Trwa ładowanie...

Koronawirus prawdopodobnie nie przenosi się z matek na noworodki – badanie lekarzy ze szpitala w Wuhan

Chińscy lekarze ze szpitala w Wuhan przeprowadzili drugie badanie mające sprawdzić, czy COVID-19 przenosi się z ciężarnych matek na ich nowonarodzone dzieci. Wyniki testów po raz kolejny pokazały, że najprawdopodobniej matki nie przekazują wirusa dzieciom. By to była pewność, ważne są kolejne badania.

1. Kobiety w ciąży z koronawirusem

Badanie zostało przeprowadzone na czterech kobietach, które urodziły w ostatnim czasie w szpitalu Union w Wuhan, a które były nosicielkami wirusa. Lekarze postanowili odizolować niemowlęta zaraz po urodzeniu. Dzieci zostały przeniesione na oddział intensywnej terapii dla noworodków, gdzie karmiono je pokarmem modyfikowanym.

Zobacz także: Zarażona kobieta urodziła zdrowe dziecko we Włoszech

U żadnego z niemowląt nie stwierdzono objawów choroby. W późniejszym czasie nie stwierdzono również występowania ani gorączki ani kaszlu. Troje dzieci poddano testowi na obecność koronawirusa – we wszystkich wypadkach był negatywny. Matka czwartego dziecka nie wyraziła zgody na przeprowadzenie badania.

Troje dzieci zostało poddane badaniu, które dało wynik negatywny (iStock)
Troje dzieci zostało poddane badaniu, które dało wynik negatywny (iStock)

2. Problem z oddychaniem u noworodka

Cały test nie obył się bez wątpliwości. Jedno z dzieci miało problemy z oddychaniem przez trzy dni. Lekarze postanowili zastosować nieinwazyjną metodę wentylacji. Co więcej, u dwójki dzieci pojawiła się wysypka. Niestety lekarze nie są w stanie stwierdzić, czy te problemy mogą mieć związek z koronawirusem.

Zobacz także: Noworodek z Wuhan pokonał koronawirusa w 17 dni

Badanie lekarzy z Wuhan to drugi tego typu test, który skupiał się na ciężarnych i ich dzieciach. Poprzednie badania dotyczyły dziewięciu matek, które urodziły przez cesarskie cięcie. We wszystkich przypadkach lekarze nie znaleźli dowodu na to, że wirus może przechodzić z matki na dziecko.

Przeczytaj, jeśli jesteś w ciąży specjalne zalecenia w związku z koronawirusem

3. Koronawirus z Wuhan

Miasto Wuhan uważane jest za miejsce, w którym powstała mutacja koronawirusa. Prowincja Hubei, w której leży Wuhan jest również epicentrum światowej epidemii. Tylko w tej jednej chińskiej prowincji potwierdzono ponad 67 tysięcy zakażeń, natomiast śmierć poniosło 3130 osób. Prowincja nadal pozostaje odseparowana od reszty kraju.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.