Trwa ładowanie...

Leczenie zapalenia zatok domowymi sposobami

 Magdalena Bury
28.11.2016 13:41
Istnieje wiele domowych sposobów na zapalenie zatok
Istnieje wiele domowych sposobów na zapalenie zatok (123rf)

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym często stajemy się ofiarami przeziębienia, grypy czy anginy. Nierzadko chorobom tym towarzyszy katar i rozpierający ból w okolicach czoła. Zamiast łykać tabletki z apteki, warto wypróbować sposoby, które znały już nasze mamy i babcie.

1. Zapalenie zatok

Zapalenie zatok jest schorzeniem często przez nas ignorowanym. To powikłanie wywołane infekcją, które nieleczone może prowadzić do poważnych konsekwencji. W przebiegu zapalenia zatok, oprócz uporczywego bólu w okolicach czoła, pacjent zmaga się z gorączką (u dzieci często jest bardzo wysoka), obniżonym nastrojem, bólem głowy, katarem i spływającą wydzieliną do gardła. Objawy są więc bardzo podobne do zwykłego przeziębienia.

Najcięższe formy zapalenia zatok wywołane są przez zakażenia bakteryjne. Jeżeli więc przeziębienie zostało wyleczone, a obrzęk błony śluzowej oraz bóle w okolicach zatok pozostały, konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii. Częściej jednak zapalenie zatok ulega samowyleczeniu i przechodzi wraz z przeziębieniem czy grypą.

Bóle zatok można zniwelować domowymi sposobami
Bóle zatok można zniwelować domowymi sposobami (123rf)

2. Domowe inhalacje

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 1"

Ból czoła i uczucie ucisku można zmniejszyć poprzez zastosowanie domowych sposobów. Należy jednak pamiętać, że nie wyleczą one choroby. Mogą jednak przynieść tymczasową ulgę.

Jednym z nich są domowe inhalacje. Wdychanie pary z dodatkiem sody, soli czy ziół skutecznie rozrzedzą wydzielinę, co ułatwi oddychanie. Warto także zastosować olejki eteryczne, np. miętowy, eukaliptusowy czy sosnowy.

 

Do inhalacji potrzebne będą: emaliowany garnek, wrzątek i wyżej wymienione dodatki, które indywidualnie dobieramy do swoich potrzeb. Do wrzącej wody dodajemy np. kilka łyżek soli lub sody, przykrywamy się ręcznikiem i wdychamy powstałą parę. Pamiętajmy o wdychaniu powietrza nosem i wypuszczaniu go ustami. Inhalacje nie powinny trwać dłużej niż 10-15 minut.

3. Ziołolecznictwo

Nie tylko inhalacje ułatwią oddychanie. Kolejnym sposobem stosowanym przez nasze babcie jest wdychanie kminku lub startego chrzanu. Warto także pić rozgrzewającą herbatę, np. z dodatkiem imbiru, cynamonu, miodu i cytryny.

Starodawnym sposobem na zatkane zatoki dla dorosłych jest także picie nalewki przygotowanej z posiekanych ząbków czosnku oraz kwiatów dziewanny. Mikstura nie tylko zniszczy bakterie i wirusy, ale także pozytywnie wpłynie na regenerację dróg oddechowych.

Do przygotowania nalewki potrzebujemy 200 ml spirytusu, kilkanaście posiekanych ząbków czosnku i garść suszonych kwiatów dziewanny. Składniki mieszamy ze sobą i trzymamy w szczelnie zamkniętym słoiku przez dwa tygodnie.

Po upływie wyznaczonego czasu przecedzamy ją i przelewamy do butelki. Uwaga – miksturę możemy pić dopiero po pięciu miesiącach. Przechowujemy ją w ciemnym i zimnym miejscu.

4. Okład z grochu lub gorczycy

Kolejnym sposobem jest okład z gorącego grochu. Kilka łyżek suchych nasion wsypujemy na bawełnianą ściereczkę, związujemy ją i wkładamy na kilka minut do nagrzanego wcześniej piekarnika. Zawiniątko przykładamy do czoła, uważając by się nie poparzyć. Ciepły groch natychmiast zniweluje ból.

Podobne działanie wykazują podgrzane ziarna gorczycy.

Przeczytaj koniecznie

5. Wdychanie pokrojonej cebuli czy czosnku

Nie od dziś wiadomo, że niektóre warzywa wykazują silne działanie antybakteryjne. Wdychanie aromatu pokrojonej cebuli czy rozgniecionego czosnku ułatwi oddychanie, rozprawi się z katarem oraz wchłonie wirusy znajdujące się w pomieszczeniu.

Miseczkę z pokrojoną cebulą i czosnkiem połóż przed snem na szafce obok łóżka. Wdychanie oparów należy jednak przerwać, jeżeli zapach jest zbyt drażniący dla chorego dziecka.

6. Wypoczynek i spanie z uniesioną głową

Zapalenie zatok łączy się z ogólnym osłabieniem organizmu. Podczas choroby wskazany jest więc odpoczynek i przebywanie w ciepłym domu. Dzięki temu chory uniknie kontaktu z następnymi wirusami i bakteriami, co jeszcze bardziej może pogorszyć jego stan.

W łagodzeniu bólu głowy i uciążliwego kataru pomoże także spanie z uniesioną głową. Pacjent powinien też przyjmować dużą ilość płynów, co pozwoli na rozrzedzanie wydzieliny zalegającej zatoki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze