Trwa ładowanie...

Kobiety stracą na zmianach w ustawie o pracy tymczasowej dla kobiet w ciąży

 Monika Matuszko
24.01.2017 15:29
Zmiany dla ciężarnych
Zmiany dla ciężarnych (123rf)

Wszystkie umowy o pracę zawarte z kobietami w ciąży, które miałyby ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, przedłużą się dnia porodu. Dotyczy to także umów bardzo krótkich - kilkudniowych, nawet kilkugodzinnych. Wynika to z projektu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, którym we wtorek zajmie się rząd.

Konfederacja Lewiatan oraz inne organizacje z Rady Dialogu Społecznego uważają, że to rozwiązanie nie jest dobre i proponują jego zmianę.

Według pracodawców projekt nie uwzględnia specyfiki pracy tymczasowej. Agencje zatrudniają pracowników jedynie w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania pracodawcy, które jest tymczasowe.

W przypadku przedłużenia trwania umowy o pracę tymczasową do dnia porodu, agencje zatrudnienia będą musiały poszukiwać nowego pracodawcy użytkownika. Nawet w przypadku znalezienia pracy, agencje nie mogą jednak bez zgody pracownicy, skierować ją do innego rodzaju pracy lub pracy tożsamej u innego pracodawcy.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
Prawa i przywileje świeżo upieczonej mamy
Prawa i przywileje świeżo upieczonej mamy [6 zdjęć]

Bezpłatna opieka zdrowotna, urlop macierzyński, wizyty położnej w domu, przerwy w pracy na karmienie.

zobacz galerię

"Tak znacząca ingerencja ustawodawcy w prawny charakter pracy tymczasowej może spowodować w praktyce daleko idące zmniejszenie zainteresowania taką formułą zatrudnienia oraz zwiększenie zainteresowania innymi formami współpracy, co bezwzględnie wpłynie na zubożenie rynku pracy, a w konsekwencji na zmniejszenie popytu na pracę kobiet i ograniczenie ich możliwości aktywnego uczestniczenia w rynku pracy" - mówi Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Kobiety stanowią 47 proc. wszystkich pracowników tymczasowych (odsetek ten przy umowach kodeksowych jest o dwa punkty procentowe niższy). 41 proc. z nich to osoby poniżej 26 roku życia.

W praktyce okazać się więc może, że zwiększenie ryzyka związanego z zatrudnieniem tej grupy kobiet, pozbawi je przyjaznego narzędzia, które do tej pory skutecznie pozwalało na wejście lub powrót na rynek pracy.

Jak powiedział Robert Lisicki: "Pracodawcy uznają konieczność zabezpieczenia interesów kobiet w ciąży. Należy jednak poszukiwać rozwiązań, które zabezpieczą interesy kobiet a jednocześnie uwzględnią charakter pracy tymczasowej". Z tego powodu proponowane są trzy alternatywne rozwiązania.

1. Proponowane alternatywne rozwiązania

Po pierwsze: zmiana przepisów ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w stosunku do pracowników tymczasowych i odstąpienie od zasady, że pracownica tymczasowa, aby nabyć prawo do świadczeń należnych z tytułu macierzyństwa musi posiadać tytuł ubezpieczenia w momencie porodu.

Wskazane byłoby zatem dokonanie zmiany art. 30 powyższej ustawy poprzez ustalenie warunków, na jakich pracownica tymczasowa może nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego również w przypadku ustania ubezpieczenia w okresie ciąży (np. posiadanie 3 miesięcznego okresu ubezpieczenia).

Zmiany w ustawie o pracy tymczasowej
Zmiany w ustawie o pracy tymczasowej

Po drugie: (również przy założeniu, że art. 13 ust. 3 ustawy nie ulega zmianie): zmiana przepisów z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w stosunku do pracownic tymczasowych uwzględniająca przypadek rozwiązania umów o pracę po upływie 5 miesiąca ciąży.

Pracownica, której stosunek pracy został rozwiązany po upływie 5 miesiąca ciąży i której nieprzerwany okres zatrudnienia (i tym samym ubezpieczenia chorobowego) przed dniem rozwiązania umowy o pracę wynosił co najmniej 3 miesiące mogłaby skorzystać z prawa do zasiłku macierzyńskiego od dnia następującego po dniu rozwiązania umowy o pracę.

Po porodzie pracownicy przysługiwałby zasiłek macierzyński niewykorzystany przed porodem aż do wyczerpania łącznego okresu równego okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, w każdym przypadku nie krócej niż 16 tygodni.

Po trzecie: wprowadzenie w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych zasady przedłużenia umowy o pracę do dnia porodu, ale w przypadku umów, które uległyby rozwiązaniu po upływie piątego miesiąca ciąży. Takie rozwiązanie dawałoby ochronę kobietom w ciąży, które nie znajdą już nowej pracy, nawet tymczasowej, ze względu na stan ciąży, a jednocześnie sprzyjałoby eliminacji przypadków nadużyć.

Źródło: konfederacjalewiatan.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze