Trwa ładowanie...

Jeśli jesteś niegrzeczny dla lekarza swojego dziecka może mieć gorszą opiekę

Avatar placeholder
11.07.2019 13:48
Jeśli jesteś niegrzeczny dla lekarza swojego dziecka może mieć gorszą opiekę
Jeśli jesteś niegrzeczny dla lekarza swojego dziecka może mieć gorszą opiekę (123rf)

Emocje często biorą górę, gdy w grę wchodzi zdrowie naszych dzieci. Dlatego często rodzice i bliscy są niegrzeczni dla lekarzy, a to może być przyczyną nieodpowiedniej opieki nad dzieckiem.

Z najnowszych badań wynika, że może to mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie dziecka, a nawet śmiertelne konsekwencje.

Odkrycia dokonane przez prof. Amir Erez z Uniwersytetu Floryda i doktorantki na Trevor Foulk, potwierdzają wyniki wcześniejszego badania nad katastrofalnym wpływem braku uprzejmości wobec lekarzy na wydajność opieki medycznej.

Badanie szacuje, że ponad 250 000 zgonów rocznie jest spowodowanych błędami medycznymi w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"
Jeśli rodzice nie panują nad emocjami dziecko może nie otrzymać odpowiedniej opieki medycznej
Jeśli rodzice nie panują nad emocjami dziecko może nie otrzymać odpowiedniej opieki medycznej

Niektóre błędy mogą zostać wyjaśnione przez lekarza złą diagnozą ze względu na chroniczny brak snu. Tego rodzaju okoliczności, zgodnie z wcześniejszymi badaniami Erez, stanowią około 10 do 20 proc. wariancji wydajności lekarza. Skutki braku uprzejmości Erez szacuje na ponad 40 proc. przypadków.

Erez powiedziała, że chamstwo wpływa na układ poznawczy, który ma bezpośredni wpływ na zdolność do działania. Ludziom często wydaje się, że lekarze muszą po prostu wysłuchać obelg i nadal wykonywaź swoją pracę.

Jednak badania pokazują, że nawet jeśli lekarze mają najlepsze chęci, to jednak pretensje i obelgi ze strony bliskich pacjenta zakłócają ich funkcjonowanie poznawcze i tracą możliwości jego kontroli.

W poprzednim badaniu zbadano skutki braku uprzejmości ze strony kolegi lub autorytetu poszczególnych lekarzy. Natomiast to badanie analizuje wydajność zespołu i wpływ braku uprzejmości ze strony członka rodziny pacjenta.

5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać? 
5 najczęstszych problemów z zachowaniem małego dziecka – jak je pokonać?  [6 zdjęć]

Niejeden rodzic natrafił na trudności wynikające z „niewłaściwego” zachowania dziecka. Najczęstsze problemy

zobacz galerię

W nowym badaniu 39 zespołów intensywnej opieki neonatologicznej (dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki) z Izraela symulowało pięć scenariuszy, w których leczyli dziecięce manekiny lekarskie w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak ciężka niewydolność oddechowa lub wstrząs hipowolemiczny. Aktorka grająca matkę dziecka skarciła niektóre zespoły, natomiast grupy kontrolne nie doświadczyły tych pretensji z jej strony.

Wykazano, że zespoły, które doświadczyły braku uprzejmości, działały gorzej w porównaniu z grupami kontrolnymi.

Zespoły, które zostały skarcone miały gorsze wyniki we wszystkich 11 kategoriach w przeprowadzonym badaniu, w tym dokładności diagnostycznej, wymiany informacji, planu leczenia i komunikacji, podczas trwania wszystkich pięciu scenariuszy okazało się, że negatywne skutki trwają przez cały dzień.

ZOBACZ TAKŻE:

Aby zwalczyć skutki chamstwa, naukowcy włączyli interwencję dla wybranych zespołów. Niektóre zespoły uczestniczyły w interwencji przed badaniem, która polegała na graniu w grę komputerową na podstawie metody poznawczo-behawioralnej modyfikacji uwagi mającej podnieść próg wrażliwości uczestników na gniew i agresję. Inne zespoły uczestniczyły w interwencji po badaniu, która polegała na opisaniu tego wydarzenia z perspektywy matki dziecka.

Nie zaobserwowano żadnej różnicy w działaniu grup kontrolnych i zespołów, które zagrały w grę komputerową. Zespoły zdawały sobie sprawę z zachowania matki pacjenta, ale nie wpłynęło to na nich.

"To naprawdę szokujące, jak dobrze to zadziałało" - powiedział Erez. "Oni zostali po prostu zaszczepieni przed skutkami braku uprzejmości".

Natomiast, interwencja po badaniu, która wykazuje na pozytywny wpływ na osoby z traumą, w rzeczywistości miała negatywny wpływ na zespoły.

"Naprawdę niepokojące jest to, że w południe, te zespoły zdawały sobie sprawę, że matka była dla nich niegrzeczna" - powiedział Erez. "Ale pod koniec dnia, już nie. Tak więc to nie tylko nie działa, ale sprawiło, że później nie zdawali sobie sprawy ze złego zachowania matki".

Biorąc pod uwagę ustalenia dokonane przez naukowców i dużą liczbę zgonów przypisywanych błędom medycznym, nauczenie lekarzy bardziej efektywnego radzenia sobie ze złym zachowaniem bliskich pacjenta powinno być priorytetem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze