Trwa ładowanie...

Kontakty z ojcem wpływają na lepsze oceny

Dr Marie-Anne Suizzo z Uniwersytetu w Teksasie w USA w artykule opublikowanym w czasopiśmie "Sex Roles" stwierdziła, że życzliwość ojca ma szczególny wpływ na młodych ludzi i sprawia, że są optymistami i zdecydowanie dążą do większych rzeczy. Dobre kontakty z ojcem wpływają także na wyniki z matematyki nastoletnich dziewcząt i z języka chłopców.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Młodzież z rodzin o niskich dochodach jest bardziej narażona niż rówieśnicy z klasy średniej na to, że nie osiągnie dużo w życiu i zrezygnuje ze szkoły. Badania wykazały jednak, że pozytywne nastawienie do pracy w szkole oraz wsparcie i zachęta ze strony rodziców mogą pomóc zagrożonej młodzieży pokonać bariery ekonomiczne i brak środków, które napotykają.

Większość dowodów na temat skutków zaangażowania rodziców pochodzi z badań na temat matek. Niewiele wiadomo jednak o tym, jak młodzież reaguje na wsparcie i zaangażowanie swoich ojców, które na nich bardzo wpływa.

Dobre kontakty z ojcem pozytywnie wpływają na samoocenę i motywację nastolatka
Dobre kontakty z ojcem pozytywnie wpływają na samoocenę i motywację nastolatka (Shutterstock)

Nowe badanie jest częścią jednego większego koncentrującego się na rodzinach o niskich dochodach, pochodzących z mniejszości etnicznych, przeprowadzonego w czterech gimnazjach w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. W badaniu analizowano dane z ankiet wypełnionych przez 183 szóstoklasistów, na temat optymizmu i motywacji w szkole oraz ich kontaktów i relacji z ojcem.

Kwestionariusze zostały wypełnione głównie przez respondentów pochodzenia meksykańskiego, afroamerykańskiego i europejskiego. Przeanalizowano również ich oceny z matematyki i języka angielskiego. Zostały one połączone z danymi z kwestionariuszy. Zespół badawczy wziął pod uwagę wpływ, jaki miały matki na samopoczucie swoich dzieci w tych analizach.

ZOBACZ TAKŻE:

Ich odkrycia pokazały, jak ojcowie mogą wspierać swoje nastoletnie dzieci w sposób, który skutkuje większym optymizmem, poczuciem własnych możliwości, a ostatecznie wyższymi osiągnięciami w szkole. Jest prawdą nawet dla mężczyzn o niskim poziomie wykształcenia i tych, którzy nie są na tyle biegli w języku angielskim, aby pomóc swoim dzieciom w odrabianiu zadań domowych.

Suizzo mówi, że ojcowie o niskich dochodach wpływają na opinie dzieci o sobie i swojej przyszłości, a te przekonania wpływają na ich osiągnięcia poprzez zwiększenie ich determinacji, aby radzić sobie z zadaniami szkolnymi.

Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców
Jak rozmawiać z nastolatkiem? – wskazówki dla rodziców [10 zdjęć]

Rodzice często rozmawiają z nastoletnim dzieckiem, pouczając je, co zazwyczaj odnosi odwrotny skutek...

zobacz galerię

Te pozytywne skutki rozciągają się zarówno na synów, jak i córki, choć na różne sposoby. Doświadczanie życzliwości od swego ojca w pierwszej kolejności wpływa na optymizm u córek, a następnie wpływa to na ich determinację i wiarę w swoje umiejętności szkolne. To z kolei prowadzi do lepszych ocen z matematyki.

Bardziej bezpośredni związek istnieje między zaangażowaniem ojca i wiarą w swoje umiejętności i zdolność do osiągnięcia sukcesu u nastoletnich chłopców na szkolnym froncie. Ta zwiększona pewność siebie wpłynęła pozytywnie na osiągnięcie przez nich sukcesów w nauce języka angielskiego.

Suizzo sugeruje, że doradcy i wychowawcy powinni zachęcać ojców do komunikowania się z życzliwością i akceptacją ze swoimi dziećmi, ze względu na pozytywny wpływ, jakie te emocje mają na ich samopoczucie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.