Lublin: Matka i jej partner zatrzymani za znęcanie się nad 2-latką

Sprawa pewnej rodziny z Lublina staje się niezwykle podejrzana. Sąsiadów zaniepokoił ogólny stan 2-letniej dziewczynki oraz liczne znamiona na jej twarzy. Matka wychodziła z nią na dwór wyłącznie w momencie, gdy na dworze zapadał zmrok. Sąsiedzi postanowili działać i powiadomili Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Rodzice znęcali się nad dzieciem

5 kwietnia 2017 roku pracownicy MOPS postanowili udać się na kontrolę do mieszkania znajdującego się na ulicy Gęsiej w Lublinie. Tego dnia jednak nie zostali wpuszczeni do środka. Kolejnego dnia postanowili odwiedzić rodzinę ponownie, sytuacja się powtórzyła. Pracownicy MOPS poinformowali o zdarzeniach policję, a także pielęgniarkę środowiskową.

Polecane wideo:

Kolejne samobójstwa nastolatków. Przyczyną jest cyberprzemoc na Snapchacie

Jedna z matek była przerażona, gdy córka opowiedziała jej o nowej grze przez aplikację Snapchat. Nowy okrutny trend wśród młodzieży polega na zastraszaniu...

Dzięki interwencji policji 2-letnia dziewczynka została zabrana na wstępne badania w pobliskiej przychodni. Tam lekarz postanowił odesłać ją do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Dziecko było zaniedbane i posiadało liczne odparzenia. Okazało się również, że na ciele dziewczynki oprócz świeżych śladów świadczących o pobiciu widoczne są również starsze znamiona. W związku z tym 21-letnia matka i jej 26-letni konkubent zostali zatrzymani przez policję. Na przesłuchaniu tłumaczyli, że dziecko samo spadło ze schodów. Jednak biegły lekarz wyklucza, że przyczyną obrażeń na ciele 2-latki mógł być upadek.

Obecnie matce dziewczynki postawiono zarzuty znęcenia się nad dzieckiem. To samo czeka jej partnera. Według wstępnego śledztwa wynika, że oskarżeni pochodzą z województwa świętokrzyskiego, a od lutego 2017 roku mieszkają w Lublinie. Wcześniej w tym domu nie było żadnych interwencji policji. Śledczy sprawdzają jednak, czy takie wezwania nie miały miejsca w ich poprzednim miejscu zamieszkania.

Prawo w Polsce

Zgodnie z polskim prawem fizyczna przemoc wobec dzieci jest przestępstwem karalnym. Według prawa każda osoba, która dowie się lub zauważy, że ktoś znęca się nad dzieckiem ma obowiązek zawiadomić o tym policję lub prokuratora. Zawiadomienie takie może mieć formę pisemną lub ustną. Niezawiadomienie o takim incydencie odpowiednich służb, może podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat.

W lutym 2017 roku sejm znowelizował kodeks karny. Zostały wprowadzone wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci. Większość z głosujących posłów głosowała bez zastanowienia nad wprowadzeniem surowszych kar dla osób znęcających się nad dziećmi. Jedynie 3 polityków wstrzymało się od głosu w tej sprawie.

Za znęcanie się nad dzieckiem i dokonanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu od tego roku będzie należała się kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Kara od 3 miesięcy do 5 lat za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad najbliższymi członkami rodziny.

Według statystyki w Polsce aż 60 proc. rodziców przyznaje się do tego, że stosuje kary fizyczne wobec dzieci poniżej 18 roku życia.

Komentarze
Artykuły Aktualności
Aktualności

"Sceny z życia smoków" powracają!

Znasz już historię i przygody smoka, żaby, krokodyla i innych bohaterów fantastycznego świata? Czas, aby poznało je także twoje dziecko. Do księgarń powraca kultowa książka Beaty Krupskiej Sceny z życia smoków, która po raz pierwszy pojawiła się w 1987...

Aktualności

Praha dzieciom - plakat

Praha dzieciom - plakat

Plakat - Praha dzieciom Zachęcamy do wspólnej zabawy razem z dziećmi. Już w lutym czeka na Was mnóstwo atrakcji. Zapraszamy!

Aktualności

Zabawa podczas gry "Mały Książę"

Zabawa podczas gry "Mały Książę"

"Mały Książę" to zabawa dla całej rodziny! Stwórz Małemu Księciu planetę - wybieraj kafelki, buduj planetę i podliczaj jej wartość. Budujemy planetę Amelka (córeczka Alicji) już wie, jak stworzyć idealną planetę dla Małego Księcia.

Aktualności

"Lato z książką"

"Lato z książką"

Lato z książką 2014 Zapraszamy na imprezę "Lato z książką" sponsorowane m.in. przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Aktualności

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl

Akademia RodziceMalucha.pl w Katowicach Akademia RodziceMalucha.pl organizuje 6 marca spotkanie w Katowicach.

Aktualności

Modna rodzina

Modna rodzina

Rodzinna moda Świąteczny okres sprzyja okazjom. Produkty wielu marek dostępne są w promocyjnych cenach, dzięki czemu każdy człowiek może poczuć się modnie i atrakcyjnie.

Aktualności

Promocyjna oferta portalu cdp.pl

Promocyjna oferta portalu cdp.pl

Logo Portal cdp.pl przygotował ciekawą promocję dla użytkowników serwisu parenting.pl Bajkowa oferta Zapraszamy do skorzystania z promocji!