Trwa ładowanie...

Kolorowanki dla dzieci i dorosłych. Co zyskujemy dzięki kolorowaniu?

 Ewa Rosiecka
08.06.2021 01:17
Kolorowanki dla dzieci i dorosłych
Kolorowanki dla dzieci i dorosłych (GettyImages)

Kolorowanki dla dzieci to nie tylko świetna zabawa, ale również ogromna korzyść dla ich rozwoju. Uczą cierpliwości, dają satysfakcję i pomagają wyrażać emocje. Kolorowanki zalecane są także dorosłym, z uwagi na ich relaksujące działanie i rozwijanie kreatywności. Jakie są korzyści z kolorowania? Jakie kolorowanki uwielbiają dzieci, a jakie wzory znajdziesz w kolorowankach dla dorosłych? Co zrobić, gdy dziecko nie chce kolorować? Sprawdź!

spis treści

1. Czym są kolorowanki?

Kolorowanki, rysowanki, malowanki to zbiory obrazków, zwykle czarno-białych konturów, wydawanych w książeczkach. Najczęściej przeznaczone są dla dzieci, do zabawy i nauki.

1.1. Kolorowanki dla dzieci

Przykładowe kategorie kolorowanek dla dzieci to:

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
 • rysunki z bajek;
 • środki lokomocji;
 • lalki i misie;
 • obrazki zwierząt;
 • rysunki roślin.

Kolorowanki dla chłopców to najczęściej auta, traktory, piłki, bohaterowie z bajek. Kolorowanki dla dziewczynek z kolei to zwykle rysunki Barbie, innych lalek i misiów, nie jest to jednak regułą, wszystko zależy od zainteresowań dziecka i jego chęci.

Kolorowanki dla dzieci – zalety, jak zachęcić dziecko
Kolorowanki dla dzieci – zalety, jak zachęcić dziecko

Kolorowanki dla dzieci są idealnym sposobem na zajęcie czasu dziecku w wieku przedszkolnym. Kolorowanki

przeczytaj artykuł

1.2. Kolorowanki dla dorosłych

Coraz większą popularność zyskują kolorowanki dla dorosłych. Wśród najpopularniejszych malowanek dla dorosłych możemy znaleźć:

 • mandale;
 • kwiaty;
 • zwierzęta.

1.3. Kolorowanki anatomiczne

Z jeszcze innym rodzajem kolorowanek mogą spotkać się studenci kierunków medycznych i wszystkich tych, na których wymagana jest znajomość anatomii człowieka. Kolorowanki anatomiczne to doskonała forma wspomagania nauki poprzez samodzielne odwzorowanie poznanych wcześniej struktur anatomicznych.

Współczesne kolorowanki anatomiczne objętościowo równe są atlasom anatomicznym. Zawierają elementy podręcznikowe, które skrótowo wyjaśniają i podsumowują informacje zawarte na danej rycinie.

5 pomysłów na rozwijające zabawy z kolorowankami!
5 pomysłów na rozwijające zabawy z kolorowankami!

Artykuł sponsorowany Kolorowanki to prosta zabawa, znana od lat i lubiana przez większość dzieci. Według

przeczytaj artykuł

2. Zalety kolorowanek dla dzieci

Kolorowanki dla dzieci to narzędzie niezwykle pomocne w rozwoju pociech. Dlaczego warto zachęcać dzieci do kolorowania? Oto korzyści, jakie płyną z wykonywania tej czynności:

