Uczeń podstawówki przed sądem. Policjant apeluje do dzieci
Czasem, przysłuchując się rozmowom nastolatków, aż uszy więdną. Choć może się wydawać, że rzucanie wulgaryzmami za każdym razem ujdzie na sucho, w rzeczywistości nie do końca tak to wygląda.
1. Wulgarna młodzież
Jedni niecenzuralnych słów w ogóle nie używają, inni w ten sposób dają upust emocjom, a są też i tacy, dla których to standardowy element wypowiedzi. Wulgaryzmy są też obecne wśród nastolatków.
Przechodząc obok grupki młodzieży, a nawet młodszych dzieci, można wyłapać poszczególne zdania, a niektórych z rzucanych przez nie wulgaryzmów zawstydziłyby się nawet przysłowiowy szewc.
Nastolatkowie często używają wulgaryzmów, aby wyrazić emocje, nad którymi dopiero uczą się panować, takie jak złość czy frustracja. Używanie takich słów może również wynikać z chęci dopasowania się do grupy rówieśniczej i poczucia przynależności. Czasami wulgaryzmy są stosowane jako forma buntu wobec autorytetów lub jako sposób na wyrażenie swojej niezależności.
Warto uświadomić dziecko, że używanie niecenzuralnych słów, może spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto więc nauczyć się kilku przystępniejszych dla uszu epitetów.
- Czy wiedziałeś, że od 10. roku życia odpowiadasz za przejawy demoralizacji? Demoralizacja to między innymi: używanie słów wulgarnych, wagarowanie, ucieczki z domu, wandalizm, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu - wymienia policjant na tiktokowym profilu Komendy Powiatowej Policji w Wołowie.
@policja.wolow Chcesz być Sigmą? Nie przeklinaj! #policja #sigma #nastolatek #prawo ♬ dźwięk oryginalny - Policja Wołów
2. Poważne konsekwencje
Niestosowanie się do przepisów w najlepszym wypadku może skończyć się upomnieniem. Jednak notoryczne łamanie prawa może skutkować nadzorem kuratora, a nawet umieszczeniem w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub zakładzie poprawczym.
- Jeżeli ukończyłeś 15 lat, za popełnienie tak zwanego ciężkiego przestępstwa odpowiesz, jak dorosły - przestrzega funkcjonariusz w dalszej części nagrania.
Powinni pamiętać o tym zarówno nastolatkowie, jak i ich opiekunowie. Chęć zaimponowania rówieśnikom nie jest warta konsekwencji. Warto więc porozmawiać na ten temat z pociechą, a także pamiętać, by samemu dawać przykład
- Bądź asertywny, miej swój rozum i przestrzegaj obowiązujących przepisów - radzi policjant.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl