Trwa ładowanie...

Książki dla pięciolatki o zwierzętach

Książki dla pięciolatki muszą być ciekawe i inspirujące. W tym wieku wiele dziewczynek interesuje się zwierzętami. I wcale nie chodzi tu o bohaterów kreskówek, ale realne przedstawienie życia psów, kotów czy innych zwierząt. Po które tytuły sięgnąć, by nasza pociecha dowiedziała się więcej o ich stylu życia i emocjach?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Książki dla pięciolatki a świat zwierząt

Dzieci w wieku przedszkolnym interesują się światem zwierząt. Zadają pytania dotyczące ich stylu życia, funkcjonowania w świecie, ale też emocji. Uczą się też odpowiedzialności. Jeśli mieszka z nimi pies lub kot, w zakresie obowiązków dziecka mogą pojawić się wspólne spacery i zabiegi pielęgnacyjne. Wszystko po to, by uzmysłowić pięciolatce, że zwierzę to nie tylko puchaty przyjaciel, ale też żywa istota, o którą należy dbać.

Zrozumieć to pomogą książki, których jest na rynku czytelniczym bardzo dużo. Które z nich opowiadają o potrzebach zwierząt? Oto krótkie zestawienie lektur sprawdzone na naszych dzieciach.

1.1. "Bezik Wielki Pies. Witaj w domu!" Darii Jaworskiej

Nie bez przyczyny ta książka pojawiła się jako pierwsza w naszym zestawieniu. To bowiem pozycja inna niż pozostałe. Pełno w niej emocji (i tych ludzkich, i tych zwierzęcych), ale też rozmów o odpowiedzialności i szacunku. Jest idealna dla dzieci, które proszą o psa lub kota i nie rozumieją, dlaczego rodzice odmawiają sprowadzenia do domu czworonożnego przyjaciela. Sprawdzi się też wówczas, gdy przymierzacie się do adopcji psa.

Daria Jaworska, autorka historii o Beziku, jest psychologiem dziecięcym, pedagogiem, zoologiem i dogoterapeutą, a prywatnie wielką miłośniczką psów. Jako mało kto zna ich zwyczaje i rozumie emocje. Książka o Beziku to zatem historia prawdziwa, z którą łatwo się będzie utożsamić pięciolatce.

Pies i dziecko – najpiękniejsza przyjaźń
Pies i dziecko – najpiękniejsza przyjaźń

W dzieciństwie niemal każdy z nas marzył o posiadaniu zwierzaka. Najczęściej prosiliśmy rodziców o psa....

przeczytaj artykuł

Książkę możecie czytać wspólnie, od razu rozmawiając na istotne tematy: odpowiedzialności, szacunku do zwierząt i ich uczuciach.

1.2. "Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka" Zofii Staneckiej

W tej serii ukazały się dwie książki: „Żółwik z oceanu” i „Jeżyk z parku”. Obie zainteresują pięciolatka, ale śmiało można czytać je młodszym dzieciom. Uwrażliwiają na piękno przyrody i uczą przedszkolaków, jak dbać o zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku, by ich nie krzywdzić.

Książki Zofii Staneckiej są kolorowe i nasycone ilustracjami, co ułatwia odbiór treści. Pełno w nich informacji i ciekawostek, które zainteresują pięciolatkę. Kartonowe wydanie zapewnia trwałość lektury.

1.3. "Kto tu mieszka?"

To jedna z książek, do których się chętnie wraca. Jest w niej tyle ciekawostek i istotnych informacji, że każdy wyniesie z niej coś dla siebie: i dziecko, i rodzic. Dzięki niej inaczej patrzy się na żyjące wokół nas zwierzęta.

Przeczytaj także:

Razem ze ślimakiem wyruszycie wpodróż, której celem jest znalezienie domu. Po drodze zobaczycie, jaką siedzibę budują sobie osy, jak pod ziemią żyje się kretowi i które zwierzęta przygotowują sobie gniazda. A wszystko to w prostych zdaniach i kolorowych ilustracjach.

W tej serii ukazała się też książka "Kto tędy szedł". Razem z małą sarenką wyruszcie w podróż po lesie w poszukiwaniu mamy. Pomogą wam ślady odciśniete na leśnym gruncie, a przy okazji dowiecie się wielu fascynujących informacji o życiu leśnych zwierząt.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.