Trwa ładowanie...

Koronawirus. Badania krwi pomogą diagnozować syndrom PMIS-TS u dzieci, który przypomina chorobę Kawasakiego

Avatar placeholder
06.07.2020 15:31
Badania krwi pomogą zdiagnozować PIMS u dzieci
Badania krwi pomogą zdiagnozować PIMS u dzieci (Getty images)

Lekarze już wiedzą jak diagnozować u dzieci zagadkową chorobę, która przypomina chorobę Kawasakiego i jest związana koronawirusem. W najcięższych przypadkach może ona doprowadzić nawet do śmierci. Według naukowców biomarkery krwi mogą wskazać, które dzieci z COVID-19 są najbardziej narażone na wystąpienie rzadkiego syndromu.

1. Diagnozowanie PMIS-TS

O przypadkach nowej choroby u dzieci donoszą szpitale z całego świata. Lekarze zaczęli określać cho jako pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny (PMIS-TS).

Koronawirus. Badania krwi pomogą zdiagnozować PMIS u dzieci
Koronawirus. Badania krwi pomogą zdiagnozować PMIS u dzieci (Getty images)

Choroba jest związana z koronawirusem i potrafi rozwijać się w gwałtownym tempie.

Zobacz film: "Maseczka ochronna czy chustka? Ekspert wyjaśnia, czym zasłaniać usta"

Lekarze z Wielkiej Brytanii szukając sposób na diagnozowanie PMIS-TS, doszli do wniosku, że pomocnym w tym może okazać się badanie krwi. Jak okazuje się w osoczu krwi dzieci, które przebyły PIMS-TS, wykryto pięć charakterystycznych białek. Według lekarzy można je łatwo wykryć w czasie zwykłych testów.

2. Testy krwi pomogą ratować dzieci z koronawirusem?

"Wiemy, że te markery są obecne u bardzo chorych pacjentów, a w niższym stężeniu u niektórych dzieci z normalną chorobą Kawasakiego – tłumaczy prof. pediatrii Michael Lewin z Imperial College London podczas rozmowy z "The Guardian". - Białka mogą nam pomóc w znalezieniu dzieci, które mają podwyższone ryzyko wystąpienia powikłań COVID-19, w tym niewydolności serca" - podkreślił.

Brytyjskie lekarze poinformowali, że we krwi dzieci z PIMS-TS odkryto ferrytynę (białko, które reguluje i utrzymuje prawidłowe stężenie żelaza we krwi) oraz CRP (białko C-reaktywne). Ich obecność we krwi wskazujące na stan zapalny organizmu.

Pozostałe trzy białka to troponiny (regulują pracę serca), BNP (peptydy natriuretyczne typu B, regulują gospodarkę wodno-sodową organizmu oraz odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego) oraz . D-dimery (pozostałości fibryny, czyli białka, budującego skrzep).

Lekarze podkreślają, że na tym etapie to jest tylko hipoteza, którą trzeba potwierdzić. Nad tym już pracują medycy w całej Europie. Badania krwi u dzieci pod kątem obecności pięciu markerów sfinansuje Unia Europejska w ramach programu Diamonts.

3. Symptomy PIMS-TS, choroba przypomina zespół Kawasakiego

PIMS-TS jest schorzeniem, które przypomina w swoim przebiegu dwie jednostki chorobowe: zespół skórno-śluzówkowo-węzłowy i chorobę Kawasakiego. We wszystkich przypadkach choroba atakuje naczynia krwionośne. Przede wszystkim dotyczy to zmian zapalnych w średnich naczyniach. Choroba nie atakuje jednego miejsca, ale może pojawić się niemal w każdym miejscu, gdzie występują te naczynia. Najczęściej dotyka jednak tętnic wieńcowych.

Objawy PIMS-TS mogą przypominać te występujące w wypadku wstrząsu toksycznego. Występuje wtedy:

  • wysoka gorączka,
  • obrzęk dłoni i stóp,
  • wysypka,
  • niskie ciśnienie krwi,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • oszołomienie,
  • brak reakcji na wczesne objawy może doprowadzić do śpiączki i niewydolności wielu narządów.

Dane przekazywane przez amerykański rząd pokazują, że zaobserwowano tam najwięcej przypadków wystąpienia PIMS-TS. Lekarze informowali o 73 potwierdzonych przypadkach. Troje dzieci zmarło. Warto podkreślić, że dane pochodzą tylko z Nowego Jorku.

Objawy występują w 3 fazach. Na początku pojawia się wysoka gorączka i wysypka, w kolejnej fazie - ból brzucha, wymioty oraz biegunka. Ostatnia faza objawia się zmęczeniem, ogólnym osłabieniem i brakiem energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze