Trwa ładowanie...

Ciężarne dostaną się do specjalisty bez kolejki

Kobiety w ciąży dostaną się do lekarza specjalisty bez kolejki. To dzięki ustawie "Za życiem", która weszła w życie 1 stycznia 2017 roku.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, od nowego roku wszystkie kobiety ciężarne, które będą potrzebować konsultacji specjalistycznej, dostaną się do lekarza bez kolejki. Zgodnie z ustawą należą bowiem do grupy osób uprzywilejowanych. Oznacza to, że tak jak dzieci z upośledzeniem ciężkim, dawcy organów, inwalidzi wojskowi wojenni, nie muszą być wpisywane na kolejkę oczekujących do specjalisty.

Joanna Mierzwińska, rzecznika dolnośląskiego oddziału NFZ, wyjaśniła w dzienniku "Polska The Times", że świadczenia szpitalne oraz ambulatoryjne powinny być im udzielane w dniu zgłoszenia do placówki.

Przeczytaj koniecznie

Co jeśli w danym dniu lekarz nie będzie miał już możliwości przyjęcia ciężarnej pacjentki? W takim przypadku wizyta powinna odbyć się w najszybszym możliwym terminie, również poza kolejnością wynikającą z listy osób już zarejestrowanych. Zgodnie z ustawą, lekarz ma na przyjęcie ciężarnej nie więcej niż 7 dni roboczych od zgłoszenia.

Kiedy jest najlepszy czas na wizytę u pediatry?
Kiedy jest najlepszy czas na wizytę u pediatry?

Pierwsza wizyta u pediatry jest bardzo ważna.

zobacz galerię

Aby jednak taka wizyta doszła do skutku, kobieta w ciaży musi wylegitymizować się w rejestracji odpowiednim zaświadczeniem od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Możliwe jest też okazanie zaświadczenia od specjalisty ginekologa lub perinatologa.

Od 1 stycznia bez kolejki do specjalistów mogą dostać się także dzieci z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub nieuleczalną i zagrażającą życiu chorobą, która powstała jeszcze w czasie ciąży lub podczas porodu. Tutaj warunkiem jest okazanie zaświadczenia od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, specjalisty neonatologa lub pediatry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.