Trwa ładowanie...

Jest odpowiedź na apel do Tuska. Będą pieniądze na Telefon Zaufania

Avatar placeholder
15.12.2023 12:22
Rząd sfinansuje Telefon Zaufania dla dzieci w kryzysie psychicznym? Jest zapowiedź
Rząd sfinansuje Telefon Zaufania dla dzieci w kryzysie psychicznym? Jest zapowiedź (East News, Twitter )

Od 2022 roku Telefon Zaufania 116 111, będący wsparciem dla dzieci i młodzieży w kryzysie, nie był finansowany przez rząd i utrzymywał się dzięki darczyńcom. Teraz ma się to zmienić.

spis treści

1. Pomoc od rządu

W 2022 roku decyzją gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego Telefon Zaufania 116 111, na który od kilkunastu lat dzwonią potrzebujące wsparcia dzieci i nastolatki z całej Polski, odcięto od rządowego wsparcia. Wcześniej rząd Prawa i Sprawiedliwości dofinansowywał program pokrywając zaledwie 5 proc. rocznego budżetu.

Ruch ten wzbudził ogromne zdziwienie opinii publicznej. Decyzja polityków była tym bardziej szokująca, że w czasie pandemii zapotrzebowanie na pomoc ze strony Telefonu jeszcze bardziej wzrosła, a zgodnie z policyjnymi raportami w 2022 roku codziennie średnio od pięciu do sześciu młodych osób próbowało popełnić samobójstwo. To dane oficjalne, słusznie można więc domniemywać, że osób chcących odebrać sobie życie było znacznie więcej.

Od czasu odcięcia Telefonu od rządowych dotacji utrzymywał się on od ze wsparcia darczyńców. Pomogła m.in. zbiórka rozkręcona w internecie przez Aleksandra Twardowskiego, działacza społecznego z Wrocławia.

Zobacz film: "Nie wyrzucaj skórki po cytrynie. Włóż ją do zmywarki"

W 2023 roku Koalicja Obywatelska określiła "100 konkretów na 100 dni", w których znalazł się postulat o przywróceniu finansowania Telefonu. Dziennikarze Goniec.pl ustalili, że rząd planuje uruchomić takie finansowe wsparcie w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku.

- Docelowo mam nadzieję sprawa ta będzie będzie pozostawać w gestii ministerstwa zdrowia. Uważam, że powinniśmy w parlamencie zmienić ustawę o zdrowiu psychicznym i odpowiednim zapisem zabezpieczyć finansowanie Telefonu Zaufania 116 111. To bardzo ważne, bo funkcjonowanie numeru wynika z regulacji UE i jest przedsięwzięciem państwowym - mówi Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

- Państwu nie wolno o tym zapominać, a tak stało się w ostatnich latach. Uważam to za karygodne. Operator numeru mógłby w przyszłości być wybierany w drodze konkursu na kilka lat. W grę wchodzi też konkurs na pozyskanie szybkiego finansowania na teraz - dodała.

Posłanka jest zdania, że na utrzymanie Telefonu potrzeba około 7 milionów złotych rocznie.

- Jednak jesteśmy gotowi rozmawiać o większych środkach, jeśli będzie to konieczne. Środki na ten cel zostaną zabezpieczone w ustawie budżetowej - wyjaśnia.

Przez 15 lat działalności z Telefonu Zaufania skorzystało już 1,5 mln dzieci. Dzwonią w różnych sprawach - od zazdrości o koleżankę po myśli samobójcze. O swoich obawach mogą też napisać w kanałach tekstowych.

- Piszą do mnie dzieci, że chciałyby zadzwonić, ale może to nie ma sensu, bo jeszcze nie chcą się zabić - opowiadała WP Parenting Katarzyna Talacha, konsultantka 116 111.

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 działa non stop i jest bezpłatny. Można się przez niego kontaktować anonimowo o każdej porze i w każdej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze