Kąt ostry. Ile ma stopni?
Kąt ostry to kąt, którego miara jest mniejsza od 90°, ale większa od 0°. Sprawdź, jak wygląda kąt ostry i co trzeba o nim wiedzieć.
1. Kąt ostry. Ile ma stopni?
Na początku warto wyjaśnić, co to jest kąt. Jest to obszar powstały z rozcięcia płaszczyzny przez sumę dwóch różnych półprostych o wspólnym początku, gdzie półproste to ramiona kąta, a początek prostych to wierzchołek kąta.
Wyróżnia sią kąty ostre (0° < α < 90°), proste (α = 90°) i rozwarte (90° < α < 180°). Można je też podzielić na kąty:
- wypukłe – ich miara jest mniejsza od 180° lub równa 180°
- wklęsłe – ich miara jest większa od 180°, ale mniejsza od 360°
a także kąty:
- przyległe – dwa kąty wypukłe, które mają jedno ramię wspólne, a pozostałe ramiona dopełniają się do prostej (ważne: suma miar kątów przyległych jest równa 180°)
- wierzchołkowe – dwa kąty wypukłe, które mają wspólny wierzchołek i przedłużeniem ramion jednego kąta są odpowiednie ramiona drugiego kąta (ważne: kąty wierzchołkowe mają równe miary)
Wróćmy jednak do pytania, ile stopni ma kąt ostry. Otóż kąt ostry ma mniej niż 90°, ale więcej od 0° (jest mniejszy od kąta prostego).
Warto też zapamiętać, że:
- kąt prosty to kąt o mierze równej 90°
- kąt rozwarty to kąt o mierze większej od 90° i jednocześnie mniejszej od 180° (jest większy od kąta prostego, ale mniejszy od kąta półpełnego)
- kąt pełny jest to kąt o mierze równej 360° (ramiona kąta pokrywają się)
- kąt półpełny to kąt o mierze równej 180° (ramiona kąta tworzą linię prostą)
2. Kąt ostry – definicja i zadania
Zadanie 1. Narysuj w zeszycie trzy różne kąty ostre. Zapisz, ile mają stopni.
Zadanie 2. Uzupełnij: Kąt ostry ma mniej niż (a).............. i więcej niż (b).............. Jeśli dwa kąty przyległe są równe, to miara każdego z nich jest równa (c).............. Suma kątów (d) …........ jest równa kątowi półpełnemu. Kąt prosty jest kątem (e)...........
Odpowiedzi:
- a. 90°
- b. 0°
- c. 90 °
- d. przyległych
- e. wypukłym
Jeśli nie wszystko rozumiesz, spokojnie! Masz jeszcze czas, by nadrobić zaległości. Nie bój się jednak prosić dorosłych o pomoc. Staraj się też samodzielnie wykonywać różne zadania. Im więcej ćwiczeń wykonasz, tym szybciej zrozumiesz dane zagadnienie. Nie zniechęcaj się!