Jak zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19?
Po szczepieniach personelu medycznego przyszedł czas na kolejną grupę osób, które od 15 stycznia mają możliwość zapisania się na szczepienie i przyjęcia preparatu Pfizera lub Moderny. Co trzeba zrobić, żeby zapisać się na szczepienie?
Tekst powstał w ramach akcji #SzczepSięNiePanikuj.
1. Jak się zapisać na szczepienie?
Proces rejestracji szczepień Polaków przeciwko SARS-CoV-2 ruszył 15 stycznia. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, jakie kroki należy wykonać, aby zapisać się na szczepienie.
Jak zapisać się na szczepienie?
- bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego,
- w punktach szczepień,
- zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989) - możemy zapisać się osobiście lub poprosić o to członka rodziny. Wystarczy, że podamy numer PESEL oraz numer telefonu,
- przez Internetowe Konto Pacjenta.
Po zarejestrowaniu na szczepienie pacjent otrzyma e-skierowanie. Sam proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji.
Co ważne, podczas umawiania się na szczepienie nie trzeba posiadać numeru e-skierowania. Wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. System automatycznie zweryfikuje ważność e-skierowania.
2. Pacjent umawiany od razu na dwie wizyty
Pacjent po dokonaniu rezerwacji otrzyma SMS o terminie i miejscu szczepienia. Zostanie wysłane także przypomnienie o szczepieniu na dzień przed planowaną wizytą. Warto wiedzieć, że pacjent od razu umawia się na dwie wizyty, w celu przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki. O dacie drugiego terminu przyjęcia szczepionki także za pośrednictwem SMS-a poinformuje placówka, w której wykonywane będzie szczepienie.
Pacjent otrzyma zaświadczenie o szczepieniu, a informacja o przyjętej szczepionce zostanie umieszczona w e-karcie szczepień.
3. Gdzie wykonuje się szczepienia?
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, szczepienia będą realizowane m.in. w:
- placówkach podstawowej opieki zdrowotnej,
- innych stacjonarnych placówkach medycznych,
- mobilnych zespołach szczepiących,
- centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Resort Zdrowia dodaje, że punkt szczepień przeciw COVID-19 powinien zostać otworzony w każdej gminie.
Lista placówek, które będą wykonywały szczepienia w ramach narodowego programu szczepień, ma zostać opublikowana na stronach gov.pl po zakończeniu naboru, który został przedłużony do 14 stycznia.
4. Proces szczepienia
Po zgłoszeniu się do wyznaczonego punktu szczepień osoba zostanie zbadana przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z nią wywiad na temat stanu jego zdrowia. Kandydat do szczepienia wypełni też ankietę.
Szczegóły badania zostaną wpisane do dokumentacji medycznej. Jeśli lekarz uzna, że nie ma żadnych przeciwwskazań, to osoba zostanie zaszczepiona.
Po szczepieniu będzie musiała odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.
Szczepienie przeciw SARS-CoV-2 jest dobrowolne i bezpłatne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl