Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Zakażone dziecko w warszawskim przedszkolu

Jak poinformował stołeczny ratusz, przedszkole przy ulicy Ryżowej zostało zamknięte. Wcześniej u jednego z uczniów wykryto koronawirusa.

Zobacz film: "Koronawirus u dzieci"

1. Zakażone dziecko w przedszkolu

Według informacji udostępnionych przez stołeczny ratusz, dziecko najprawdopodobniej zakaziło się koronawirusem od swoich rodziców.

Koronawirus w warszawskim przedszkolu
Koronawirus w warszawskim przedszkolu (Getty Images)

Po tym jak przypadek zakażenia został potwierdzony, przedszkole przy ul. Ryżowej 17, do którego chodziło dziecko, zostało zamknięte do odwołania. Zamknięta została również filia przedszkola, ponieważ personel placówek mógł mieć ze sobą kontakt.

Nie wiadomo jeszcze, ile osób zostanie poddanych kwarantannie.

2. Koronawirus: wytyczne dla rodziców i przedszkoli

Od 6 maja przedszkola i żłobki mogły zostać ponownie otwarte przez samorządy. W wielu placówkach rodzice musieli złożyć oświadczenie o zgodzie na codzienne mierzenie temperatury, oświadczenie o zapoznaniu się z procedurami organizacji opieki, oświadczenie o zapoznaniu się z procedurą podejrzenia u pracownika lub dziecka koronawirusa. Na rodziców, którzy chcą, aby ich dziecko wróciło do przedszkola, czeka cała masa podpisów i… stresu.

W samych przedszkolach, żeby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, usunięto wszystkie przedmioty, które nie nadają się do dezynfekcji. Na przykład pluszowe zabawki. Sale powinny być wietrzone raz na godzinę, a do przedszkoli i żłobków mogą przychodzić tylko dzieci zdrowe "bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną", maluchy nie mogą też przynosić ze sobą z domu własnych zabawek czy pluszaków.

Grupy nie mogą liczyć więcej niż 12 dzieci. Jest też wymóg minimalnego kontaktu z rodzicami, najlepiej, gdyby tylko jeden z rodziców stale przyprowadzał dziecko. Placówki też muszą dezynfekować wszystkie zabawki. Dwa razy dziennie dzieci muszą mieć mierzona temperaturę.

3. Jak dezynfekować zabawki?

O to, jak przedszkola powinny dbać o bezpieczeństwo dzieci, zapytaliśmy dr inż. Jolantę Janiszewską z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego.

- Zabawki wykonane z tworzyw sztucznych można po prostu myć. Najlepiej myć płynem, który jest przeznaczony dla dzieci, bo on wtedy zawiera łagodne środki myjące. Dobrze, jeśli jest wzbogacony w dodatkowe środki dezynfekujące. W Instytucie opracowaliśmy na zlecenie pewnej firmy taki preparat. Prócz środków powierzchniowo czynnych zawiera też ekstrakt z grejpfruta i olejek z drzewa herbacianego. Ekstrakt z grejpfruta ma silne działanie przeciwbakteryjne w szerokim spektrum działania. Olejek z drzewa herbacianego jest z kolei jednym z najlepszych naturalnych środków antyseptycznych – mówi specjalistka z Instytutu Chemii Przemysłowej.

4. Bezpieczeństwo dzieci w przedszkolach

Bezpieczeństwo dzieci to również to, co robią poza zabawą. Wiadomo, że grupy muszą być mniej liczne. Opiekunowie będą musieli zrezygnować z zabaw angażujących większą grupę dzieci. Aktywnością, którą mogą wybrać przedszkola, jest rysowanie. Niestety, tylko pod pewnymi warunkami.

- Jeśli przedszkole dysponuje tylko kredkami świecowymi, to uważam, że powinny zniknąć z pomieszczeń dla dzieci. Takie kredki są wrażliwe na różne czynniki chemiczne, natomiast jeżeli byłyby to kredki ołówkowe, to należy je po prostu spryskać jakimś preparatem myjącym na bazie alkoholu lub na bazie innych środków, które mają działanie dezynfekujące. Z drugiej strony należy brać pod uwagę to, że dzieci te kredki często biorą do buzi. Jeżeli tak się stanie, to trzeba tę kredkę zabrać i zdezynfekować – uważa dr inż. Janiszewska. Zdaniem ekspertki najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie bezpiecznych detergentów, zawierających składniki pochodzenia naturalnego. Dlatego, że zawsze jakaś część środka aktywnego zostaje na powierzchni czyszczonej. Może to być niebezpieczne dla dzieci.

Zobacz także: Otwarte przedszkola i żłobki. Procedury i wytyczne dla rodziców i porady, jak dezynfekować zabawki

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Kępno (woj. wielkopolskie) znowu zamyka przedszkola. Tu może być nowe ognisko zachorowań

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.