Trwa ładowanie...

Książeczki dla dziecka 6-12 miesięcy - redakcja poleca 5 najciekawszych

 Anna Bator
30.11.2018 12:58
Niemowlę ogląda książeczkę.
Niemowlę ogląda książeczkę. (Prawo autorskie: <a href='https://pl.123rf.com/profile_oksun70'>oksun70 / 123RF Zdjęcie Seryjne</a>)

Książek i książeczek nigdy dosyć, zwłaszcza, jeśli maluch lubi je oglądać i słuchać, kiedy czytają mu najbliżsi. Sympatię do książek można mieć wrodzoną, ale także nabytą. Aby zachęcić dziecko do książek, co w przyszłości zaowocuje bujną wyobraźnią i kreatywnością, warto proponować mu coraz to nowsze tytuły, które zwrócą uwagę dziecka. Z pośród wielu ciekawych tytułów ciężko jest wybrać tylko 5. Na naszej liście znalazły się takie oto pozycje:

spis treści

1. "Księga dźwięków"

Zanim przejdę do jej zalet, warto zasugerować pewne zmiany w treści. Szpinak "nie robi blee" tylko w naszym przypadku "mniam mniam". Usunęłam też obrazek z pistoletem robiącym "pif-paf". Poza tymi niedoskonałościami książeczka jest bardzo interesująca dla maluchów, a dzięki nietypowym obrazkom (wyglądają na rysowane przez dzieci) staje się jeszcze większą atrakcją dla maluchów. Na jednej stronie mamy obrazek, na drugiej zaś wyraz dźwiękonaśladowczy. "Księga dźwięków" doskonale sprawdzi się dla brzdąców rozpoczynających przygodę z naśladowaniem odgłosów i pierwszymi słowami.

2. "Naciśnij mnie"

Jest dosyć nietypową książeczką, bowiem znajdziemy w niej... kropki: niebieską, żółtą i czerwoną. Każda z nich wiąże się z jakimś poleceniem, np. dotknij kropkę, dotknij mocno, potrzyj kropkę z prawej strony itp. Zadania, które maluszek ma robić są bardzo proste, ale zarazem bardzo rozwijające. Przede wszystkim korzystnie wpływają na małą motorykę dziecka, jak również koordynację wzrokowo-ruchową. Maluszek ćwiczy wskazywanie i dotykanie paluszkiem. Książeczka świetnie się sprawdzi do nauki kolorów, ale także do rozpoznawania strony lewej i prawej, a nawet myślenia przestrzennego. Dziecko może przesuwać paluszek po nitce tworząc kółeczka i pętelki, jak również dotykać kropeczkę kilka razy, ćwicząc przy tym płynność, rytm, a z czasem, liczenie do pięciu.

3. "Bardzo zdolna biedronka"

Zobacz film: "Czy strach jest dzieciom potrzebny? Czytanie bajek a przeżywanie emocji"

W tej serii znajdziemy także "Bardzo zabieganą mrówkę", "Bardzo pracowitego świetlika" oraz "Bardzo zalataną pszczołę". Każda z książeczek jest książeczką kontrastową, polegającą na zestawieniu ze sobą dwóch kolorów. W ten sposób łatwiej jest dziecku zauważyć szczegóły, które pokazuje paluszkiem (np. kropeczkę biedronki na słoneczku". Oprócz rysunków, książeczki kryją w sobie krótkie, rymowane wierszyki, lubiane zwłaszcza przez maluchów.

4. Seria o Lalo, Babo i Bincie

Lalo Babo i Binta to rodzeństwo. Każdemu z nich przypisana jest książeczka: "Lalo gra na bębnie", "Babo chce" i "Binta tańczy". Pokazują na rysunkach życie rodziny, np. spanie, czy jedzenie śniadania. Proste obrazki oprawione są jednym lub dwoma zdaniami. To, na co książeczki kładą nacisk to wskazywanie paluszkiem i dźwięki lub słowa, np. "bam", "Mama je", "Tata je" itd. Dzięki prostemu słownictwu, maluszek uczy się rozpoznawać i nazywać czynności, jakie widzi każdego dnia.

Czytanie książek dzieciom
Czytanie książek dzieciom

Zamiłowanie do książek można zaszczepiać przykładami. Dziecko chętniej sięga po książki widząc czytających

zobacz galerię

5. "Różnimisie"

Pod tą tajemnicza nazwą kryją się misie, które różnią się od siebie cechami. Na jednej stronie jest miś chody na drugiej gruby, wesoły i smutny, czysty i brudny itp. Maluszek uczy się przeciwstawieństw, rozpoznaje różnice pomiędzy misiami oraz uczy się nazewnictwa cech. Niemowlęta zwykle nie mówią, ale bez wątpienia zauważą różnicę. Książeczka sprawdzi się do pokazywania tego co widzi przy pomocy rączek, np. duży - rączki szeroko, wysoki - rączki do góry itp.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze