Trwa ładowanie...

Kolejne szczegóły odnośnie nowego przedmiotu. Zastąpi wiedzę o rodzinie

 Marta Słupska
06.11.2024 16:21
Ważny blok w nowym przedmiocie szkolnym. Ma wejść w życie w 2025 roku
Ważny blok w nowym przedmiocie szkolnym. Ma wejść w życie w 2025 roku (East News)

1 września 2025 r. do szkół ma wejść nowy przedmiot, edukacja zdrowotna, który zastąpi dotychczasową wiedzę o rodzinie. W jego ramach uczniowie będą zdobywać szeroką wiedzę z zakresów związanych z medycyną, zdrowym życiem, społeczeństwem czy naukami przyrodniczymi. Jego ważnym elementem ma być zdrowe psychiczne.

spis treści

1. Dla kogo edukacja zdrowotna?

Podstawy programowe nowego przedmiotu, edukacji zdrowotnej, zawarto w projektach nowelizacji dwóch rozporządzeń, które w czwartek 31 października opublikował resort edukacji.

W Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że będzie realizowany obowiązkowo od roku szkolnego 2025/2026 w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz klasach I-III branżowej szkoły I stopnia, a także w klasach I-III liceum ogólnokształcącego i klasach I-III technikum.

2. Co znajdzie się w podstawie programowej nowego przedmiotu?

W ramach edukacji zdrowotnej młodzież będzie uczyć się m.in. o metodach antykoncepcji, ruchach antyszczepionkowych, podstawach zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy kwestiach związanych z internetem i profilaktyką uzależnień. Podejmowane tematy mają być dostosowane do wieku uczniów.

Zobacz film: "Rodzice oburzeni postawą nauczycielki. Zobaczyli, co dzieje się w szkole."

Paulina Piechna-Więckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej podczas debaty zorganizowanej przez Forum Ochrony Zdrowia w Centrum Prasowym PAP, podkreśliła, że w ramach nowego przedmiotu pojawi się też ważny blok dotyczący zdrowia psychicznego.

Ekspertka zaznaczyła także, że na ukończeniu jest reforma związana z wytycznymi zasad wykonywania zawodu psychologa, w szkołach stworzono 2 tys. etatów dla psychologów, a dodatkowo trwają prace nad wprowadzeniem do szkół tzw. standardów suicydalnych.

Rozmowa z dzieckiem o samobójstwie przynosi mu ulgę. "Zdarza się, że dzieci wiedzą, kiedy i jak to zrobią"
Rozmowa z dzieckiem o samobójstwie przynosi mu ulgę. "Zdarza się, że dzieci wiedzą, kiedy i jak to zrobią"

Przez 15 lat działalności z telefonu zaufania skorzystało już 1,5 mln dzieci. Dzwonią w różnych sprawach

przeczytaj artykuł

Uczestnicy debaty podnieśli, że konieczne jest powołanie koordynatora ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

- Powinien zostać powołany pełnomocnik, polityczka lub polityk z silną pozycją. Lider, który sprawnie poprowadzi zmiany legislacyjne - mówił poseł Grzegorz Napieralski.

- Mam wątpliwości, czy potrzebny jest pełnomocnik, natomiast konieczne jest opracowanie narodowej strategii dotyczącej zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, łączącej możliwości wielu resortów - zaznaczył prof. Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze