Kolejne szczegóły odnośnie nowego przedmiotu. Zastąpi wiedzę o rodzinie
1 września 2025 r. do szkół ma wejść nowy przedmiot, edukacja zdrowotna, który zastąpi dotychczasową wiedzę o rodzinie. W jego ramach uczniowie będą zdobywać szeroką wiedzę z zakresów związanych z medycyną, zdrowym życiem, społeczeństwem czy naukami przyrodniczymi. Jego ważnym elementem ma być zdrowe psychiczne.
1. Dla kogo edukacja zdrowotna?
Podstawy programowe nowego przedmiotu, edukacji zdrowotnej, zawarto w projektach nowelizacji dwóch rozporządzeń, które w czwartek 31 października opublikował resort edukacji.
W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że będzie realizowany obowiązkowo od roku szkolnego 2025/2026 w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz klasach I-III branżowej szkoły I stopnia, a także w klasach I-III liceum ogólnokształcącego i klasach I-III technikum.
2. Co znajdzie się w podstawie programowej nowego przedmiotu?
W ramach edukacji zdrowotnej młodzież będzie uczyć się m.in. o metodach antykoncepcji, ruchach antyszczepionkowych, podstawach zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy kwestiach związanych z internetem i profilaktyką uzależnień. Podejmowane tematy mają być dostosowane do wieku uczniów.
Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej podczas debaty zorganizowanej przez Forum Ochrony Zdrowia w Centrum Prasowym PAP, podkreśliła, że w ramach nowego przedmiotu pojawi się też ważny blok dotyczący zdrowia psychicznego.
Ekspertka zaznaczyła także, że na ukończeniu jest reforma związana z wytycznymi zasad wykonywania zawodu psychologa, w szkołach stworzono 2 tys. etatów dla psychologów, a dodatkowo trwają prace nad wprowadzeniem do szkół tzw. standardów suicydalnych.
Uczestnicy debaty podnieśli, że konieczne jest powołanie koordynatora ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
- Powinien zostać powołany pełnomocnik, polityczka lub polityk z silną pozycją. Lider, który sprawnie poprowadzi zmiany legislacyjne - mówił poseł Grzegorz Napieralski.
- Mam wątpliwości, czy potrzebny jest pełnomocnik, natomiast konieczne jest opracowanie narodowej strategii dotyczącej zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, łączącej możliwości wielu resortów - zaznaczył prof. Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl