Joanna Krupa pokazuje uśmiechniętą córeczkę. Internauci ostrzegają: uwaga na jej kręgosłup
Joanna Krupa udostępniła na Instagramie kolejne ujmujące zdjęcie Ashy-Leigh. Oprócz zachwytów nad urodą jej malutkiej córeczki, pojawiły się też głosy krytyczne i oskarżenia pod adresem matki. Część internautów uważa, że dziewczynka jest za mała, by samodzielnie siedzieć.
1. Dziecko Joanny Krupy uśmiecha się do obiektywu
Joanna Krupa jest zachwycona doświadczeniami związanymi z macierzyństwem. Córka jest teraz jej oczkiem w głowie, na którym skupia całą swoją uwagę. Nic dziwnego, że swoją radością chce się podzielić z całym światem. Chętnie pokazuje też zdjęcia malutkiej Ashy-Leigh. Dziewczynka przyszła na świat na początku listopada 2019 roku.
Dumna mama zdradza, że Asha-Leigh jest bardzo pogodnym dzieckiem i dużo się uśmiecha, co widać na ostatnim zdjęciu. Szeroki uśmiech dziewczynki jest w stanie roztopić najtwardsze serca. Wielu fanów gwiazdy zachwyca się uroczymi zdjęciami i pięknym uśmiechem maleństwa.
Zobacz także: Siedmiotygodniowy chłopiec zakażony koronawirusem. Mama opowiada o objawach
2. "Nie jest za mała, żeby siedzieć?"
Jak zawsze nie brakuje też głosów krytycznych. Jedna z fanek modelki pyta wprost: "Z całym szacunkiem, ale czy ona nie siedzi za wcześnie?". "Chyba sama nie usiadła" - czytamy w innym z komentarzy. Internauci zastanawiają się, czy dziewczynka potrafi już samodzielnie siedzieć. Część z nich zarzuca Joannie Krupie, że dziecko na pewno nie potrafi jeszcze samo siedzieć, a w tej pozycji umieściła go mama - specjalnie na potrzeby zdjęcia.
Inne mamy ostrzegają, że to może zaburzyć jej prawidłowy rozwój i obciążyć kręgosłup dziewczynki. Asha-Leigh za chwilę skończy pięć miesięcy, więc to rzeczywiście okres, kiedy większość dzieci dopiero podejmuje próby podnoszenia do pozycji siedzącej.
3. W jakim wieku dziecko powinno siedzieć?
Lekarze wyjaśniają, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie i rodzice nie powinni go zaburzać. Ważne, żeby wspierać mięśnie malucha i pozwalać mu na jak najwięcej aktywności dostosowanych do jego wieku. Kluczowe w prawidłowym rozwoju w pierwszym etapie jest kładzenie niemowląt na brzuszku, żeby dziecko mogło uczyć się unoszenia główki. Jeśli chodzi o rozwój fizyczny dziecka, najważniejsze punkty rozwoju to tzw. kamienie milowe. Mniej więcej około trzeciego miesiąca dziecko samodzielnie podnosi główkę, około szóstego zaczyna siadać, około dziewiątego potrafi wstawać trzymając się czegoś, a około dwunastego stawia pierwsze kroki.
Pediatrzy ostrzegają też rodziców przed sadzaniem dzieci na "siłę".
"Czteromiesięczne dziecko ma obowiązek podciągać się do siadania, ciągnąć główkę pociągane za rączki, ale nie wolno go jeszcze sadzać i obciążać w ten sposób jego kręgosłupa. Zdrowo rozwijające się niemowlę siada w wieku 6 miesięcy, ale oczywiście bywają wyjątki" - wyjaśnia Leokadia Plisiecka, pediatra.
Wym okresie kształtuje się kręgosłup dziecka i powstają jego fizjologiczne krzywizny. Zbyt wczesne przyjmowanie pozycji pionowej może doprowadzić do nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa.
Zobacz także: Siedzenie niemowląt
Zobacz także: Koronawirus. W USA zmarło zarażone niemowlę. Czy wcześniaki są w grupie ryzyka?
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.