Trwa ładowanie...

Lekcje online. Czy nauczyciel może kazać włączyć kamerkę?

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 23.02.2021 18:58
Nauka zdalna trwa już wiele miesięcy
Nauka zdalna trwa już wiele miesięcy (gettyimages.com)

Obawa przed żartami ze strony kolegów, strach przed pokazaniem biedy, czy niechęć do dzielenia się ze znajomymi tym, co widać w domu. Dzieci odmawiają włączenia kamerki podczas lekcji online z różnych powodów. Czy w takiej sytuacji nauczyciel może kazać kamerkę włączyć?

spis treści

1. Problem z edukacją zdalną

Edukacja zdalna weszła już Polakom w krew. Nauka przez internet, ze względu na epidemię koronawirusa, stała się przykrą koniecznością, z którą zmierzyć się musi większość dzieci. Niestety, taki sposób edukacji odbija się nie tylko na umiejętnościach, jakie nabywają najmłodsi, ale także na ich psychice. Brak realnego kontaktu z rówieśnikami sprawia, że dzieciaki są zestresowane, sytuacji nie poprawia także stres związany z odnalezieniem się w wirtualnej rzeczywistości podczas lekcji.

Niemałym problemem dla niektórych uczniów okazuje się włączenie kamerki. Uczniowie skarżą się, że nauczyciele wymagają od nich włączenia urządzenia i pokazania twarzy, by udowodnić obecność na lekcji.

2. Włączona kamerka? "Wstydzę się"

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Nakaz noszenia profesjonalnych maseczek? Ekspert tłumaczy"

Włączenie kamerki nie zawsze jest dla dzieci sprawą bezproblemową. O ile część dzieci nie będzie zgłaszała ku temu sprzeciwów, o tyle u niektórych może to wywoływać stres i napięcie.

- Mój syn podczas nauki zdalnej nie dał się przekonać do włączenia kamerki. Naprawdę próbowałam mu tłumaczyć, ale on po prostu nie chciał. Mówił mi, że boi się, że dzieci mogą zrobić screena i zdjęcie później wykorzystać po to, by go ośmieszyć. Zrozumiałam - mówi Ewelina, mama 11-letniego Adasia.

Z kolei Anna z Warszawy tłumaczy, że jej 8-letnia córka nie chciała włączać kamerki, ponieważ twierdziła, że inne dzieci będą śmiały się z jej pokoju.

- Fakt, nie jest on fantastycznie urządzony, żyjemy skromnie i nie stać nas na wiele wygód, jakie zapewne mają jej rówieśnicy. Ja się tego nie wstydzę, ale ona pewnie tak - mówi Anna.

Te trudności nauczyciel powinien zrozumieć. Nadal jednak część z pedagogów wymaga od uczniów, choć chwilowego uruchomienia kamerki. Czy mają do tego prawo?

3. Włączanie kamerki. Co mówi prawo?

Warunki nauki zdalnej określa odpowiednie rozporządzenie. W dokumencie nie ma informacji, która jasno wskazywałaby na to, że nauczyciel może wymagać kamerki podczas nauki zdalnej. Co ciekawe, sam również nie ma obowiązku jej uruchamiania.

Rozporządzenie określa jedynie czas trwania lekcji zdalnej, natomiast regulaminy szkoły wskazują szczegóły co do tego, jak nauczanie ma wyglądać w praktyce. Mowa jest przede wszystkim o tym, że każdy uczeń powinien mieć zapewniony sprzęt do nauki na odległość, brak jednak konkretnego wskazania, że ma być to połączenie wideo. Stąd mogą brać się nieporozumienia i nieścisłości.

Pamiętaj jednak, aby do niczego nie zmuszać dziecka. Lepiej poznać jego motywacje i dowiedzieć się, z czego wynika niechęć do pokazywania się na wizji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze