Trwa ładowanie...

Kamień Pomorski. Wszawica w szkole podstawowej. Jak walczyć z wszami wśród dzieci?

 Maria Krasicka
04.10.2021 10:41
Kamień Pomorski. Wszawica w szkole podstawowej. Jak walczyć z wszami wśród dzieci?
Kamień Pomorski. Wszawica w szkole podstawowej. Jak walczyć z wszami wśród dzieci? (GettyImages)

Początek roku szkolnego wiąże się nie tylko z rozprzestrzenianiem się wśród dzieci wirusów i bakterii, ale także pasożytów. Mimo że wszawica kojarzy się z zaniedbaniem, jest to popularny problem, niezależny od poziomu higieny. Zwłaszcza dotyczy on dzieci po powrocie z kolonii czy obozów. Zaniepokojony ojciec ucznia jednej ze szkół w Kamieniu Pomorskim poinformował o problemie w placówce i apeluje do innych rodziców o zwracanie uwagi na wszy.

spis treści

1. Wszy w szkole

Wszawica może spotkać każdego, a dzieci poprzez wspólną zabawę, pożyczanie grzebieni, czapek i gumek do włosów, stanowią idealne środowisko do rozprzestrzeniania się problemu. Tak też się stało w jednej ze szkół w Kamieniu Pomorskim. Rodzic, który poinformował portal Kamenskie.info, apeluje o sprawdzanie czystości skóry głowy wśród pociech uczęszczających do placówki.

"Jestem ojcem dziecka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim. Znajomi powiedzieli mi, że w szkole pojawił się przypadek wszawicy" – napisał zaniepokojony ojciec.

- Wszawica to choroba zakaźna, łatwo przenosi się w skupiskach ludzi, czyli żłobkach czy w przedszkolach. Szerzy się przez dłonie, wszy mogą też przeskakiwać z główki na główkę dziecka – tłumaczy lek. Joanna Matysiak, pediatra i alergolog.

2. Objawy wszawicy

Zobacz film: "Domowy sposób na wszy"

Jak wygląda wszawica? Początkowe objawy to niewielkie, przypominające łupież gnidy o lekko spłaszczonej strukturze, które mają biały lub jasnożółty kolor. Są one przytwierdzone do nasady włosów.

Z czasem pojawia się jednak świąd spowodowany ukąszeniami przez dorosłe osobniki żywiące się krwią. Te niewielkie pasożyty możemy dostrzec, uważnie odgarniając włosy. Świąd staje się coraz bardziej dokuczliwy, a na skórze głowy malucha pojawiają się niewielkie strupki na skutek uporczywego drapania.

Wystarczy jednak szybka reakcja i skuteczna profilaktyka, by pozbyć się tego przykrego problemu. Zazwyczaj można samodzielnie pozbyć się wszawicy, przy pomocy środków dostępnych w aptece. Jednak czasem potrzebna jest konsultacja lekarska.

- W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji wiele środków przeciwpasożytniczych z permetryną w składzie. Są szampony, pianki, płyny. Musimy pamiętać, że szybkie mycie włosów tutaj nie pomoże. Szampon z substancją aktywną musi pozostać na głowie dziecka przynajmniej na kilka minut. Po umyciu natomiast rozpoczynamy wyczesywanie. To niezwykle ważne, ponieważ z gnid wylęgają się kolejne postacie wszy – mówi lek. Joanna Matysiak.

Wszawica wśród dzieci
Wszawica wśród dzieci (GettyImages)

3. Eliminacja wszawicy w szkole

Niegdyś wszawica była wpisana na listę chorób zakaźnych. Od 2008 roku zalicza się ją jedynie do grupy inwazji pasożytami zewnętrznymi. Dlatego też nie ma obowiązku zgłaszania przypadków wystąpienia wszawicy organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Natomiast dyrekcja placówki, w której zdiagnozowano ognisko wszawicy, ma obowiązek podjąć kroki, które umożliwią wyeliminowanie choroby. Szkolna pielęgniarka (lub inna upoważniona osoba) musi sprawdzić czystość głowy u wszystkich dzieci w grupie, a także osób dorosłych, które miały kontakt z dziećmi.

Następnie o wynikach kontroli muszą zostać zawiadomieni rodzice, którzy są zobowiązani do podjęcia kuracji w przypadku dzieci zarażonych. Po 7-10 dniach należy przeprowadzić kontrolę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze