice mówią mi różne rzeczy, co wywołuje mój strach.

Chłopiec wyjaśnił, że wiadomości na temat szczepionki czerpał z gazet i telewizji, by wyrobić sobie zdanie. Dodał, że w sprawie szczepień ma taką samą opinię, jak matka.

Jak podaje “Corriere della Sera”, sąd rodzinny uznał 12-latka za wyjątkowo dojrzałego jak na swój wiek. Skład sędziowski zdecydował, że jego zdanie musi być wzięte pod uwagę. Sąd orzekł, że matka ma prawo wyrazić zgodę na zaszczepienie syna mimo sprzeciwu ojca.

3. Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Można to zrobić za pośrednictwem całodobowej infolinii 989, w punkcie szczepień, przez stronę internetową pacjent.gov.pl lub wysyłając SMS o treści SzczepimySie na numer 664 908 556, lub 880 333 333.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze