15-latka wyczuła zmianę na klatce piersiowej. Nie spodziewała się takiej diagnozy
Georgia myślała, że guzek, który pojawił się w okolicy jej klatki piersiowej, jest wynikiem urazu, którego doznała podczas jazdy na łyżwach. Lekarze też bagatelizowali problem i zalecali obserwację zmiany. Jednak po wykonaniu szczegółowych badań okazało się, że nastolatka cierpi na nowotwór.
1. Podejrzany guzek
Georgia Leslie, obecnie 18-letnia, znalazła mały czerwony guzek w okolicach klatki piersiowej, gdy miała 15 lat.
- Pochyliłam się i go poczułam. Zmiana była obolała i zaczerwieniona. Pokazałam ją mojej mamie, która jest pielęgniarką - wspomina nastolatka.
Georgia była bardzo aktywna fizycznie, często jeździła na łyżwach. Dlatego ona i jej mama uznały, że zmiana musi być wynikiem jakiegoś urazu i postanowiły poczekać.
- Niestety guzek zaczął rosnąć tak szybko, że w ciągu zaledwie dwóch miesięcy był pięć razy większy - opowiada mama nastolatki.
Lekarz rodzinny podejrzewał, że guzek powstał w wyniku uszkodzenia kości i zapytał Georgię, czy zrobiła coś, co mogło spowodować taki uraz.
- Od razy pomyślałam o łyżwach, bo jeździłam w każdą sobotę. Często się przewracałam, miałam siniaki i otarcia - mówi dziewczyna.
Medyk zbadał dziewczynę. Okazało się, że wszystkie wyniki są w normie. Lekarz poprosił, aby 15-latka nadal obserwowała zmianę i wróciła, gdyby nadal rosła. Wówczas mama dziewczyny poprosiła znajomego chirurga, aby przeanalizował wyniki badań.
- Moja mama wróciła wcześniej do domu, a powinna pracować do późnego wieczora, więc czułam, że dzieje się coś złego. Właśnie wtedy powiedziała mi, że lekarz podejrzewa nowotwór. Rozpłakałam się. Nie wiedziałam co robić - wspomina Georgia.
2. Kostniakomięsak
Po biopsji, w styczniu 2020 r., prawie rok od pierwszych objawów, nastolatka dowiedziała się, że cierpi na kostniakomięsaka.
Kostniakomięsak (osteosarcoma), należy do tzw. nowotworów kościopochodnych. W zdecydowanej większości występuje u osób młodych. Jego najczęstszą lokalizacją są okolice stawu kolanowego. Z tego powodu, jeśli u młodego człowieka (ale również u starszych, jednak z uwagi na wiek, młodym osobom powinna być poświęcona szczególna uwaga) wystąpi ból kolana i obrzęk wskazana jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi szczegółowe badania. Zazwyczaj do leczenia kostniakomięsaka stosuje się zabieg chirurgiczny oraz leczenie systemowe - chemioterapię.
- Na konsultacji zapytałam tylko o jedno: "czy umrę?" - mówi.
3. Chemioterapia i operacja
Georgia rozpoczęła chemioterapię, a kilka miesięcy temu przeszła operację usunięcia guza. Z powodu leczenia dziewczyna musiała przerwać naukę.
Na szczęście zmianę udało się usunąć, jednak nastolatka przyznaje, że martwi się o to, że rak powróci.
- Myślę o tym każdego dnia. Cały czas mam w sobie ten strach - mówi.
Dziewczyna apeluje, aby nie bagatelizować niepokojących objawów. Jeżeli zauważymy podejrzaną zmianę, powinniśmy udać się do specjalisty na konsultację.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl