Kontrowersyjna ankieta w podstawówce. Rodzice dzieci są oburzeni
W jednej z olsztyńskich podstawówek uczniowie starszych klas otrzymali do wypełnienia ankiety dotyczące ich samopoczucia psychicznego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że niektóre pytania wywołały wśród rodziców oburzenie. Dzieci pytano m.in. o to, czy chcą się zabić.
1. Projekt profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Tragiczny stan psychiatrii dziecięcej w Polsce oraz pandemia i związane z nią problemy (izolacja, lęk, nauka zdalna) sprawiły, że coraz więcej dzieci i młodzieży potrzebuje wsparcia psychicznego. Niestety nie da się odbudować w kilka miesięcy całego systemu ochrony zdrowia, dlatego też pierwszym krokiem w otoczeniu dzieci opieką będzie zwiększenie liczby pedagogów i psychologów szkolnych.
W tym celu Narodowy Program Zdrowia wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki powołał pilotaż projektu "Profilaktyka na miarę" na lata 2021-25. Według autorów ma on wspierać działania szkół w obszarze wychowania i psychoprofilaktyki.
- Jeśli program zostanie zatwierdzony, będą mogli skorzystać z niego dyrektorzy wszystkich szkół. Jest to pilotaż, który pozwala sprawdzić funkcjonowanie platformy, więc umożliwia wykrycie błędów - mówi w rozmowie z Gazetą Olsztyńską Ewa Klonowska, z-ca dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
W ramach pilotażu uczniowie podstawówek mieli wypełnić 83 zadania ankiety dotyczącej ich kondycji psychofizycznej oraz warunków, w jakich się uczą i wychowują.
2. Kontrowersyjna ankieta w podstawówce
Właśnie taką ankietę wypełnili uczniowie klas VI-VIII jednej z olsztyńskich podstawówek. Jak podaje Gazeta Olsztyńska, dzieci, które nie zdążyły zrobić jej na lekcji informatyki, miały dokończyć ankietę w domu.
Jednak kiedy rodzice uczniów zobaczyli zagadnienia, wybuchła afera. Okazało się, że pytania ingerują w życie całych rodzin i dotyczą m.in. przemocy i używek. Wśród pytań, które rodzice uznali za wyjątkowo niewłaściwe, wymienia się:
Jak często widzisz, że ktoś w twojej rodzinie: pali, pije, jest pijany, złości się na kogoś, złośliwie kogoś krytykuje, kłóci się, wyzywa, bije.
Wybierz zdanie, które najlepiej opisuje, jaki byłeś (byłaś) przez ostatnie dwa tygodnie: Nie myślę o tym, żeby się zabić; myślę o tym, ale nie zrobiłbym tego; chcę się zabić.
Ponadto nawet sam sposób podpisania ankiet (które teoretycznie są anonimowe) wywołał kontrowersje. Dzieci mają bowiem wpisać swoje inicjały, imiona rodziców i datę urodzenia.
- Jeżeli rodzice mają jakieś wątpliwości, powinni przekazać je szkole. Myślę też, że dyrekcja szkoły się pośpieszyła, nie zachowując odpowiedniej kolejności. Rodzice powinni być poinformowani o ankiecie wcześniej, zanim dzieci do niej przystąpią – mówi Klonowska. - Wiem, że w szkole, w której został przeprowadzony pilotaż, ma odbyć się zebranie z rodzicami w tej sprawie. Szkoła powinna najpierw wyjaśnić rodzicom, jaki jest cel przeprowadzenia ankiety. Również wcześniej rodzice powinni się dowiedzieć, że ankieta jest anonimowa - mimo podania dnia urodzenia i pierwszych liter nazwiska dziecka, imion matki i ojca. Wszystkie odpowiedzi trafiają do ogólnego systemu platformy, więc nikt nie otrzyma wyników indywidualnych - tłumaczy.
Zaznacza również, że ankieta jest dobrowolna i ogólna. Jej głównym zadaniem jest pokazanie, jak wygląda otoczenie szkoły i z jakimi problemami zmagają się uczniowie. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić je organizatorom.
- Autorzy natychmiast będą reagować i korygować nieprawidłowości - podsumowuje.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
- Jak zapisać dziecko z Ukrainy do polskiej szkoły lub przedszkola? Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców
- Czarnek chce cięć w podstawie programowej. "Po to, żeby plan lekcji nie zakładał więcej niż 6-7 godzin"
- Czarnek zapowiada zmiany w pracy nauczycieli. "We wrześniu zobaczysz, ile będzie wakatów na te intratną pracę"