Trwa ładowanie...

Leczenie odparzeń u dzieci

Avatar placeholder
06.06.2017 13:17
Leczenie odparzeń u dzieci
Leczenie odparzeń u dzieci

Stosunkowo słaba bariera lipidowa skóry niemowlęcia sprawia, że jest ona szczególnie podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Nie dziwi więc fakt, iż stały kontakt skóry dziecka z pieluchą może prowadzić do odparzeń. Z tą powszechną przypadłością można, na szczęście, skutecznie walczyć.

spis treści

1. Jak leczyć odparzenia u niemowląt?

Mokra lub zabrudzona pieluszka to prosta droga do odparzeń skóry dziecka. Podczas rozkładu kału i moczu przez bakterie wydziela się bowiem amoniak, który podrażnia skórę, wywołując jej zaczerwienienie. Jeśli przerwy między kolejnymi zmianami pieluch są zbyt długie, zmiany skórne są nieuniknione. Ryzyko odparzeń rośnie, gdy niemowlę nosi pieluszki tetrowe, które nie zostały dokładnie wypłukane z proszku do prania.

Jeśli na skórze swojego dziecka zauważyłaś zaczerwienienie w okolicach odbytu i cewki moczowej, czas na konkretne działania. W walce z odparzeniami pieluszkowymi kluczowe znaczenie ma utrzymywanie skóry niemowlaka w suchości i czystości. Często zmieniaj pieluchy i myj pupę dziecka podczas każdego przewijania.

Do mycia stosuj łagodne preparaty myjące (szczególnie godne polecenia są kosmetyki dermatologiczne dla niemowląt) lub słaby napar z rumianku. Po oczyszczeniu okolic intymnych dziecka osuszaj je delikatnie, nie pocierając. Następnie aplikuj krem ochronny na odparzenia lub łagodną zasypkę. Przed nałożeniem pieluchy i ubraniem dziecka połóż malucha z gołą pupą na co najmniej kwadrans. Wietrzenie skóry wspomaga proces leczenia odparzeń.

2. Profilaktyka odparzeń u niemowląt

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Zmiany skórne powodują dyskomfort i ból u dziecka, dlatego tak ważne jest zapobieganie im każdego dnia. Podstawą profilaktyki odparzeń pieluszkowych jest odpowiednia higiena okolic intymnych. Bardzo ważne jest, by pieluchy były zmieniane regularnie, np. co dwie godziny. Za każdym razem, gdy pielucha jest zabrudzona, konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry dziecka.

Sprzymierzeńcem rodziców w pielęgnacji niemowlęcia są specjalne kremy na odparzenia, które dzięki zawartości substancji o właściwościach regeneracyjnych łagodzą podrażnienia, wzmacniają barierę ochronną skóry i zmniejszają ryzyko wystąpienia kolejnych zmian skórnych. Nie wolno dopuścić do nadmiernego wysuszenia skóry – aplikacja preparatu nawilżającego po kąpieli to podstawa.

Zapobieganie odparzeniom u niemowląt nie zawsze jest łatwe – jeśli dziecko zmoczy lub zabrudzi pieluszkę w nocy, przez kilka godzin ma styczność z wilgocią. Dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji nakładanie na noc pieluch o większej chłonności, które wiążą wilgoć, zmniejszając ryzyko podrażnień. Nie miejmy jednak złudzeń, nawet najlepszą pieluszkę trzeba możliwie szybko zmienić.

Odparzeń doświadczyło chyba każde dziecko – nawet najbardziej troskliwa pielęgnacja niemowlaka nie jest w stanie w 100% zagwarantować, że nie dojdzie do ich pojawienia się. Nie oznacza to jednak, że jako rodzice mamy pogodzić się z tą przypadłością i uznać ją za nieuniknioną część okresu niemowlęcego. Staranna higiena intymna i dobre nawyki (częste zmiany pieluch, stosowanie kremu ochronnego na odparzenia) to sposób na zdrową i gładką skórę dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze