Trwa ładowanie...

Lekarze mówili, że to ZUM. Prawda była o wiele gorsza

Avatar placeholder
26.10.2023 07:24
Zdiagnozowali ZUM. W szpitalu dziecko od razu trafiło na stół
Zdiagnozowali ZUM. W szpitalu dziecko od razu trafiło na stół (Facebook)

Dziecko zostało błędnie zdiagnozowane. Lekarze twierdzili, że to zapalenie układu moczowego. Tymczasem przyczyną złego samopoczucia okazał się guz rdzenia kręgowego.

spis treści

1. Błędna diagnoza lekarska

Faith Roberts ma sześć lat i wraz z rodzicami mieszka w Wielkiej Brytanii. Dziewczynka od jakiegoś czasu skarżyła się na dolegliwości bólowe w obrębie żeber oraz zmęczenie. 34-letnia Alannah oraz 37-letni Andrew, rodzice sześciolatki, zabrali więc córkę do lekarza rodzinnego, który stwierdził, że to zapewne ZUM, czyli zapalenie układu moczowego. Lekarze z pobliskiego szpitala potwierdzili tę diagnozę, ale Alannah nie była do niej przekonana.

Jej matczyna intuicja mówiła, że to coś innego. Gdy stan dziecka pogorszył się na tyle, że zaczęło mieć problemy z równowagą i poruszaniem się, rodzice nie czekali i zawieźli córkę do szpitala w Birmingham.

2. Guz na rdzeniu kręgowym

Zobacz film: "Dziecko połknęło agrafkę. Dramatyczne zdjęcia ze szpitala"

To właśnie tam poznali prawdę i przyczynę złego samopoczucia dziecka. Badania obrazowe wykazały bowiem guza zlokalizowanego na rdzeniu kręgowym. Sytuacja okazała się na tyle poważna, że sześcioletnia Faith Roberts już po trzech dniach trafiła na stół operacyjny. Lekarze musieli usunąć tkankę nowotworową. Gdyby tego nie zrobili, dziewczynce groziłby paraliż.

"Pierwsze objawy przypominały ZUM, ale to był guz rdzenia kręgowego, który mógł uczynić naszą córkę trwale niepełnosprawną. Zespół szpitala dziecięcego w Birmingham był naprawdę świetny. Niestety jak widać, zdarza się, że lekarze diagnozują guzy jako zwykłą chorobę bądź bóle wzrostowe" – mówi Alannah, mama dziewczynki, która na co dzień pracuje w szkole.

Rodzice sześciolatki bardzo przeżyli tę sytuację. Chcą przestrzec innych, by nie bagatelizowali objawów u swoich dzieci i uświadomić im, że lekarze mogą się mylić. Trzeba ufać swojej intuicji, wykonywać badania i – w razie potrzeby – konsultować problem z kilkoma specjalistami. Gdyby rodzice tego nie zrobili, ich dziecko mogło być niepełnosprawne już do końca życia. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze