Książki dla siedmiolatki idealne na prezent
Książki dla siedmiolatki pozwalają na rozwój wyobraźni i uczą podstaw zachowania. Warto je starannie wybrać, zwłaszcza jeśli mają zachęcić dziewczynkę do pierwszych samodzielnych kroków w czytelnictwie. Jakie tytuły zatem podarować uczennicy pierwszoklasistce?
1. Książki dla siedmiolatki. Czy to dobry pomysł na prezent?
Najlepszy! Książki rozwijają wyobraźnię, rozbudowują słownictwo i są dobrą alternatywą dla wszechobecnych ekranów. Rozbudzają ciekawość świata i zachęcają do nauki.
By jednak książka faktycznie była interesująca dla dziewczynki, warto by nawiązywała do przedmiotu jej zainteresowań. Bardzo istotne jest również, by była dostosowana do wieku dziecka. Na nic się zda książka dla pięciolatki dziewczyce, która ma już zupełnie inne troski i problemy niż przedszkolak.
Warto przed zakupem podpytać siedmiolatkę, o czym lubi czytać i czym się interesuje. Możemy też zasięgnąć porady u rodziców dziecka.
Prezentujemy kilka tytułów, które powinny zainteresować uczennicę szkoły podstawowej. To co je wyróżnia, to ciekawa treść poruszająca ważne tematy, a także piękne wydanie.
1.1. "Witamy w Pandorii. Pozytywka"
Ośmioletnia dziewczynka Nolo, która próbuje ułożyć swój świat na nowo po śmierci mamy, otrzymała na urodziny od taty pozytywkę. I tak zaczyna sie historia pełna przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji.
Nolo wkracza do Pandorii i poznaje jej nietuzinkowych mieszkańców. Decyduje się pomóc pewnej dziewczynie i musi schwytać mało sympatyczną postać. Pojawia się tam również w dwóch kolejnych tomach serii (drugi jest już na rynku, trzeci ma się ukazać w lutym 2022 r.).
Książka wydana jest w formie komiksu, co jednak stanowi jej zaletę. Krótkie zdania i dialogi nie odstarszają, to zatem idealna propozycja dla dziewczynki, która dopiero poznaje uroki samodzielnego czytania.
Przeczytaj również:
1.2. "Hedwiga"
To przygodowa książka z humorem, od której trudno się oderwać. Zdania są nie tylko proste i łatwe w odbiorze dla siedmiolatki, ale też sporo w tej opowieści łobuzerskiego humoru.
Tytułowa Hedwiga to rezolutna dziewczynka, miłośniczka "Dzieci z Bullerbyn", która rozpoczęła naukę w szkole. Mieszka z rodzicami, psem i dwoma kotami. W pobliżu nie ma żadnych dzieci, więc siedmiolatka często się nudzi. I dlatego tak bardzo nie mogła doczekać się pójścia do szkoły!
W szkolnych murach razem z koleżanką Lindą każdego dnia przeżywają ciekawe (niekiedy nawet niebezpieczne) przygody. A wszystkie one szwedzka autorka zapisała w przezabawny sposób.
Ta książka dla wielu dziewczynek (i chłopców!) stała się bramą do świata czytelnictwa. Zachęciła i zmobilizowała do sięgania po kolejne tytuły.
1.3. "Wszędzie i we wszystkim"
To opowieść pełna wzruszeń, której bohaterką jest Yolanda. Doświadczyła niedawno ogromnej straty – zmarła jej mama. Dziewczynka nie może się odnaleźć w rzeczywistości bez ukochanej opiekunki. Chce też wiedzieć, dokąd odeszła.
Yolanda radzi sobie ze stratą, poszukując wokół siebie cząstki mamy. Nie tylko przynosi jej to ukojenie, ale też pomaga bliskim.
"Wszędzie i we wszystkim" to książka napisana subtelnym językiem emocji. Pełno w niej wzruszeń, akceptacji i miłości. To literacki punkt wyjścia do rozmów o śmierci i stracie bliskiej osoby.