Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Nowe zasady w galeriach handlowych. Jak bezpiecznie zrobić zakupy?

Od poniedziałku 4 maja klienci znów mogą zrobić zakupy w galeriach handlowych. Jednak nie wszystkie lokale będą otwarte, a kupujący muszą przestrzegać określonych zasad. Wszystko po to, by zakupy były bezpieczne. O czym powinniśmy pamiętać przekraczając progi dawno nieodwiedzanego centrum handlowego?

Zobacz film: "Odmrażanie gospodarki. Otwarte kawiarnie. "Nie będziemy się otwierać dla 10 osób""

1. Jak kupować w galeriach handlowych w czasach koronawirusa?

Właściciele sklepów wierzą, że od 4 maja do galerii wrócą nie tylko klienci, ale i dawne życie. Z pewnymi zastrzeżeniami. W centrach handlowych nadal nie działają salony fryzjerskiej, kosmetyczne, kluby fitness, kina ani sale zabaw. Jak informuje resort rozwoju "z codziennego użytku pozostają wyłączone wszelkiego rodzaju fontanny, place zabaw i kąciki zabaw. Nie wolno również korzystać z szatni, przechowalni ubrań i przedmiotów".

Klienci muszą przestrzegać określonych zasad dla własnego bezpieczeństwa, bo jak przypominają lekarze koronawirus nie zniknął, jest wciąż tak samo groźny. Najważniejsze to zachowanie dystansu, czyli w miarę możliwości ok. 2 metrów odległości od innych kupujących. Do centrum handlowego musimy przyjść w maseczce albo w inny sposób zasłonić usta i nos. Klienci powinni mieć możliwość zakupu maseczek w automacie lub co najmniej jednym punkcie na terenie galerii. Zakupy trzeba robić też obowiązkowo w jednorazowych rękawiczkach, te powinny zapewnić sklepy. Ministerstwo Rozwoju przedstawiło wytyczne, które muszą spełnić wszystkie centra handlowe.

2. Przymierzanie ubrań pod znakiem zapytania

Eksperci radzą, by unikać większych skupisk, przychodzić do centrum po konkretne rzeczy, które są nam potrzebne, ostrożnie powinniśmy też podchodzić do kwestii przymierzania. Zresztą w niektórych sklepach przymierzalnie mogą nie być czynne. Sprzedawcy mogą otworzyć przebieralnie, tylko jeżeli są w stanie dokładnie ją zdezynfekować po każdym kliencie.

Ilość klientów, którzy będą mogli zrobić zakupy jest uzależniona od wielkości sklepu. W praktyce oznacza to jedną osobę na 15 metrów kwadratowych powierzchni całej galerii oraz jedną osobę na 15 metrów w danym sklepie.

Zmiany dotyczą też kwestii parkowania. Zgodnie z rozporządzeniem resortu powinniśmy zajmować co drugie wolne miejsce na parkingu. Wszystko po to, by spełnić wymogi tzw. dystansu społecznego.

Zobacz także: Koronawirus. Jak bezpiecznie zrobić zakupy? Zasady Ministerstwa Zdrowia

3. Jedzenie tylko na wynos. W galerii nie będzie można zjeść

W galeriach mogą działać punkty gastronomiczne, ale jedzenie można z nich wziąć wyłącznie na wynos. Z zastrzeżeniem, że nie można jeść w żadnym punkcie na terenie centrum handlowego. W wielu galeriach w związku z tym już usunięto fotele i kanapy, żeby nie kusić potencjalnych amatorów przekąsek między zakupami.

Przeczytaj także o zaleceniach GIS, jeśli chodzi o jedzenie na dworze.

Decyzja o otwarciu galerii handlowych zapadła wcześniej niż przypuszczano. W środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki klienci będą mogli znów robić zakupy w centrach handlowych. Z kolei od 6 mają mogą być otwarte przedszkola i żłobki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.