Trwa ładowanie...

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród nastolatków. Łykają i popijają alkoholem

Avatar placeholder
23.02.2024 12:59
Wyzwanie z paracetamolem. Pediatra ostrzega
Wyzwanie z paracetamolem. Pediatra ostrzega (Getty Images / Instagram )

Lekarz Łukasz Durajski na Instagranie ostrzega przed tiktokowym wyzwaniem #paracetamolchallenge, które polega na przyjmowaniu leków z paracetamolem i popijaniu ich alkoholem. Niestety, biorą w nim udział dzieci i nastolatkowie.

spis treści

1. Popularny lek

Paracetamol jest organicznym związkiem chemicznym, który wykazuje działanie przeciwbólowe. Na rynku figuruje już od 1955 roku, ale w naszym kraju zaczął być popularny dopiero w latach 90.

Leki zawierające paracetamol można kupić bez recepty. Pacjenci sięgają po nie w przypadku dolegliwości bólowych różnego pochodzenia: bólu mięśni i stawów, bólu głowy, zęba lub w celu zniwelowania bólu menstruacyjnego. Zazwyczaj substancja ta jest dobrze tolerowana i bezpieczna - pod warunkiem, że jest przyjmowana zgodnie z zaleceniami producenta oraz lekarza.

2. Niebezpieczne wyzwanie na TikToku

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

W ostatnim czasie pediatra Łukasz Durajski udostępnił na Instagramie ostrzeżenie.

"Na TikTok Polska wrócił tragiczny w swoich skutkach #paracetamolchallenge" - napisał.

W tego typu wyzwaniach biorą najczęściej udział nastolatkowie oraz dzieci uczęszczające do szkół podstawowych, czasem nawet z początkowych klas. Dzieje się tak, ponieważ naśladują rówieśników bądź osoby, które są popularne sieci.

Lekarz wyjaśnia, że to wyzwanie polega na przyjęciu nadmiernej ilości leku z paracetamolem, a następnie popiciu go alkoholem. Następnie uczestnik obserwuje, co się wydarzy. Głównym zagrożeniem jest poważne uszkodzenie wątroby i martwica hepatocytów. Może również dojść do ostrego uszkodzenia nerek oraz uszkodzenia cewek nerkowych bliższych. Takie sytuacje zdarzają się u osób z niewydolnością wątroby na skutek zatrucia bądź ze znacznym uszkodzeniem tego organu. Wyzwanie to może doprowadzić także do śmierci.

- Jednorazowe przyjęcie ponad 6 g paracetamolu może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Dawką śmiertelną może być przyjęcie ponad 200 mg paracetamolu/kg masy ciała (~15 gramów), chociaż według innych autorów dawka śmiertelna wynosi 20–25 g/dobę - tłumaczy Durajski.

Jakie są typowe objawy przedawkowania paracetamolu? Wymioty, odczuwanie nudności i dolegliwości bólowych w okolicy nadbrzusza. Taka osoba staje się niespokojna i nie ma apetytu. W związku z tymi doniesieniami trzeba więc obserwować dzieci i w razie niepokojących symptomów udać się niezwłocznie do lekarza. Warto także rozmawiać na temat zagrożeń wynikających z internetowych wyzwań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze