Trwa ładowanie...

Kołdra obciążeniowa – zadba o dobry sen oraz zdrowie dorosłych i dzieci

Avatar placeholder
22.11.2021 10:09
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Trudno byłoby znaleźć dorosłego człowieka, który chociaż raz w życiu nie zetknął się sam z problemami utrudniającymi zasypianie albo nie zmagał się z nimi u swojego dziecka. Bez odpowiedniej dawki snu nie jesteśmy w stanie prawidłowo wypocząć, zregenerować się i przygotować do wyzwań nowego dnia. Ciągłe niewysypianie się podwyższa także ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób, nasilając jednocześnie objawy już istniejących. Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym powstrzymać ten proces jest kołdra obciążeniowa, dająca poczucie komfortu i bezpieczeństwa, delikatnie naciskająca na ciało ciężarem niewielkich szklanych kulek.

Kołdra obciążeniowa – kto ją wymyślił

Bardzo często kładąc się spać, przykrywamy się nie tylko kołdrą, ale i dodatkowym kocem, jednym lub dwoma, nieświadomie zwiększając obciążenie ciała. Na podobnej zasadzie, którą przedstawimy szerzej poniżej, działa kołdra obciążeniowa SleepChanger, nazywana także kołdrą sensoryczną, a historia tego typu kołder rozpoczęła się w ubiegłym stuleciu.

Właśnie wtedy swoje badania prowadziła dr Temple Grandin, analizując teorię integracji sensorycznej wysuniętą przez dr A. Jean Ayres, mówiącą, że z pomocą odpowiednio dobranego nacisku można zredukować niektóre objawy autyzmu. Dr Grandin, sama będąc osobą autystyczną, uzyskała satysfakcjonujące rezultaty, zmniejszając u chorych uczucie zagubienia, niepokoju, uspokajając ich i poprawiając jakość wypoczynku.

Kołdra sensoryczna, w postaci, jaką znamy obecnie, powstała w latach 90 dwudziestego wieku, a stworzyła ją amerykańska terapeutka integracji sensorycznej Tina Champagne. Wszyła obciążenie do używanej przez siebie, dokładnie opisując jej działanie na różne dolegliwości, w tym i kłopoty z zasypianiem.

Kołdra obciążeniowa – czym jest wypełniona i na jakiej zasadzie działa

Wrócimy teraz do zasady działania kołdry obciążeniowej, z zewnątrz nieróżniącej się prawie niczym od swoich tradycyjnych odpowiedników. Podobnie, jak one ma poszewkę z wysokiej jakości materiałów zapewniających wieloletnie użytkowanie, a najistotniejsza różnica tkwi w jej wypełnieniu.

Typowa kołdra, jaką możemy kupić w sklepie, jest wypełniona włóknami syntetycznymi albo, lecz o wiele rzadziej, naturalnym puchem. Wypełnieniem wszystkich modeli obciążeniowych są najczęściej drobne szklane kulki o masie dokładnie dopasowanej do wagi przyszłego użytkownika. Mogą to również być drobne kamyczki, lecz kulki lepiej sprawdzają się w codziennej eksploatacji, taką kołdrę można też łatwiej utrzymać w czystości.

To wypełnienie, w postaci kilku lub więcej kilogramów szklanych kulek, stanowi podstawę działania kołdry obciążeniowej. Kulki, naciskając równomiernie na nasze ciało, stymulują układ odpowiedzialny za tzw. czucie głębokie, zbudowany z dużej liczby receptorów rozmieszczonych między innymi w stawach, kościach, układzie mięśniowym, uszach i oczach.

Zadaniem tego układu, fachowo nazywanego proprioceptywnym, jest:

  • aktywacja przywspółczulnego układu nerwowego, bez którego nie będziemy w stanie w pełni się zrelaksować;

  • zachowanie świadomości położenia ciała, pozycji, w jakiej aktualnie się znajduje;ciągła kontrola pozwalająca zapanować nad ruchami ciała, także w czasie snu;

  • stabilizacja ciała;

  • utrzymanie właściwego poziomu napięcia mięśniowego, we współpracy z układem przedsionkowym;

  • regulacja ilości wydzielanych hormonów, serotoniny, „hormonu szczęścia”, redukującego negatywne skutki stresu poprzez obniżenie poziomu kortyzolu, czyli „hormonu stresu” oraz podwyższenie melatoniny, gwarantującej wysokiej jakości sen, powszechnie używanej w walce z bezsennością, zapobiegającej rozregulowaniu wewnętrznego zegara biologicznego.

Kołdra obciążeniowa – zastosowanie

(Materiał Partnera)

Dzięki oddziaływaniu bezpośrednio na układ proprioceptywny kołdra obciążeniowa znajduje coraz szersze zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń, a jej wysoką skuteczność potwierdzają przeprowadzane badania. Polecana jest nie tylko dorosłym, warto rozważyć użycie także w przypadku dzieci, dla których można zakupić kołderkę obciążeniowa dobraną do ich wagi i wzrostu. Z jej licznych, trudnych do podważenia zalet powinny skorzystać zwłaszcza osoby cierpiące na:

Bezsenność i inne zaburzenia snu

Nie bez powodu wymieniamy je jako pierwsze, bo to właśnie dla tych dwóch przypadłości najczęściej decydujemy się kupić kołdrę obciążeniową. Zaburzenia snu, bardzo często kończące się chroniczną bezsennością, mogą, przy niepodjęciu leczenia, całkowicie zdestabilizować stan zdrowia i są przeważnie powodowane przez:

  • problemy natury psychicznej, głównie stres, napady lękowe, schizofrenię, depresję, zespół stresu pourazowego;

  • nadwagę i otyłość, dwa schorzenia rozregulowujące gospodarkę hormonalną organizmu, prowadzące także do cukrzycy typu 1 i 2;

  • RLS, czyli zespół niespokojnych nóg;

  • dietę, która jeśli jest zbyt tłusta i ciężkostrawna, staje się przyczyną chorób układu pokarmowego, a ich objawy nie pozwalają zasnąć i budzą kilkukrotnie w ciągu nocy;

  • bezdech senny, jego najbardziej charakterystyczny objawy to: chrapanie, częste wybudzanie się ze snu, trudności z zaśnięciem i niespokojny, płytki sen niedający wypoczynku;

  • niewłaściwie dobrany materac, za twardy albo za miękki;

  • korzystanie przed snem z tabletu, komputera lub smartfona, których ekrany emitują szkodliwe niebieskie światło;

  • lekceważenie zalecanych przez specjalistów zasad higieny snu.

Zaburzeń snu prowadzących do bezsenności nie wolno zbagatelizować, a badanie z 2020 roku, jakie przeprowadził zespół trzech naukowców: Ackerley, Badre i Olausson, potwierdziło zasadność użycia kołdry obciążeniowej. Wykazało, że pozwala ona pozbyć się większości problemów, zwłaszcza tych, mających podłoże w depresji, stanach lękowych i chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Choroba Alzheimera

Jedna z najgroźniejszych chorób neurodegeneracyjnych, dotycząca głównie osób starszych, powyżej 60 roku życia. Spora grupa pacjentów, szacunkowo nawet 25 – 35%, narzeka w jej przebiegu na problemy ze snem powodowane przez nadmierne pobudzenie i skutkujące budzeniem się w nocy. Stają się one przyczyną ciągłej senności, rozdrażnienia, jeszcze większego spadku koncentracji i funkcji poznawczych.

Jedną z metod powstrzymania nasilenia takich symptomów jest nakrywanie chorego kołdrą sensoryczną, otulającą go dokładnie, obniżającą odczuwanie negatywnych bodźców i wyciszającą, dzięki której wreszcie powinien zasnąć i przespać całą noc.

ADHD

Nadpobudliwość ruchowa z deficytem uwagi, choroba kłopotliwa zarówno dla chorujących na nią dzieci, jak i ich rodziców albo opiekunów. Powodują to wyjątkowo uciążliwe objawy, do których zalicza się zaburzenia snu i trudności z zaśnięciem, występujące u blisko 50% chorych, a ich przyczyną są między innymi:

  • problemy z oddychaniem, w tym i bezdech senny;

  • zespół niespokojnych nóg;

  • nadwrażliwość na światło;

  • ciągłe budzenie się w nocy.

Kołderka obciążeniowa, precyzyjnie dobrana do wagi malucha, stosowana zgodnie z zaleceniami i pod kontrolą rodziców, wydatnie zredukuje te objawy, a dziecko zaśnie spokojniejsze. Zmieni się także jego zachowanie w dzień i z pewnością zauważymy, że podwyższył się poziom skupienia.

Autyzm

Całościowy zespół zaburzeń rozwojowych objawiający się przede wszystkim poważnym upośledzeniem relacji społecznych, tzw. wycofaniem utrudniającym nawiązanie kontaktu z chorym i przez niego samego z otoczeniem. Charakterystyczne symptomy autyzmu obejmują również:

  • brak kontaktu wzrokowego z innymi ludźmi;

  • deficyty rozwoju mowy powodujące zaburzenia komunikacji;

  • wielokrotne powtarzanie pewnych ruchów np. kołysanie się;

  • ciągły stan podenerwowania i zaniepokojenia;

  • problemy z zaśnięciem.

Wielu specjalistów, jako ważny element kuracji, poleca właśnie kołdrę obciążeniową, sprawdzającą się w każdym stadium autyzmu, w tym i u chorych z zespołem Aspergera. Zapewnia im tak potrzebne uspokojenie, uczucie komfortu, relaksu i wyciszenia, podnosząc jednocześnie jakość snu. Zalety spania pod obciążeniem zauważymy także w ciągu dnia, poprawie ulegną bowiem zdolności komunikacyjne chorego.

Stres

Często towarzyszący nam przez cały czas, wyjątkowo niekorzystnie oddziałujący na ogólny stan zdrowia, także zaliczany do chorób cywilizacyjnych. Jednym z jego objawów jest zakłócenie naszego wewnętrznego zegara biologicznego oraz stany lękowe powodujące ciągłe uczucie napięcia. Może to skończyć się co najmniej silną nerwicą, a w skrajnych przypadkach nawet depresją wymagającą leczenia klinicznego.

W sukurs ponownie przychodzi kołdra sensoryczna, redukująca niepokojące symptomy, dająca upragniony relaks i wypoczynek, a takie działanie wykazały badania przeprowadzone w 2013 roku na reprezentatywnej grupie kobiet z nasilonymi objawami stresu.

Kołdra obciążeniowa – dobór wagi, rozmiaru i zalecany sposób użytkowania

(Materiał Partnera)

Jeśli kołdra obciążeniowa ma spełnić swoje lecznicze zadanie, należy ją przed zakupem dopasować do potrzeb przyszłego użytkownika. Podstawą jest dobranie jej wagi do masy ciała, a ciężar nie może przekraczać 10% ciężaru osoby, która będzie pod nią spała np. jeśli ważymy 70 kg, to kołdra powinna ważyć 7 kg. Jeśli chodzi o długość, to przykrycie dobieramy do rozmiaru łóżka oraz wzrostu i musi być 20 cm od niego dłuższe.

Do spania pod zwiększonym ciężarem należy się również przyzwyczaić, co u osób dorosłych odbywa się w czterech etapach:

  • etap 1, 10 – 15 minut dziennie od 1 do 3 dnia;

  • etap 2, 30 – 60 minut dziennie, od 2 do 7 dnia;

  • etap 3, 120 minut dziennie, od 11 do 21 dnia;

  • etap 4, cała noc, od 21 dnia.

U dzieci są to z kolei tylko dwa etapy:

  • etap 1, 10 -15 minut dziennie, od 1 do 7 dnia;

  • etap 2, 20 – 30 minut dziennie, od 7 dnia.

Spanie dziecka pod kołderką obciążeniową może się odbywać tylko w obecności osoby dorosłej i jest dozwolone dla dzieci ważących więcej niż 22 kg, które ukończyły 3 rok życia. Kołdra nie jest każe wskazana dla kobiet w ciąży, a pozostałe przeciwwskazania do jej użycia to:

  • choroby układu oddechowego np. astma;

  • niskie napięcie nerwowe;choroby utrudniające własnoręczne zsunięcie z siebie kołdry;

  • klaustrofobia;

  • epilepsja;

  • podwyższona łamliwość kości i osteoporoza;

  • otarcia, rany i owrzodzenia skóry.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze