Złe wieści od Pfizera w sprawie dzieci 2-5 lat. Dwie dawki szczepionki nie dadzą im wystarczającej ochrony
Koncern Pfizer, odpowiedzialny za produkcję szczepionek mRNA przeciw COVID-19, poinformował o wynikach badań laboratoryjnych. Okazuje się, że podanie dwóch dawek wakcyny w grupie dzieci 2-5 lat nie jest wystarczające. Trwają testy odnośnie trzeciej dawki w tej grupie populacyjnej.
1. Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 w Polsce
Pozytywne wyniki badań i zaopiniowanie szczepień w młodszych grupach wiekowych sprawiło, że 16 grudnia ruszyły szczepienia w dotychczas najmłodszej populacji Polaków - dzieci w wieku 5-11 lat.
Zgodnie z wytycznymi szczepienie wykonywane jest przy użyciu szczepionki Comirnaty w dostosowanej do wieku w dawce pediatrycznej - 10 mikrogramów/dawkę (0,2 ml z ampułki 10 dawkowej).
W przypadku dzieci schemat jest dwudawkowy - przy zachowaniu rekomendowanego odstępu co najmniej 21 dni między dawkami.
Szczepienia w tej grupie cieszą się dużą popularnością, co dla wielu nie jest zaskoczeniem. Dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog, prognozował, że szczepienia przyjmie ok. 60-70 proc. tej części populacji.
Z punktu widzenia najnowszych doniesień o tym, że fala zachorowań wariantem Delta szczególnie dotkliwie uderza w dzieci, wydaje się to bardzo istotne.
Rodzice młodszych dzieci z niecierpliwością czekają, aż pojawi się możliwość zaszczepienia grupy dzieci poniżej 5. roku życia. Na to jednak będą musieli jeszcze poczekać, ponieważ badania trwają.
2. Pfizer modyfikuje testy
Wyniki badań konsultowane z zewnętrznymi ekspertami skłoniły Pfizera do zmodyfikowania testów - podał CNN.
Z dotychczasowych badań wynika, że dawka szczepionki przeznaczona dla dzieci jest wprawdzie skuteczna dla grupy wiekowej od 6 miesięcy do 2 lat oraz 5-11 lat, ale nie przynosi oczekiwanych efektów u dzieci w wieku 2-5 lat, dlatego na szczepienie tej grupy przyjdzie nam jeszcze poczekać.
3. Te szczepionki nie chronią przed nowym wariantem
Również agencja prasowa Reuters przytoczyła wyniki badania przeprowadzonego przez stanowy Uniwersytet Waszyngtonu i szwajcarską firmę Humabs Biomed.
Analizy wskazują, że szczepionki firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer chronią przed Omikronem, ale nieskuteczne są preparaty J&J, Sinopharm i Sputnik V.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Skutki uboczne po szczepieniu dzieci przeciw COVID-19 w wieku 5-11 lat. Przedstawiamy listę
- Szczepienia na COVID-19 wśród najmłodszych. Prof. Parczewski: szczepienie chroni dzieci i chroni szkoły przed kolejnym lockdownem (WIDEO)
- Szczepienia dzieci na COVID-19. Zapisano ponad 100 tys. dzieci z najmłodszej grupy wiekowej