Trwa ładowanie...

Kiedy dziecko nie dostanie rozgrzeszenia? "Zdarzają się takie sytuacje"

Avatar placeholder
29.03.2024 08:01
Kiedy dziecko nie dostanie rozgrzeszenia?
Kiedy dziecko nie dostanie rozgrzeszenia? (East News)

Zbliża się sezon komunii. Zanim dzieci z katolickich rodzin przystąpią do sekramentu, czeka ich pierwsza spowiedź. Czy może się zdarzyć, że ksiądz nie udzieli rozgrzeszenia? Okazuje się, że tak. Warto to wiedzieć już teraz, żeby później uniknąć rozczarowań.

spis treści

1. Pierwsza spowiedź

Pierwsza spowiedź to ważny i emocjonujący moment w życiu dziecka wychowywanego w wierze katolickiej. Przygotowania do pierwszej spowiedzi zwykle obejmują nie tylko naukę o pokucie, ale również refleksję nad własnymi uczynkami. Po wyznaniu grzechów dziecko zazwyczaj otrzymuje rozgrzeszenie, które jest kluczowe, by zostać dopuszczonym do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

Nie zawsze jest to jednak możliwe, a zasady te dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Istnieją bowiem sytuacje, w których, zgodnie z prawem kanonicznym, nie można dostać rozgrzeszenia.

- Żeby nie dostać rozgrzeszenia, trzeba się naprawdę postarać. Jednak czasami zdarzają się takie sytuacje. To są historie ludzi, którzy nie chcą porzucić grzechu - mówi o. Paweł Kowalski SJ w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną, którą można znaleźć na stronie gosc.pl.

2. Kiedy ksiądz nie może rozgrzeszyć?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Przypadki, w których dziecko nie otrzymuje rozgrzeszenia, są rzadkie, lecz zdarzają się. Nie można więc przesądzać, że jest to absolutnie niemożliwe. Jednym z warunków spowiedzi jest żal za grzechy oraz postanowienie poprawy. Jeśli więc dziecko nie będzie żałowało swoich uczynków i nie będzie zamierzało się poprawić, to spowiedź będzie nieważna, a duchowny może odmówić udzielenia mu rozgrzeszenia.

- Gdy penitent nie wyraża żalu za popełnione grzechy, gdy nie uznaje swojej winy, albo ją pomniejsza, gdy nie postanawia poprawy lub nie chce rzetelnie zadośćuczynić za wyrządzone zło, to spowiednik nie może udzielić mu rozgrzeszenia. Gdy penitent świadomie zataja grzech ciężki, to cała jego spowiedź staje się nieważna - informuje ks. Marek Dziewicki w wywiadzie opublikowanym na stronie liturgia.wiara.pl.

Kiedy jeszcze rozgrzeszenie przez księdza nie będzie możliwe? Niektóre przewinienia są na tyle ciężkie, że wymagają zaangażowania wyższego autorytetu w Kościele, na przykład specjalnie delegowanego duchownego, biskupa, a nawet papieża. "Zwyczajny" ksiądz może nie posiadać wówczas odpowiednich kompetencji do rozgrzeszania.

Poniżej wymieniamy przykładowe sytuacje:

  • należenie do stowarzyszeń, które walczą z Kościołem katolickim,
  • odejście od wiary katolickiej,
  • zabójstwo duchownego,
  • próba odprawienia mszy świętej, spowiadania bądź udzielenia rozgrzeszenia przez kogoś, kto nie jest do tego upoważniony.

Istnieją również grzechy, które może rozgrzeszyć sam papież. To m.in.: znieważenie Najświętszego Sakramentu, przyjęcie bądź udzielenie sakry biskupiej bez zgody Stolicy Apostolskiej, zabójstwo papieża lub stosowanie wobec niego przemocy, zdradzenie tajemnicy spowiedzi przez duchownego oraz usiłowanie udzielenia rozgrzeszenia wspólnikowi grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu. Te jednak dzieci raczej nie dotyczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze