Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Kontrowersyjna metoda badania noworodków. “Może doprowadzić do mikrowylewów w mózgu” (WIDEO)

Film trwający minutę, w którym możemy obejrzeć, jak lekarz bada noworodka, obiegł cały świat. Kontrowersje budzi sposób, w jaki to badanie zostało przeprowadzone. Internauci podzielili się na dwie grupy - jedna podziwia doświadczenie i pewność ruchów lekarza, druga krytykuje, ich zdaniem, brutalne traktowanie dziecka.

Zobacz film: "Dowiedz się, jak noworodek odczuwa dotyk"

1. Kontrowersyjne badanie

Materiał wideo pokazuje, jak ceniony w rosyjskim środowisku lekarskim specjalista bada noworodka. Przekręca jego główkę w lewo i w prawo, wykonuje nią ruchy okrężne, a także do przodu i w tył. Wygina kolejne części organizmu dziecka, porusza jego rączkami i nóżkami w stawach.

Jego ruchy są bardzo szybkie i zdecydowane. W trakcie badania noworodek przeraźliwie płacze. W reakcji na krzyk dziecka lekarz podnosi je i wypowiada jedno słowo: “Cisza”. Noworodek natychmiast milknie, a mężczyzna przystępuje do badania kręgosłupa.

Zobacz film: "Film obrazujący, jak lekarz bada nowo narodzone dziecko, budzi kontrowersje"

2. Burza w internecie

Film wywołał w internecie burzliwą dyskusję. Część internautów jest pełna podziwu dla profesjonalizmu lekarza, tego, jak sprawnie i szybko przeprowadził badanie. Płacz noworodka nie robi na nich wrażenia — twierdzą, że płaczą przy każdej okazji. “Widać, że ten lekarz wie, jak złapać dziecko, by nie stała mu się krzywda, a jednocześnie dokładnie je bada” - napisał jeden z nich.

Pozostali internauci są oburzeni. Twierdzą, że lekarz nie potraktował noworodka jak człowieka, ale jak lalkę. “Zero wyczucia i delikatności. Co on wyprawia?!” - tak brzmiał jeden z komentarzy.

Badanie noworodka po porodzie
Badanie noworodka po porodzie [4 zdjęcia]

Po porodzie coraz częściej masuje się pępowinę, a dopiero później ją odcina. Pępowina ma około 60 cm...

zobacz galerię

Wśród wypowiedzi internautów pojawił się też głos położnej. Kobieta była zaniepokojona stanem zdrowia dziecka. Napisała: “Takie gwałtowne potrząsanie dzieckiem może doprowadzić do mikrowylewów w mózgu”.

Sposób, w jaki lekarz zbadał noworodka, wzbudził kontrowersje
Sposób, w jaki lekarz zbadał noworodka, wzbudził kontrowersje (YouTube)

Zobacz także:

Jak widać, zdania na temat sposobu przeprowadzenia badania przez rosyjskiego lekarza są podzielone. Jaka jest twoja opinia na ten temat? Zachowanie specjalisty to dowód doświadczenia czy przejaw bezmyślności?

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.