 • nauka koncetracji - umiejętność ta przydaje się przez całe życie, choć początkowo dzieciom przychodzi z pewną trudnością; w czasie kolorowania dziecko skupia się na precyzyjnym wypełnieniu konturów, co pomaga w opanowaniu tej umiejętności;
 • przygotowanie do pisania - kolorowanki rozwijają motorykę małą, dzięki nim dziecko uczy się we właściwy sposób trzymać kredkę i koordynować pracę ręki, co przydaje mu się w późniejszej nauce pisania;
 • koordynacja ręka - oko - wszystkie czynności towarzyszące kolorowaniu: wypełnianie konturów, trzymanie kredki i temperowanie jej, ćwiczą koordynację ręka - oko, która jest niezbędna do wykonywania właściwie wszystkich niezbędnych czynności codziennych;
 • nauka kolorów - dzięki kolorowankom maluch poznaje kolory i ich odcienie;
 • nauka o świecie - zapełniając rysunki przyrody, motoryzacji itd. pociecha uczy się otaczającej go rzeczywistości oraz kształtów;
 • rozwijanie kreatywności - malowanie to rewelacyjne ćwiczenie dla kreatywności i wyobraźni;
 • sposób na wyciszenie emocji, stres - dziecko uczy się bawić samodzielnie, a dodatkowo kolorowanie działa odprężająco, pomaga poradzić sobie z trudnymi emocjami;
 • sposób na nudę - w czasie dłuższego oczekiwania np. u lekarza warto podsunąć dziecku kolorowankę; dzięki temu upływający czas nie będzie mu się dłużył;
 • wzrost pewności siebie - dokończenie zadania, a w tym przypadku ukończenie kolorowania pokazuje dziecku, że ma moc sprawczą i że potrafi coś samodzielnie zrobić; podnosi to jego wiarę we własne możliwości.
Kolorowanki do druku - świat bajek, zwierzaki, owoce, państwa świata, jesień, święta
Kolorowanki do druku - świat bajek, zwierzaki, owoce, państwa świata, jesień, święta

Każdy maluch lubi się bawić, dzięki czemu może rozwijać swoją wyobraźnię i poznawać świat. Sposobów

przeczytaj artykuł

3. Co zrobić, gdy dziecko nie chce kolorować?

Niektóre dzieci mimo wszystkich korzyści wynikających z kolorowania, nie lubią tego robić. Jak postąpić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim warto przeanalizować, z czego wynika ta niechęć. Być może problemem są kiepskie kredki, które często się łamią i wciąż trzeba je temperować?

Innym powodem braku chęci do kolorowania może być źle dobrana kolorowanka. Być może zamiast autka, chłopiec wolałby pokolorować kwiatki lub misia, a dziewczynka zamiast lalki, wóz strażacki.

Warto otwarcie zapytać dziecka, dlaczego nie lubi wykonywać tej czynności. Dobrze jest motywować je pochwałami za każdy ukończony obrazek. Można też stworzyć galerię prac naszej pociechy i wywiesić ją w dobrze widocznym miejscu.

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych
Kolorowanki antystresowe dla dorosłych

Kolorowanki antystresowe to doskonały, choć w Polsce mało jeszcze znany sposób na relaks. Mimo iż malowanki

przeczytaj artykuł

4. Zalety kolorowanek dla dorosłych

Kolorowanki dla dorosłych zaczęły być popularne kilka lat temu. W 2012 roku brytyjskie wydawnictwo Michael O’Mara Books wydało pierwszą kolorowankę dla dorosłych. Fala popularności przeszła przez całą Europę, w reklamach zachęcano do kolorowania, mówiąc o tej czynności w samych superlatywach, przez co kolorowanki dla dorosłych zyskały swoich fanów w różnych krajach Starego Kontynentu.

Jakie są zalety kolorowanek dla dorosłych?

 • pomagają się zrelaksować, pozbyć napięcia;
 • przywodzą na myśl miłe chwile z dzieciństwa;
 • aktywują obydwie półkule mózgowe;
 • rozwijają kreatywność;
 • wprowadzają w stan podobny do medytacji;
 • zmniejszają lęk i niepokój;
 • podnoszą samoocenę;
 • ubarwiają codzienną monotonię;
 • poprawiają pamięć (polecane są również seniorom).

Kolorowanki to doskonała, rozwijająca rozrywka dla każdego. Warto choćby od czasu do czasu usiąść z dzieckiem, wziąć do ręki kredki i odprężyć się, zamalowując kolejne pola. Oprócz wszystkich wymienionych wyżej korzyści zyskamy coś jeszcze cenniejszego - mile spędzony czas z dzieckiem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze