Trwa ładowanie...

Koktajl położnych. Kontrowersyjna mikstura, o której krążą legendy

 Karolina Rozmus
05.07.2021 18:13
Koktajl położnych. Kontrowersyjna mikstura, o której krążą legendy
Koktajl położnych. Kontrowersyjna mikstura, o której krążą legendy (123RF)

Koktajl położnych to mikstura, którą jakoby mają zalecać ciężarnym położne w określonej sytuacji. Czym jest, co zawiera i kiedy położne sugerują ciężarnej, by spożyła ten nietypowy napój?

spis treści

1. Gdy przychodzi czas – co robić, gdy mija termin porodu?

Zgodnie ze statystyką poród w terminie wyznaczonym przez ginekologa na podstawie ostatniej miesiączki czy USG dotyczy zaledwie 5 procent kobiet. To niewielki odsetek, który potwierdza regułę, że poród może nastąpić między 38. a 42 tygodniem ciąży.

Większość kobiet jednak wraz z upływem 40. tygodnia czuje narastający niepokój i obawę, że ich ciąża będzie przenoszona. Dlatego, nierzadko na własną rękę, decydują się na podjęcie prób przyspieszenia porodu.

Zobacz film: "Poród w domu czy w szpitalu?"

Wśród najbardziej popularnych metod jest chodzenie po schodach czy seks, jako że zarówno orgazm, jak i nasienie oraz stymulacja brodawek sutkowych mogą spowodować wystąpienie skurczów macicy i skracanie jej szyjki.

Poza tymi metodami są również bardziej kontrowersyjne – takie jak zalecany przez niektóre położne koktajl. Co zawiera i w jaki sposób działa?

2. Koktajl położnych – co zawiera?

Skurcze macicy może wywołać nasilenie pracy jelit – to dlatego przed porodem jelita kobiety w ciąży samoistnie się oczyszczają lub też – już w szpitalu – wykonywana jest przez personel medyczny lewatywa. Podobne działanie ma mieć tzw. koktajl położnych.

W jego składzie znajduje się przede wszystkim olej rycynowy, którego silnie przeczyszczające działanie jest znane nie tylko ciężarnym. Poza tym w miksturze może być masło orzechowe oraz sok morelowy czy napar z liści malin albo wyłącznie sok pomarańczowy wymieszany z olejkiem. W sieci można także natrafić na przepisy zawierające… prosecco, ale w tej wersji koktajl położnych jest kategorycznie zabroniony ciężarnym.

3. Jak działa koktajl położnych?

Olej rycynowy, znany szerzej ze swoich właściwości wzmacniających włosy i stymulujących ich porost, ma działanie przeczyszczające. Silne skurcze jelit mają spowodować obkurczanie się macicy i przyspieszyć poród.

Oczyszczaniu przewodu pokarmowego ma służyć także masło orzechowe, które nie tylko zabija intensywny smak oleju rycynowego, ale też ułatwia wypróżnienie, podobnie jak sok morelowy. Suszone morele, tak samo, jak śliwki, mają działanie przeczyszczające, więc potęgują działanie mikstury.

Napar z liści malin jest z kolei znanym naturalnym sposobem na wywołanie skurczów macicy – dotychczas był surowo zakazany ciężarnym z uwagi na ryzyko przedwczesnego porodu czy krwotoku. Obecny stan wiedzy medycznej neguje jednak takie właściwości naparu z liści czy owoców maliny.

4. Koktajl położny może być niebezpieczny

Lekarze i położne zalecają ostrożność, akcentując, że miksturę można pić wyłącznie po skonsultowaniu się ze specjalistą. Gwałtowna reakcja organizmu na koktajl położnych może nie tylko spowodować silne dolegliwości jelitowe u ciężarnej, ale wskutek tego zablokować wydzielanie oksytocyny, a nawet zestresować nienarodzone dziecko, prowadząc do niedotlenienia.

Długotrwałe wymioty czy biegunka mogą powodować również odwodnienie, a przede wszystkim – osłabienie, co w konsekwencji będzie oznaczało dla ciężarnej jeszcze trudniejszy i bardziej wyczerpujący poród.

Jaka jest rada położnych? Postawić na doświadczenie lekarza prowadzącego oraz na bezpieczne metody przyspieszenia porodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze