Trwa ładowanie...

Koronawirus może atakować łożyska kobiet w ciąży. Nowe badania

Niewielkie badanie przeprowadzone na zaledwie 16 ciężarnych pacjentkach, u których wykryto koronawirusa pokazało, że wirus SARS-CoV-2 powoduje nieprawidłowy przepływ krwi między łożyskiem a organizmem matki.

Zobacz film: "Miejsca pracy mogą być wylęgarnią koronawirusa. Kto może, powinien pracować w domu"

1. Koronawirus niszczy łożysko?

Zdaniem amerykańskich lekarzy, którzy przeprowadzili badanie, działanie koronawirusa może prowadzić do wystąpienia nieprawidłowego poziomu tlenu w organizmie dziecka, a także niedoboru składników odżywczych potrzebnych do stabilnego wzrostu.

"Nie chce rysować strasznego obrazu przed matkami, ale te badania mnie niepokoją" – mówi Dr Emili Miller z Northwestern University Feinberg School of Medicine. Niezależnie od niewielkiej liczby przebadanych pacjentek, lekarze podkreślają, że to nadal największe badanie na ten temat, jakie przeprowadzono od początku pandemii koronawirusa.

Lekarze przebadali łożyska kobiet szesnastu kobiet, które urodziły w trakcie pandemii (Getty Images)
Lekarze przebadali łożyska kobiet szesnastu kobiet, które urodziły w trakcie pandemii (Getty Images)

2. Lekarze mają wątpliwości

Swoje wątpliwości dotyczące badań przedstawiła m.in. Denise Jameson, która była współautorką specjalnych zaleceń dla położnych i ginekologów w czasie pandemii, a która nie brała udziału w badaniach.

"Zaskoczyło mnie szczególnie to, że twórcy badań mówią już o zmianach w opiece nad ciężarnymi, które należałoby wprowadzić. Myślę, że nie powinniśmy działać zbyt pochopnie. To badanie stawia więcej znaków zapytania, niż daje odpowiedzi. Obserwując łożysko, możemy zrozumieć, jak organizm matki chorującej na COVID-19 zachowuje się w trakcie ciąży. Ale myślę, że powinniśmy być ostrożni w tym, jakie przełożenie będzie to miało na opiekę na oddziałach położniczych" – mówi dr Jameson.

Zobacz także: Koronawirus u dzieci. Lekarze zaobserwowali nowe objawy

3. Czy koronawirus przenosi się z matki na dziecko?

Naukowcy ze szpitala w Wuhan przeprowadzili badanie dotyczące tego, czy koronawirus przenosi się z zarażonej matki na dziecko. Test przeprowadzono na czterech kobietach, które urodziły w ostatnim czasie w szpitalu Union w Wuhan, a które były nosicielkami wirusa. Lekarze postanowili odizolować niemowlęta zaraz po urodzeniu. Dzieci zostały przeniesione na oddział intensywnej terapii dla noworodków, gdzie karmiono je pokarmem modyfikowanym.

Zobacz także: Hiszpanka chora na koronawiursa urodziła bliźniaki, będąc w ciężkim stanie. Po przebudzeniu nie pamiętała, że była w ciąży

U żadnego z niemowląt nie stwierdzono objawów choroby. W późniejszym czasie nie stwierdzono również występowania ani gorączki, ani kaszlu. Troje dzieci poddano testowi na obecność koronawirusa – we wszystkich wypadkach był negatywny. Matka czwartego dziecka nie wyraziła zgody na przeprowadzenie badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.