Trwa ładowanie...

Ciężarne dostaną się do specjalisty bez kolejki

 Ewa Rycerz
23.01.2017 15:05
Od 1 stycznia 2017 roku kobiety ciężarne nie muszą czekać w kolejce do specjalisty.
Od 1 stycznia 2017 roku kobiety ciężarne nie muszą czekać w kolejce do specjalisty. (123RF)

Kobiety w ciąży dostaną się do lekarza specjalisty bez kolejki. To dzięki ustawie "Za życiem", która weszła w życie 1 stycznia 2017 roku.

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, od nowego roku wszystkie kobiety ciężarne, które będą potrzebować konsultacji specjalistycznej, dostaną się do lekarza bez kolejki. Zgodnie z ustawą należą bowiem do grupy osób uprzywilejowanych. Oznacza to, że tak jak dzieci z upośledzeniem ciężkim, dawcy organów, inwalidzi wojskowi wojenni, nie muszą być wpisywane na kolejkę oczekujących do specjalisty.

Joanna Mierzwińska, rzecznika dolnośląskiego oddziału NFZ, wyjaśniła w dzienniku "Polska The Times", że świadczenia szpitalne oraz ambulatoryjne powinny być im udzielane w dniu zgłoszenia do placówki.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Jak kąpać niemowlę w wiaderku?"

Co jeśli w danym dniu lekarz nie będzie miał już możliwości przyjęcia ciężarnej pacjentki? W takim przypadku wizyta powinna odbyć się w najszybszym możliwym terminie, również poza kolejnością wynikającą z listy osób już zarejestrowanych. Zgodnie z ustawą, lekarz ma na przyjęcie ciężarnej nie więcej niż 7 dni roboczych od zgłoszenia.

Aby jednak taka wizyta doszła do skutku, kobieta w ciaży musi wylegitymizować się w rejestracji odpowiednim zaświadczeniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Możliwe jest też okazanie zaświadczenia od specjalisty ginekologa lub perinatologa.

Od 1 stycznia bez kolejki do specjalistów mogą dostać się także dzieci z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną i zagrażającą życiu chorobą, która powstała jeszcze w czasie ciąży lub podczas porodu. Tutaj warunkiem jest okazanie zaświadczenia od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, specjalisty neonatologa lub pediatry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze