Trwa ładowanie...

Kontrowersyjna ankieta w podstawówce. Rodzice dzieci są oburzeni

Avatar placeholder
17.01.2023 12:54
Olsztyn. Uczniowie wypełnili ankietę. Byli pytani o myśli samobójcze
Olsztyn. Uczniowie wypełnili ankietę. Byli pytani o myśli samobójcze (GettyImages)

W jednej z olsztyńskich podstawówek uczniowie starszych klas otrzymali do wypełnienia ankiety dotyczące ich samopoczucia psychicznego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że niektóre pytania wywołały wśród rodziców oburzenie. Dzieci pytano m.in. o to, czy chcą się zabić.

Uczniowie mieli odpowiedzieć na 83 pytania
Uczniowie mieli odpowiedzieć na 83 pytania (GettyImages)

1. Projekt profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Tragiczny stan psychiatrii dziecięcej w Polsce oraz pandemia i związane z nią problemy (izolacja, lęk, nauka zdalna) sprawiły, że coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje wsparcia psychicznego. Niestety nie da się odbudować w kilka miesięcy całego systemu ochrony zdrowia, dlatego też pierwszym krokiem w otoczeniu dzieci opieką będzie zwiększenie liczby pedagogów i psychologów szkolnych.

W tym celu Narodowy Program Zdrowia wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki powołał pilotaż projektu "Profilaktyka na miarę" na lata 2021-25. Według autorów ma on wspierać działania szkół w obszarze wychowania i psychoprofilaktyki.

- Jeśli program zostanie zatwierdzony, będą mogli skorzystać z niego dyrektorzy wszystkich szkół. Jest to pilotaż, który pozwala sprawdzić funkcjonowanie platformy, więc umożliwia wykrycie błędów - mówi w rozmowie z Gazetą Olsztyńską Ewa Klonowska, z-ca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

W ramach pilotażu uczniowie podstawówek mieli wypełnić 83 zadania ankiety dotyczącej ich kondycji psychofizycznej oraz warunków, w jakich się uczą i wychowują.

2. Kontrowersyjna ankieta w podstawówce

Właśnie taką ankietę wypełnili uczniowie klas VI-VIII jednej z olsztyńskich podstawówek. Jak podaje Gazeta Olsztyńska, dzieci, które nie zdążyły zrobić jej na lekcji informatyki, miały dokończyć ankietę w domu.

Jednak kiedy rodzice uczniów zobaczyli zagadnienia, wybuchła afera. Okazało się, że pytania ingerują w życie całych rodzin i dotyczą m.in. przemocy i używek. Wśród pytań, które rodzice uznali za wyjątkowo niewłaściwe, wymienia się:

  • Jak często widzisz, że ktoś w twojej rodzinie: pali, pije, jest pijany, złości się na kogoś, złośliwie kogoś krytykuje, kłóci się, wyzywa, bije.

  • Wybierz zdanie, które najlepiej opisuje, jaki byłeś (byłaś) przez ostatnie dwa tygodnie: Nie myślę o tym, żeby się zabić; myślę o tym, ale nie zrobiłbym tego; chcę się zabić.

Dzieci miały wypełnić badanie na lekcji informatyki
Dzieci miały wypełnić badanie na lekcji informatyki (GettyImages)

Ponadto nawet sam sposób podpisania ankiet (które teoretycznie są anonimowe) wywołał kontrowersje. Dzieci mają bowiem wpisać swoje inicjały, imiona rodziców i datę urodzenia.

- Jeżeli rodzice mają jakieś wątpliwości, powinni przekazać je szkole. Myślę też, że dyrekcja szkoły się pośpieszyła, nie zachowując odpowiedniej kolejności. Rodzice powinni być poinformowani o ankiecie wcześniej, zanim dzieci do niej przystąpią – mówi Klonowska. - Wiem, że w szkole, w której został przeprowadzony pilotaż, ma odbyć się zebranie z rodzicami w tej sprawie. Szkoła powinna najpierw wyjaśnić rodzicom, jaki jest cel przeprowadzenia ankiety. Również wcześniej rodzice powinni się dowiedzieć, że ankieta jest anonimowa - mimo podania dnia urodzenia i pierwszych liter nazwiska dziecka, imion matki i ojca. Wszystkie odpowiedzi trafiają do ogólnego systemu platformy, więc nikt nie otrzyma wyników indywidualnych - tłumaczy.

Zaznacza również, że ankieta jest dobrowolna i ogólna. Jej głównym zadaniem jest pokazanie, jak wygląda otoczenie szkoły i z jakimi problemami zmagają się uczniowie. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić je organizatorom.

- Autorzy natychmiast będą reagować i korygować nieprawidłowości - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze