Trwa ładowanie...

Kolczyki dla dzieci – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

 Agnieszka Gotówka
18.03.2024 08:59
Kolczyki dla dzieci – jakie kolczyki wybrać, możliwe komplikacje
Kolczyki dla dzieci – jakie kolczyki wybrać, możliwe komplikacje (https://stock.adobe.com/)

Kolczyki dla dzieci to temat, który wzbudza kontrowersje. Jedni nie widzą niczego złego w przekłuwaniu uszu najmłodszym, inni przekonują, że nigdy nie zdecydowaliby się na taki krok. Nie nam rozstrzygać, kto ma rację. Warto jednak nieco dowiedzieć się na ten temat i podjąć świadomą decyzję. Sprawdźmy zatem, kiedy najlepiej przekłuwać uszy dziecku i jakie pierwsze kolczyki dla dziecka wybrać.

spis treści

1. Kolczyki dla dzieci. Jakie są możliwe komplikacje?

W Polsce nie ustanowiono prawnie minimalnego wieku do przekłuwania uszu u dzieci. Decyzję, kiedy to nastąpi, podejmują rodzice lub prawni opiekunowie dziecka (wymagane jest podpisanie zgody na zabieg).

Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca jednak, by z decyzją wstrzymać się do czasu, aż dziecko będzie wystarczająco duże, by samodzielnie zadbać o przekłute uszy i wsadzone do nich kolczyki. Nie powiedziano tego wprost, ale można się domyślić, że decyzję powinno podjąć dziecko, a nie rodzic. To ono – po rozważeniu plusów i minusów.– powinno się określić, czy rzeczywiście chce mieć przekłute uszy.

1.1. Czy istnieją jakieś ryzyka związane z przekłuciem uszu dziecku w młodym wieku?

Niestety, tak, i warto mieć tego świadomość. Przekłucie uszu to zabieg kosmetyczny, który nie wiąże się tylko z jednorazowym bólem. To również ryzyko komplikacji, które mogą się się pojawić, a tych jest niemało. Najczęściej zdarzają się:

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"
  • reakcje alergiczne
  • migracje kolczyka
  • infekcja
  • ropień
  • zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej
  • bliznowiec (keloid)
  • przedłużające się krwawienie

Trzeba też mieć na uwadze, że wiele żłobków i przedszkoli nakazuje zdejmowanie kolczyków u dziecka przed wejściem do sali. To zrozumiałe: najmłodszym wpadają do głowy różne pomysły, zabawa bywa też dynamiczna, a wtedy o pociągnięcie, wyrwanie, a w najlepszym razie zgubienie kolczyka nietrudno.

2. Pierwsze kolczyki dla dziecka. Jak wybrać?

Uznajmy jednak, że podjęliście świadomą decyzję przy udziale dziecka. Zostaje zatem wybrać pierwsze kolczyki dla dziecka. Złote wydają się być najlepsze, bo wykonane są z materiału szlachetnego i jego właściwości pozwalają na szybsze zagojenie ucha

Pierwsze złote kolczyki dla dziecka powinny też być jak najmniejsze i lekkie. Odpadają kolczyki wiszące, bo łatwo o ich zahaczenie.

W zakładach kosmetycznych oferujących przekłuwanie uszu są też zabiegi, w cenie których wliczone są kolczyki lecznicze. Wykonane są ze stali chirurgicznej. W ich składzie jest jednak nikiel, który dość często uczula.

Wybierając pierwsze kolczyki dla dziecka, należy kierować się przede wszystkim bepieczeństwem. Na wybór finezyjnej biżuterii przyjdzie czas później.

2.1. Jak wybrać odpowiednie miejsce do przekłucia uszu dziecku?

Tu warto poświęcić chwilę na wybór odpowiedniego miejsca. Może to być salon kosmetyczny, gdzie uszy przekuwa się za pomocą specjalnego pistoletu (najlepiej umożliwiającego bezpieczne przekłucie obu uszu jednocześnie). Wielu rodziców poleca też wizytę u piercera, który do pracy używa jednorazowe narzędzia.

3. Jakie są zalecenia dotyczące higieny i opieki nad przekłutymi uszami dziecka?

Trzeba pamiętać, że pomimo zachowania najwyższej ostrożności przez specjalistę, przekłucie ucha to zabieg pozostawiający po sobie otwartą ranę. Skóra wewnątrz dziurek jest cienka i delikatna. Trzeba więc o nią dbać, by nie doszło do zakażenia.

  • Nie wolno dotykać uszu brudnymi rękoma.
  • Należy dokładnie przemywać uszy w miejscu przekłucia (z obu stron) dwa razy dziennie (bez wyjmowania kolczyków).
  • Po kąpieli miejsce przekłucia uszu należy delikatnie oczyścić jednorazowymi ręcznikami.
  • Do czasu całkowitego zagojenia się rany, unikać należy kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze.

Trzeba też pamiętać, by dziecko zachowało ostrożność podczas zakładania/zdejmowania ubrań przez głowę, by nie zahaczyć tkaniną o kolczyk.

Na szczęście komplikacje po przekłuciu uszu zdarzają się rzadko. Jeśli jednak pojawi się zaczerwienie, obrzęk lub z rany zacznie wyciekać ropa, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze