Trwa ładowanie...

Lecznicze drobnoustroje – probiotyki

Avatar placeholder
31.03.2021 16:06
Lecznicze drobnoustroje – probiotyki
Lecznicze drobnoustroje – probiotyki

Część osób zadaje sobie pytanie: czym są probiotyki? Opierając się na definicji Światowej Organizacji Zdrowia, można odpowiedzieć, że probiotyki są to żywe drobnoustroje, które jeśli występują w odpowiedniej ilości, wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza. Warto wiedzieć, że słowo probiotyk po grecku oznacza dla zdrowia. Probiotykami są tylko te szczepy kwasu mlekowego, których działanie prozdrowotne zostało udowodnione w badaniach klinicznych. Probiotyki działają najlepiej z prebiotykami. Można powiedzieć, że probiotyki i prebiotyki wzajemnie się uzupełniają.

Probiotyki mogą występować jako produkty apteczne i być dostępne jako kapsułki lub saszetki. Mogą być też dodawane do żywności, zwłaszcza do produktów mlecznych. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na dodatek są niezastąpione, kiedy przyjmujemy antybiotyki, mamy bóle brzucha, cierpimy na dolegliwości intymne. Produkty zawierające probiotyki mają wiele zalet.

spis treści

1. Wspomaganie leczenia antybiotykami

Badania dowodzą, że od 3 do nawet 10 procent osób leczących się przy pomocy antybiotyków zmaga się z biegunkami. Są one najczęściej spowodowane zaburzeniami naturalnej flory bakteryjnej jelita. Dowiedziono, że stosowanie probiotyków przez okres, w którym zażywamy antybiotyki, zapobiega takim powikłaniom. Powinny to być jednak odpowiednie probiotyki. Takie, które przetrwają kwasowe środowisko soku żołądkowego i będą w stanie namnażać się w jelicie. Odpowiednie preparaty probiotyczne można znaleźć w aptece i mogą być przyjmowane od pierwszego dnia stosowania antybiotyku. Kuracja może być kontynuowana nawet po odstawieniu leku. Należy pamiętać, aby preparat probiotyczny zażywać na dwie godziny przed lub po przyjęciu antybiotyku.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
Wiele osób przyjmujących antybiotyki, zmaga się z biegunkami
Wiele osób przyjmujących antybiotyki, zmaga się z biegunkami (123RF)

2. Ochrona przed alergiami

Probiotyki podawane kobietom będącym w ostatnim miesiącu ciąży, a następnie niemowlętom przez pierwsze szczęść miesięcy życia, o połowę obniżają ryzyko wystąpienia alergii u tych niemowląt. Wiadomo też, że leczenie alergii probiotykami przyspiesza ustąpienie jej objawów. Odpowiadają one za skuteczne uszczelnienie ścianek jelita, które dzięki temu stają się barierą dla alergenów.

Najcenniejsze źródła probiotyków
Najcenniejsze źródła probiotyków [8 zdjęć]

Jogurt stanowi najbardziej znane źródło probiotyków – pozytywnie działających na nasz układ pokarmowy

zobacz galerię

3. Leczenie infekcji intymnych

Probiotyki wspomagają też proces leczenia infekcji intymnych. Prawidłowa flora bakteryjna pochwy składa się w ponad 95 procentach z pałeczek kwasu mlekowego. Oprócz tego, w pochwie znajduje się też niewielka ilość drobnoustrojów chorobotwórczych. Kiedy równowaga między nimi zostanie zaburzona i liczba chorobotwórczych drobnoustrojów się zwiększy, dochodzi do infekcji. Dlatego do leczenia infekcji intymnych stosuje się probiotyki. Są to specjalne preparaty dopochwowe lub doustne. Posiadają one umiejętność osiedlania się na nabłonku pochwy i potrafią zwalczać bakterie chorobotwórcze zewnętrznych narządów płciowych. Takie probiotyki mogą być przyjmowane profilaktycznie.

Musisz to wiedzieć

4. Kłopoty z brzuchem

Przeprowadzone badania kliniczne potwierdziły, że probiotyki skracają czas trwania biegunek wirusowych oraz tych spowodowanych infekcjami bakteryjnymi. Są one lekiem, który może być bezpiecznie przyjmowany podczas takiej infekcji. Probiotyki pobudzają pracę jelit, dzięki czemu likwidują zaparcia, ułatwiają trawienie i przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn. Warto wiedzieć, że probiotyki najlepiej działają z prebiotykami. Są one węglowodanami i są pożywieniem probiotyków. Prebiotyki można znaleźć w produktach zbożowych oraz warzywach. Probiotyki i prebiotyki w niektórych preparatach dostępne są razem. W takim przypadku noszą nazwę synbiotyku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze