Trwa ładowanie...

Lublin: Matka i jej partner zatrzymani za znęcanie się nad 2-latką

Sprawa pewnej rodziny z Lublina staje się niezwykle podejrzana. Sąsiadów zaniepokoił ogólny stan 2-letniej dziewczynki oraz liczne znamiona na jej twarzy. Matka wychodziła z nią na dwór wyłącznie w momencie, gdy na dworze zapadał zmrok. Sąsiedzi postanowili działać i powiadomili Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zobacz film: "Zatrzymano małżeństwo, które znęcało się nad pracownikami"

1. Rodzice znęcali się nad dzieciem

5 kwietnia 2017 roku pracownicy MOPS postanowili udać się na kontrolę do mieszkania znajdującego się na ulicy Gęsiej w Lublinie. Tego dnia jednak nie zostali wpuszczeni do środka. Kolejnego dnia postanowili odwiedzić rodzinę ponownie, sytuacja się powtórzyła. Pracownicy MOPS poinformowali o zdarzeniach policję, a także pielęgniarkę środowiskową.

Kolejne samobójstwa nastolatków. Przyczyną jest cyberprzemoc na Snapchacie
Kolejne samobójstwa nastolatków. Przyczyną jest cyberprzemoc na Snapchacie [5 zdjęć]

Jedna z matek była przerażona, gdy córka opowiedziała jej o nowej grze przez aplikację Snapchat. Nowy...

zobacz galerię

Dzięki interwencji policji 2-letnia dziewczynka została zabrana na wstępne badania w pobliskiej przychodni. Tam lekarz postanowił odesłać ją do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie w celu przeprowadzenia szczegółowych badań.

Zobacz także:

Dziecko było zaniedbane i posiadało liczne odparzenia. Okazało się również, że na ciele dziewczynki oprócz świeżych śladów świadczących o pobiciu widoczne są również starsze znamiona. W związku z tym 21-letnia matka i jej 26-letni konkubent zostali zatrzymani przez policję. Na przesłuchaniu tłumaczyli, że dziecko samo spadło ze schodów. Jednak biegły lekarz wyklucza, że przyczyną obrażeń na ciele 2-latki mógł być upadek.

Matka i konkubent znęcali się nad 2-letnią dziewczynką
Matka i konkubent znęcali się nad 2-letnią dziewczynką (lublin112)

Obecnie matce dziewczynki postawiono zarzuty znęcenia się nad dzieckiem. To samo czeka jej partnera. Według wstępnego śledztwa wynika, że oskarżeni pochodzą z województwa świętokrzyskiego, a od lutego 2017 roku mieszkają w Lublinie. Wcześniej w tym domu nie było żadnych interwencji policji. Śledczy sprawdzają jednak, czy takie wezwania nie miały miejsca w ich poprzednim miejscu zamieszkania.

2. Prawo w Polsce

Zgodnie z polskim prawem fizyczna przemoc wobec dzieci jest przestępstwem karalnym. Według prawa każda osoba, która dowie się lub zauważy, że ktoś znęca się nad dzieckiem ma obowiązek zawiadomić o tym policję lub prokuratora. Zawiadomienie takie może mieć formę pisemną lub ustną. Niezawiadomienie o takim incydencie odpowiednich służb, może podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat.

Przemoc w wychowywaniu dzieci w Polsce
Przemoc w wychowywaniu dzieci w Polsce (dziennik.walbrzych.pl)

W lutym 2017 roku sejm znowelizował kodeks karny. Zostały wprowadzone wyższe kary za przestępstwa wobec dzieci. Większość z głosujących posłów głosowała bez zastanowienia nad wprowadzeniem surowszych kar dla osób znęcających się nad dziećmi. Jedynie 3 polityków wstrzymało się od głosu w tej sprawie.

Kary w dzieciństwie
Kary w dzieciństwie (fdds.pl)

Za znęcanie się nad dzieckiem i dokonanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu od tego roku będzie należała się kara od 5 do 25 lat pozbawienia wolności. Kara od 3 miesięcy do 5 lat za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad najbliższymi członkami rodziny.

Według statystyki w Polsce aż 60 proc. rodziców przyznaje się do tego, że stosuje kary fizyczne wobec dzieci poniżej 18 roku życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.